– WYKŁAD NAUKOWY W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH

8 maja br. o godz. 17.00, w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, w Pałacu na Wyspie odbędzie się wykład dr Marii Czeppe „Znane i ukryte. Kobiety w życiu i w Pamiętnikach Stanisława Augusta”.  

Wykład przypomni kobiety, które tworzyły najbliższe otoczenie Stanisława Augusta, wpływały na jego decyzje, pomagały przetrwać ciężkie chwile, oraz te, które przez lata znajdowały pretekst do upominania się o łaski. Będzie to też okazja do poznania dam, które król faworyzował i tych, których się obawiał. Podczas wykładu dowiemy się, w jaki sposób Stanisław August pisał o kobietach – o kim się otwarcie wypowiadał, a które z nich w „Pamiętnikach” przemilczał.

„Znane i ukryte. Kobiety w życiu i w Pamiętnikach Stanisława Augusta” to kolejny wykład z cyklu „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”, organizowanego przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską Muzeum Łazienki Królewskie wspólnie z Polskim Towarzystwem Badań nad Wiekiem Osiemnastym. Bezpośrednio po wykładzie odbędzie się premiera książki „Tego roku w Paryżu. Korespondencja króla Stanisława Augusta z Feliksem Oraczewskim, 1782–1784”. Spotkanie z  udziałem dr Aleksandry Janiszewskiej poprowadzi prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz.

Wykłady „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie” odbywają się raz w miesiącu, w Pałacu na Wyspie, o godz. 17.00. Wstęp wolny.