Zimowe ferie najchętniej spędzamy w Austrii, a latem udajemy się do Chorwacji. Na letni urlop wyruszamy z rodziną, natomiast zimowy wyjazd wolimy spędzić w większej grupie osób. To tylko niektóre wnioski płynące z analizy przeprowadzonej przez serwis CASAMUNDO.pl, który przyjrzał się preferencjom urlopowym Polaków.

Warszawa, 15 grudzień 2014 – CASAMUNDO.pl, internetowy serwis specjalizujący się w wynajmie apartamentów i domów wakacyjnych porównał, w jaki sposób polscy klienci serwisu podróżowali w 2014 roku, w sezonie letnim i zimowym.

Jak pokazują statystyki, latem Polacy chcą się nacieszyć morzem, plażą, pięknymi widokami i dobrą pogodą, dlatego najchętniej wybierają słoneczne kraje na południu Europy. Ulubionym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów Polaków jest Chorwacja, ale popularnością cieszą się również Włochy, Węgry oraz Francja. Z kolei, zimą Polscy turyści wybierają kraje, które zapewniają idealne warunki do uprawiania sportów zimowych takie jak Austria i Włochy. Polacy doceniają również klimat i urok Norwegii i chętnie organizują zimowe wycieczki do Skandynawii. Wyjazdy do ciepłych, egzotycznych krajów są w okresie zimowym mniej popularne.

Latem z rodziną, zimą z przyjaciółmi
Z danych serwisu CASAMUNDO.pl wynika, że latem Polacy wypoczywają dłużej, średnio 10 dni, w porównaniu do zimowego wyjazdu, który zazwyczaj trwa tydzień. W długości pobytu, zdarzają się oczywiście wyjątki. Najdłuższy pobyt w obiekcie CASAMUNDO.pl w 2014 roku trwał aż 90 dni.
Latem Polscy turyści chcą odpocząć i poświęcić więcej czasu rodzinie. Prawie połowę urlopowiczów w tym okresie stanowią bowiem rodziny z dziećmi. Dla porównania, zimą rodzin podróżujących z dziećmi jest o wiele mniej (18%). Na narty Polacy najchętniej wyruszają w większych, zorganizowanych grupach (66%).

„Kilkudniowy wyjazd z przyjaciółmi jest dobrym sposobem na ograniczenie kosztów pobytu. Z tego względu zimą więcej osób poszukuje dużych i przestronnych domów wakacyjnych, które pomieszczą większą liczbę osób. Koszt wynajmu dużego obiektu jest z reguły wyższy niż w przypadku wynajmu domu wakacyjnego dla 4-osobowej rodziny. Z uwagi jednak na większą liczbę uczestników wyjazdu, którzy dzielą się kosztami w rozliczeniu końcowym płacą oni mniej na osobę niż w przypadku tylko rodzinnego wyjazdu” – komentuje Thorsten Kerwin, dyrektor CASAMUNDO

Dom wakacyjny, apartament, a może iglo?
Osoby samodzielnie organizujące wakacje i rezerwujące zakwaterowanie na własną rękę zwracają uwagę na dodatkowe wyposażenie obiektów, tak by w pełni odpowiadały ich potrzebom i wymaganiom. Ponad 30% obiektów w bazie CASAMUNDO ma basen, który jest często podstawowym kryterium wyboru zakwaterowania podczas wyjazdów letnich. W prawie każdym domu wakacyjnym urlopowicze znajdą również telewizor (95%). Popularnością cieszą się również nietypowe obiekty, które nierzadko stają się główną atrakcją wyjazdu. Niewiele osób ma bowiem okazję nocować w wiatraku, w pociągu lub w iglo. Urlopowicze mogą również spędzić wakacje w zamku, w domku na drzewie lub na łódce.

Źródło: dane na podstawie rezerwacji wykonanych przez polskich klientów CASAMUNDO w okresie listopad 2013 – listopad 2014.

O Casamundo
Casamundo to portal specjalizujący się w wynajmie apartamentów i domów wakacyjnych w całej Europie. Portal powstał w 2003 roku w Hamburgu, gdzie znajduje się główna siedziba firmy. W 2009 roku działalność Casamundo została rozszerzona na polski rynek. Strona www.casamundo.pl to baza ponad 300 000 ofert renomowanych firm turystycznych oraz wybranych osób prywatnych w Europie, Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Oprócz Polski i Niemiec, Casamundo działa również w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Czechach, Słowacji i Holandii, na Węgrzech i w Hiszpanii.
Więcej informacji na temat oferty Casamundo oraz przestawionych obiektów można uzyskać na stronie www.casamundo.pl.