Cenisz sobie niezależność podczas podróży? Chcesz zwiedzać tylko wybrane przez siebie miejsca? Jeśli tak, to wypożyczenie samochodu podczas podróży będzie najlepszym wyborem. Aby bezpiecznie wynająć samochód, a następnie bezstresowo korzystać z uroków zwiedzania na własną rękę, należy pamiętać o kilku cennych zasadach.

 

Wypożyczony na wakacjach samochód daje namniezależność i gwarantuje wygodę, ponieważ kierunek i czas zwiedzania możemy dopasować do własnych potrzeb i planów. To także idealne rozwiązanie podczas podróży z dziećmi. Wynajęty samochód umożliwia robienie przerw w dowolnym momencie i dopasowanie zwiedzania do rytmu dnia dziecka.

Zanim wypożyczymy samochód jeszcze w Polsce, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które zapewnią bezpieczeństwo transakcji, a w miejscu docelowym pomogą uniknąć stresu. Na początku warto zwrócić uwagę na opinie o wypożyczalni, wysokość wkładu własnego, miejsce odbioru samochodu, a także czy cena obejmuje nieograniczoną liczbę bezpłatnych kilometrów – radzi Tomasz Kaczmarek, Marketing Manager Central-Western Europe z eSky Group.

O wypożyczeniu samochodu warto pomyśleć już na etapie planowania podróży. Rezerwując pojazd na kilka miesięcy przed wyjazdem można liczyć na lepsze ceny i większy wybór dostępnych samochodów. W tym celu warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej, np. dostępnej na stronie eSky pozwalającej porównać ceny samochodów z wielu wypożyczalni działających w danym miejscu.

 

Eksperci eSky podpowiadają, na co zwrócić uwagę podczas wypożyczania samochodu:

  1. Godzina odbioru i zwrotu samochodu – warto dokładnie sprawdzić, o której godzinie będziemy w miejscu, gdzie chcemy odebrać i oddać samochód. Spóźnienie się z oddaniem kluczyków może skutkować naliczeniem dodatkowych opłat, ponieważ wypożyczalnia może potraktować to jako rozpoczęcie kolejnego dnia wynajmu. Najlepiej jest rezerwować samochód na godzinę po wylądowaniu i ustalić oddanie na 2 godziny przed godziną odlotu.
  2. Miejsce odbioru samochodu – część wypożyczalni umożliwia odbiór samochodu w terminalu lotniska, a część posiada samochody poza lotniskiem, dokąd zabiera nas bezpłatny bus. Jeśli taka opcja jest dostępna, warto skorzystać z wypożyczalni wynajmującej samochodu w terminalu – znacznie skróci to czas odbioru auta.
  3. Liczba i wiek kierowców – kierowca w wielu 30 do 65 lat nie powinien liczyć się z dodatkowymi kosztami. Młodszy kierowca musi być przygotowany na wyższą cenę wynajmu. Warto także zwrócić uwagę na dozwoloną liczbę kierowców. Zazwyczaj jeden kierowca jest wliczony w standardowe opłaty, za każdego kolejnego trzeba dodatkowo zapłacić.
  4. Udogodnienia i wyposażenie – foteliki dla dzieci, nawigacja, dodatkowe ubezpieczenie, łańcuchy na koła, klimatyzacja, pakowność bagażnika – to dodatkowe czynniki konieczne do wzięcia pod uwagę podczas procesu wyboru samochodu. W zależności od liczby osób i trasy, którą zamierzamy pokonać, należy wybrać taki pojazd, który zapewni komfort i bezpieczeństwo.
  5. Nielimitowane kilometry, ubezpieczenie, polityka paliwowa – ważne, żeby umowa wynajmu obejmowała nielimitowane kilometry, a dostarczany samochód posiadał pełny bak paliwa (w momencie oddania pojazdu bak również musi być pełny). Warto także zwrócić uwagę na zawarte w cenie ubezpieczenie. Zazwyczaj samochód posiada standardowe zabezpieczanie z wkładem własnym na wypadek uszkodzeń oraz zabezpieczenie z wkładem własnym na wypadek kradzieży.
  6. Depozyt – podczas odbioru samochodu, wypożyczalnia zablokuje na karcie kredytowej głównego kierowcy depozyt zabezpieczający (kaucję). Jeśli samochód ulegnie uszkodzeniu lub zostanie skradziony, wypożyczalnia pobierze odpowiednią kwotę. Aby nie płacić depozytu, można wykupić dodatkowe ubezpieczenie podczas rezerwacji samochodu lub jego odbioru, bezpośrednio w wypożyczalni.

Podczas odbioru samochodu należy mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty, wydrukowane potwierdzenie rezerwacji i kartę kredytową, którą został opłacony wynajem. Karta musi być wystawiona na nazwisko głównego kierowcy. Warto również zwrócić uwagę na stan samochodu – jeszcze na parkingu zrobić zdjęcia na zewnątrz i w środku auta, zgłosić zauważone rysy czy wgniecenia, a także uszkodzenia tapicerki. Należy sprawdź także czy działają wszystkie urządzenia w samochodzie – klimatyzacja, światła, radio – a także czy samochód posiada apteczkę i gaśnicę.

Przy oddawaniu auta, warto zapytać pracownika wypożyczalni, czy wszystko z samochodem jest w porządku i czy widzi jakieś usterki. Przy zwrocie auta należy domagać się potwierdzenia na piśmie, że nie ma żadnych uszkodzeń – wtedy otrzymamy potwierdzenie odblokowania kaucji na naszym koncie. Pokwitowania warto zabrać ze sobą i na wszelki wypadek trzymać przez kilka miesięcy po powrotu.

Co zrobić, jeśli wypożyczalnia niesłusznie zatrzymała naszą kaucję lub obciążyła nasze konto po zwrocie auta? W przypadku wypożyczenia na terenie Unii Europejskiej, możemy skorzystać z porady oraz pomocy prawników z Europejskiego Centrum Konsumenckiego. W godzinach 8.30-16.30 dyżuruje tam ekspert, który odpowiada na pytania konsumentów (tel. +48 22 55 60 118). Wystarczy wysłać do ECK wypełniony formularz skargi lub napisać na adres: info@konsument.gov.pl.