Jest teraz ku temu niesamowita okazja, bowiem od 30 kwietnia do 28 września Biuro Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce organizuje wyjątkową wystawę pod nazwą „Turcja. Zabytki UNESCO”. Jako pierwsi – od 30 kwietnia do 20 maja – wystawę mogli podziwiać mieszkańcy Warszawy, a teraz, aż do 26 czerwca gości ona w Krakowie.

 

 

Już od ponad 43 lat na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajdują się obiekty z Turcji. Najstarsze z nich – Wielki Meczet i szpital Divriği oraz Park Narodowy Göreme zostały wpisane już w 1985 roku. Wystawa prezentująca wszystkie z tych miejsc zawita do Warszawy, Krakowa, Katowic, Poznania oraz Wrocławia.

 

Najstarsze obiekty na liście

Pierwsze tureckie obiekty zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO już w 1985 roku. Jednymi z nich są Wielki Meczet i szpital Divriği powstałe w XIII wieku na zamówienie emira Ahmeta Szacha i jego żony Melike Turan z rodu Mengücekli. Wysoce skomplikowana konstrukcja sklepień i bogato rzeźbione portale mocno kontrastują z pozbawionymi wszelkich ozdób wnętrzami budynku – co czyni to miejsce wyjątkowym.

Podobnie jak Wielki Meczet – Park Narodowy Göreme i zabytki sztuki naskalnej w Kapadocji znalazły się na liście w 1985 roku. Baśniowa kraina w Turcji – bo tak możemy nazwać ten obszar – swoją niezwykłość zawdzięcza obecności tufu – charakterystycznego rodzaju skały osadowej i uformowanych z niej przez wiatr i deszcz baśniowych kominów. Jednymi z charakterystycznych atrakcji Kapadocji są także podziemne miasta, a także popularne wśród turystów loty balonem o wschodzie słońca.

 

Wspólne dobro ludzkości

Tak niektórzy określają Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ustanowioną w 1972 roku w Paryżu, a do stycznia 2017 roku przyjętą lub ratyfikowaną przez 193 państwa w tym Turcję – 16 marca 1983 roku. Komitet Światowego Dziedzictwa realizujący postanowienia Konwencji za główny cel stawia sobie ochronę znajdujących się na niej obiektów dziedzictwa kulturowego oraz naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości dla ludzkości”.

 

Przyjdź i przekonaj się sam!

Wystawa poświęcona tureckim obiektom znajdującym się na liście UNESCO będzie prezentowana jeszcze w czterech polskich miastach. Przyjdź i przekonaj się, jakie historyczne bogactwo skrywa w sobie Turcja!

 

Szczegółowy harmonogram wystawy:

1-26.06.2018 r. – Kraków, Plac Wielkiej Armii Napoleona

30.06.-27.07.2018 r. – Katowice, Plac Kwiatowy/ Rynek

01-22.08.2018 r. – Poznań, Plac Wolności

01-28.09.2018 r. – Wrocław, Plac Nowy Targ

 

Serdecznie zapraszamy!