Znak zodiaku – byk, wiek – 828 lat: Port hanzeatyckiego miasta, ważny dla Niemiec oraz jeden z największych na świecie portów kontenerowych, służy jako most łączący Niemcy i Europę z globalnymi rynkami. Rokrocznie około 7 maja odbywa się tutaj trzydniowe największe święto portowe świata. Właśnie tego dnia w 1189 roku cesarz Fryderyk Barbarossa potwierdził zniesienie ceł dla statków płynących Łabą do Morza Północnego

 

W tym roku ponad 300 statków różnych typów zawinie do hamburskiego portu na okres od 5 do 7 maja, organizatorzy spodziewają się nawet miliona odwiedzających. Więcej niż 200 morskich, kulturalnych oraz kulinarnych eventów będzie dostępnych na wodzie i na lądzie. Wszystkie występy na żywo na mobilnych scenach koncertowych oraz spektakularny pokaz fajerwerków AIDA w sobotnią noc będą całkowicie za darmo. Obszar festiwalowy – „Portowa mila” (Hafenmeile) rozciągnie się od stacji U-Bahn Baumwall aż do Landungsbrücken (S/U-Bahn) i będzie otwarty od 10 rano do północy, w niedzielę do 21. To nie wszystko – w tym roku smacznym i pouczającym dodatkiem będzie ”NANTES Frankreich Festival” – święto nantejskiej kuchni i kultury, odbywający się na Kehrwiederspitze, blisko nowej Elbphilharmonie.

 

Nie należy również zapominać o klasykach Urodzin Portu: parady statków w piątek oraz niedzielę ok. 17 oraz tradycyjnego „Baletu Holowników” w sobotę.