„Minieuroland”  – cały świat w jednym miejscu – unikalny park miniatur w Kłodzku – miejsce, gdzie kultura spotyka się z naturą.

Dobiega końca budowa największego na Dolnym Śląsku parku miniatur. Jedyny w Polsce kompleks turystyczno – edukacyjny, w którym – oprócz atrakcji oferowanych przez typowy park miniatur – znajduje się jednocześnie  arboretum.  Na powierzchni 20 000 mkw przygotowano  35 makiet – kopii obiektów zabytkowych ze świata oraz z kraju, ze szczególnym uwzględnieniem zabytków z Kłodzka i okolic. Docelowo będzie w nim ponad 100 miniatur. Zabytków polskich i zagranicznych, spośród których szczególne miejsce zajmują te z Dolnego Śląska.

    Z cierpliwością, ogromną precyzją i pieczołowitością nad miniaturami – 25-krotnie pomniejszonymi w stosunku do swoich oryginałów – już prawie cztery lata, pracuje zespół modelarzy, plastyków, rzeźbiarzy, grafików, i architektów. W pracę nad powstaniem jednej miniatury zaangażowanych jest przeważnie od czterech do sześciu osób, przeciętny czas powstawania jednej makiety  to pół roku, w przeliczeniu na czas potrzebny do wykonania takiej makiety  to blisko 9 tysięcy godzin, niejednokrotnie jej wartość przekracza  150 000,- złotych.

     Najwięcej miniaturowych atrakcji  ” Minieurolandu ” to budowle kłodzkie, pośród nich: kościół Franciszkanów, Ratusz, czy też zabytkowe kamieniczki z Rynku, wszystko zostało zaprojektowane tak aby turysta przybywający z innych stron kraju miał możliwość lepszego poznania zabytków z naszych okolic w jednym miejscu z jednoczesną możliwością ich porównania z obiektami rzeczywistymi. Znaleźć tu również można ikony wrocławskiej architektury takie jak : Uniwersytet, Most Grunwaldzki i Zwierzyniecki oraz misternie wykonana makieta wrocławskiego Ratusza.

   Turystów na pewno zachwyci przepiękna kopia pałacu ” Zwinger ” z  Drezna, która obszarem zajmuje blisko 60 mkw, lecz nie ona jest największą makietą w parku.

    Koncepcja budowy ” Minieurolandu ” powstała pięć lat temu. Obiekt to żywy organizm, który będzie stale się rozrastał i wzbogacał o nowe makiety. W planach rozbudowy parku jest aż pięć landów (krain). Powstaną tu miniatury obiektów:

– industrialnych- takich jak fabryki, kopalnie, elektrownie,

– budowli architektury nowoczesnej,

– obiektów sportowych,

a także

– obiektów związanych z transportem i komunikacją.

Do kolekcji tego ostatniego landu rozpoczęliśmy właśnie pracę nad budową makiety Wrocławskiego Portu Lotniczego, która będzie zajmowała powierzchnię ponad 200 mkw – uzbrojona w samoloty największych przewoźników będzie nie lada gratką dla najmłodszych – wyjaśnia Jarosław Ptaszkiewicz, właściciel i pomysłodawca Parku – w niedalekiej przyszłości, kolejna atrakcja: już jesienią rozpoczną się prace nad repliką jednej z najwyższych budowli świata. Już niebawem stanie tu  kopia bliźniaczych wież – „Petronas Twin Towers” z Kuala Lumpur w Malezii, oryginał ma 452 metry, nasza będzie miała 30 metrów wysokości. Z jej tarasu widokowego będzie można podziwiać całość arboretum oraz pobliskie góry Kotliny Kłodzkiej.

W Polsce i na świecie jest już sporo parków miniatur,  nie chciałem ich powielać ,  dlatego postanowiłem zbudować miejsce wyjątkowe – arboretum w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Makiety są tylko dopełnieniem wyjątkowej roślinności – taką ” wisienką na torcie „. Posadziliśmy tu blisko pół tysiąca dorosłych drzew i krzewów przywiezionych z najlepszych szkółek Holandii, Belgii oraz z Polski, niektóre mają nawet 25 lat, w drugiej połowie kwietnia zaczynamy sadzenie wyjątkowych gatunków kwiatów, będzie ich ponad 20 000 sztuk,  zajmą one  powierzchnię 2000 mkw, chcę aby wszystko utonęło w kolorach i zapachach, aby poruszało wszystkie zmysły. Holendrzy mają swój „Keukenhof ” chcę aby     „Minieuroland ” za kilka lat stał się właśnie takim miejscem, oczywiście na miarę naszych możliwości, pragnę aby turysta który nas odwiedza nie chciał stąd wyjść,  a jak to już uczyni,  by wracał do nas ponownie.

     Park Miniatur ” Minieuroland ” został także stworzony z myślą o ofercie dla szkół. Będzie tu można wziąć udział w warsztatach edukacyjnych z rozmaitych dziedzin: przyrody, geografii, architektury, historii, czy też z modelarstwa, na których to zajęciach będzie można osobiście wykonać małą miniaturę, a dla najlepszych będą nagrody niespodzianki.

      Różnorodność atrakcji oraz niespotykany klimat pozwolą również naszym najmłodszym bawić się, rozwijać i kształcić, a rodzice w tym czasie będą mogli odpocząć delektując się filiżanką wspaniałej kawy lub spróbować potraw z naszej gastronomii.