Najlepszym sposobem na upalne lato jest choćby krótkie odprężenie w otoczeniu zieleni. Odpoczynek od miejskiego zgiełku i chwilę wytchnienia można znaleźć w parkach i rezerwatach. Wiele takich miejsc jest usytuowanych we wschodniej części Mazowsza. Wśród obszernych terenów zieleni rozsiane są malownicze miejsca, które warto odwiedzić. Są to między innymi muzea i zamki. Ich zwiedzanie można połączyć z wycieczką rowerową lub spływem kajakowym. Nie wszędzie potrzebny będzie samochód.

Nadwiślańskie krajobrazy

Zaledwie 40 km na wschód od Warszawy znajduje się Mazowiecki Park Krajobrazowy położony równolegle do doliny Wisły – częściowo w Kotlinie Warszawskiej i częściowo na Wysoczyźnie Siedleckiej. W granicach parku znajdują się fragmenty rzek: Świdra i Mieni. Florę parku tworzą przede wszystkim drzewa iglaste, zachowały się również torfowiska, w tym „Bagno Całowanie”. Jest to największe na Mazowszu torfowisko, a zarazem ostoja zagrożonych gatunków i cennej roślinności. Na terenie parku można spotkać łosia, jelenia i wiele rzadkich gatunków zwierząt.

Przez park wiedzie wiele ścieżek dydaktyczno-przyrodniczych dla pieszych i rowerzystów.

Nad Bugiem

W środkowo-wschodniej części Mazowsza znajduje się park krajobrazowy, który rozpościera się od lewobrzeżnej części doliny Dolnego Bugu do ujścia Liwca. To jeden z największych parków krajobrazowych w Polsce, którego największym walorem jest zachowana dolina Bugu z rzeką płynącą meandrami.

Park chroni nie tylko rzadkie rośliny i zwierzęta, ale też zachowaną na jego terenie zabudowę wiejską. Można tu zobaczyć mnóstwo kapliczek i krzyży przydrożnych. Na łąkach stoją natomiast typowe dla tego regionu stodółki i brogi.

Dolina Liwca z Turniejem Rycerskim

Przez Dolinę Liwca, położoną około 24 km od Siedlec i 90 km od Warszawy, wiedzie Szlak Kulturowy. Region ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przez powiat węgrowski, na którego terenie leży szlak, prowadzą tradycyjne trasy turystyczne do Drohiczyna, Białowieży i Treblinki. Podziwiać tu można zabudowę regionalną, a także obiekty małej architektury sakralnej.

Podróżując doliną Liwca nie można przeoczyć jednego z największych muzeów broni w Polsce, znajdującym się na Zamku w Liwie. Na wystawach zamkowych można zobaczyć broń białą, palną i drzewcową z XV-XX w. Poza bronią, muzeum posiada duży zbiór malarstwa i grafiki o tematyce batalistycznej.

16 sierpnia na Zamku w Liwie odbędzie się Turniej Rycerski, który potrwa od godz. 10.30 do 23.00. Poza pojedynkami i prezentacją rycerzy zaplanowano wiele konkursów i ciekawych pokazów. Przewidziano też wiele atrakcji dla najmłodszych uczestników.
W dniach 30 – 31 sierpnia odbędzie się Turniej Smaków na Zamku w Liwie – kulinarna podróż szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego Warszawa – Wilno. Impreza ma charakter plenerowy. Będzie można poznać kulinarne tradycje terenów, przez które przebiegał Wielki Gościniec Litewski.
Siedleckie muzea
Niecałe 100 km na wschód od Warszawy znajdują się Siedlce, a w nich Muzeum Regionalne, które oferuje wystawy poświęcone salonowemu życiu szlachty. Wizyta w siedleckim muzeum może stanowić kontynuację turystycznej trasy wiodącej przez Dolinę Liwca.

Muzeum ma w swojej ofercie szereg wystaw stałych i czasowych. Tegoroczne wystawy czasowe są dostępne do 31 sierpnia. Można m.in. zobaczyć wystawy malarskie, a wśród nich m.in. Kwiaty Jana Bohuszewicza.

Odwiedzając placówki muzealne warto korzystać z Paszportu Turystycznego Województwa Mazowieckiego (dostępnego w formie kuponu na pieczątki, jak i w formie aplikacji mobilnej). Wśród osób, które zwiedzając Mazowsze, zbiorą co najmniej 22 punkty, rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody. Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej samorządu województwa mazowieckiego www.mazovia.pl w zakładce Kultura i Turystyka oraz na profilu Mazowsze serce Polski na Facebooku www.facebook.com/Mazowsze.serce.Polski.

Poza Muzeum Regionalnym warto odwiedzić także Muzeum Diecezjalne w Siedlcach, gdzie można podziwiać cenny obraz El Greco Ekstaza św. Franciszka. Jest to jedyny obraz tego malarza w Polsce.

Dane adresowe:

 
Muzeum Regionalne w Siedlcach
ul. Piłsudskiego 1
08-110 Siedlce
tel. (25) 632 74 70
e-mail: muzeumsiedlce@interia.pl

Muzeum w okresie wakacyjnym:
wtorek, piątek: 10.00-18.00
poniedziałek, środa, czwartek, niedziela: 10:00-16:00, w niedzielę wstęp wolny

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie
ul. S. Batorego 2
07-100 Liw, poczta Węgrów
tel. (25) 792 57 17
zbrojownia@liw-zamek.pl

Więcej informacji na temat atrakcji turystycznych, bazy hotelowej i rekreacyjnej Mazowsza można znaleźć na stronie portalu turystycznym: http://www.mazowsze.travel/