Czy chciałbyś spędzić wakacje w jednym z krajów posiadających najlepsze plaże na świecie? Spakuj strój kąpielowy i przyjedź do Hiszpanii! Możesz wybierać wśród 573 plaż i 108 portów jachtowych, nagrodzonych prestiżowym wyróżnieniem Błękitnej Flagi z uwagi na ich jakość i bezpieczeństwo. Krystalicznie czyste wody, zatoczki, klify, rozległe piaszczyste plaże, słońce oświetlające wszystko… Hiszpania jest tym, czego pragniesz. Hiszpania jest tym, czego potrzebujesz.

Spośród państw położonych na półkuli północnej, ubiegających się o przyznanie Błękitnych Flag, Hiszpania okazała się liderem. Oznacza to, że tego lata nad co szóstą hiszpańską plażą będzie powiewać Błękitna Flaga oraz że co szósta Błękitna Flaga na świecie znajdzie się w Hiszpanii. Wyróżnienie to jest przyznawane przez Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE). Co jest gwarancją przyznania tego znaku? Plaże, na których otrzymasz informacje na temat okolicznych obszarów naturalnych, wyspecjalizowani ratownicy, znakomity stan wody, oznakowanie stref do uprawiania surfingu, kitesurfingu, dla łodzi i rowerów wodnych itp., łatwych dostępów… Pewnie już masz ochotę na kąpiel?

 

Na całym hiszpańskim wybrzeżu… , a także w głębi lądu
W znakomitej większości przybrzeżnych rejonów Hiszpanii możesz znaleźć błękitne flagi. Jeśli wybierzesz północ, przygotuj się na podziwianie zapierających dech w piersi krajobrazów i wybrzeży klifowych. W twym kalendarzu zapisz koniecznie Galicję, region Hiszpanii przodujący w liczbie błękitnych flag (142), gdzie znajdziesz urokliwe ośrodki, takie jak Sanxenxo, czy okolice, jak choćby Park Narodowy Wysp Atlantyckich. To tutaj znajduje się plaża Rodas, wybrana przez brytyjski dziennik The Guardian najlepszą plażą na świecie. Czy wyobrażasz sobie wypoczywanie na niej tu i teraz? Polecamy także Asturię i miejscowości w stylu Llanes oraz Kraj Basków, gdzie czekają na ciebie niezapomniane ośrodki, na przykład Getxo.

Wolisz udać się nad Morze Śródziemne? Łagodne temperatury, ciepłe wody, wspaniałe gaje palmowe… Doświadcz tego w Katalonii, na plażach w samej Barcelonie albo w miejscowościach takich jak L’Ametlla de Mar (Tarragona). Masz też do wyboru Region Walencji i miasteczka posiadające kilka plaż, nad którymi powiewa błękitna flaga: Cullera (Walencja) i Orihuela (Alicante). A może Murcja? Z niczym nie da się porównać kąpieli na nagrodzonych plażach Kartageny.
 

Przenieśmy się teraz do Andaluzji, na południu Hiszpanii. Wyobraź sobie ogromne piaszczyste plaże, gdzie możesz podziwiać spektakularne zachody słońca. Czekają tam na ciebie wspaniałe plaże wyróżnione Błękitną Flagą: Roquetas (Almería), Marbella (Malaga) czy Rota (Kadyks).

Natomiast, jeżeli pragniesz poznać którąkolwiek z hiszpańskich wysp, znajdziesz plaże o zagwarantowanej jakości zarówno na Balearach (pozostaniesz pod urokiem ich zatoczek i turkusowej wody), jak i na Wyspach Kanaryjskich, gdzie położona jest miejscowość San Bartolomé de Tirajana i jej plaże. Jedna z nich, Maspalomas, zachwyca imponującymi wydmami. Co powiesz na miasta autonomiczne Ceuta i Melilla? Tu także powiewają błękitne flagi!

Miłośnicy podróżowania po interiorze również nie mają powodu do zmartwień. W Hiszpanii bowiem znajduje się plaża Costa Dulce de Orellana (w Orellana la Vieja, w Estremadurze), pierwsza plaża słodkowodna wyróżniona znakiem Błękitnej Flagi.

Morze możliwości
Oprócz relaksu i opalania się, zapewniamy, że na hiszpańskich plażach nie będziesz się nudzić. Wiele z nich jest popularnych wśród miłośników surfingu. Jednak to nie wszystko! Pływanie na pokładzie własnego statku, uprawianie narciarstwa wodnego, parasailing, kitesurfing, płetwonurkowanie… Prawie 8.000 kilometrów wybrzeża czeka na ciebie, byś skąpał się w słońcu, oglądał swe stopy wśród krystalicznie czystej wody, podziwiał intensywną czerwień wschodu słońca…, byś doświadczył wrażeń oferowanych ci przez najlepsze plaże w Hiszpanii.