GALA PAROWOZÓW: 13-14 września w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej (Centrum Prasowe PAP)

Szanowni Państwo

Serdecznie zapraszamy w weekend 13 i 14 września 2014 r. na IV zlot zabytkowych lokomotyw parowych „Gala Parowozów” w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Uczestnikami tegorocznej, czwartej edycji Gali Parowozów – Międzynarodowego Zlotu Zabytkowych Lokomotyw podobnie jak w poprzednich edycjach w Muzeum będą sprawne, zabytkowe lokomotywy parowe z Polski i Czech.

Swój udział potwierdziły załogi z  Brna (KPKV – parowóz 213.901), Wolsztyna (Parowozownia Wolsztyn – parowóz Ol49-59), Pyskowic (TOZKiOS – parowóz Ty42-24), parowóz 464.008 (Hradec Kralove), parowóz 423.0145 (Jaromierz) oraz parowóz OKz32-2 z Parowozowni w Chabówce. Obowiązki gospodarza pełnić będzie jaworzyńska lokomotywa parowa TKt48-18.

Organizowana przez Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku „Gala Parowozów” jest największą, plenerową imprezą kolejową w tej części Polski. W zeszłym roku wzięło w niej udział przeszło 15 000 gości. Głównym celem „Gali Parowozów” jest aktywna promocja ochrony zabytków techniki kolejowej. Gala ma w tym roku znaczenie szczególne, rok 2014 to dziesiąty, jubileuszowy rok naszej działalności, dlatego też przygotowaliśmy dla miłośników parowozów wiele niespodzianek.

Podczas Gali Parowozów na bocznicy Muzeum odbędą się prezentacje zabytkowych parowozów obejmujące jazdę manewrową, przygotowanie lokomotyw do jazdy – nawadnianie, nawęglanie, smarowanie oraz oczyszczanie.

W sobotni wieczór odbędzie się spektakl z udziałem parowozów oraz koncert zespołu Me, Myself and I, a także wieczorny przejazd parowozów z bocznicy Muzeum na stację w Jaworzynie Śląskiej.

Gala Parowozów to również wycieczki zabytkowymi parowozami po trasie parowej wiodącej po najważniejszych częściach Muzeum.

Ponadto Gala Parowozów to wiele dodatkowych atrakcji:

·         otwarcie wystawy malarstwa Jarosława Jaśnikowskiego „Podróże po alternatywnym świecie”;

·         makiety kolejowe;

·         zwiedzanie ekspozycji dodatkowych Muzeum;

·         „Zaczarowany Pociąg” – atrakcje dla dzieci.

Bilety:

15 zł – normalne

10 zł – ulgowe

6 zł – przejazdy