Jak przejawia się serdeczność Irańczyków i dlaczego Isfahan nazywany jest Miastem Polskich Dzieci? W środę, 16 marca o godz. 17.30 w Muzeum Emigracji opowie o tym Władysław Grodecki, jeden z najbardziej znanych polskich podróżników, dziennikarz, kartograf i poszukiwacz śladów Polaków na całym świecie. Wstęp wolny.


Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na kolejne z cyklu comiesięcznych spotkań podróżniczych. W marcu naszym gościem będzie Władysław Grodecki, który wędruje po świecie już od 40 lat. Ma na swoim koncie trzy samotne podróże dookoła świata i organizację około 50 wypraw do krajów Europy, Azji i Ameryki. Dwukrotnie odwiedził Iran – jeden z najbardziej przyjaznych krajów, w których udało mu się gościć. O irańskiej gościnności opowie już w najbliższą środę w MEG.

16.03.2016, środa | godz. 17.30 | sala multimedialna MEG, ul. Polska 1 | wstęp wolny

Władysław Grodecki – z wykształcenia kartograf, absolwent Politechniki Warszawskiej. Przewodnik turystyczny po Krakowie i Małopolsce, podróżnik i dziennikarz. Poza Antarktydą odwiedził wszystkie kontynenty – ponad 100 krajów. Podczas 40 lat podróżowania spotkało go wiele przygód: w Pakistanie poszukiwano go listem gończym, Indie przemierzył mając przy sobie jedynie 50 dolarów, spędził trzy tygodnie na bezludnej wyspie na Pacyfiku, a w Iraku przez półtora roku pracował na pustyni. Jednym z ważnych celów jego podróży zawsze było poszukiwanie śladów Polaków na świecie. Owocem jego wypraw są setki wywiadów radiowych, telewizyjnych i prasowych, liczne spotkania z młodzieżą i dorosłymi oraz wystawy pamiątek i fotografii (m.in.  „Zostawili ślad – dzieje Polaków na świecie”, „Polskie cmentarze na Wołyniu” czy „Zapomniane dzieci”).

Co miesiąc gośćmi MEG są wyjątkowe osoby, które podczas swoich ekspedycji odwiedzały miejsca związane z polską emigracją. Można posłuchać ich opowieści zarówno o ekstremalnych nieraz aspektach egzotycznych podróży, jak i o polskich śladach i historiach związanych z naszymi rodakami, na które goście cyklu trafili w najodleglejszych zakątkach świata. Patronat nad cyklem objął miesięcznik „Poznaj Świat”.