Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku w kwietniu zaprasza na kolejne spotkanie z muzyką dedykowaną najmłodszym słuchaczom i ich bliskim, w ramach organizowanych przez nią koncertów familijnych.

Tym razem, będzie to spektakl muzyczny pt. „Taneczny świat Chopina”, który podbił serca publiczności w Japonii i Europie. Widowisko zawita do Gdańska w niedzielę, 19 kwietnia o godz. 12:00. Dodatkowo, bilety na ten koncert będzie można kupić w ramach gdańskiego Weekendu za pół ceny!

Spektakl został opracowany przez Balet Dworski „Cracovia Danza” z okazji obchodów Roku Chopinowskiego w 2010 roku. Szybko okazało się, że przebojem podbił serca publiczności nie tylko na naszym kontynencie, ale także w Chinach i Japonii. Choreografię do tego projektu stworzyła laureatka II Nagrody na paryskim konkursie „La scéne Française” w technice tańca charakterystycznego Romana Agnel oraz tancerz i choreograf, pedagog tańca, znawca technik i stylów polskich tańców narodowych oraz dworskich, a także twórca choreografii do wielu spektakli operowych Leszek Rembowski. Piękne, historyczne kostiumy zaprojektowała z kolei autorka wielu projektów i rekonstrukcji strojów historycznych scenograf Monika Polak-Ruścińska.

Punktem wyjścia do stworzenia spektaklu była próba odtworzenia form tanecznych skomponowanych przez Fryderyka Chopina, które mieszczą się w trzech obrazach: salonu, polskiej tradycji ludowej oraz w przestrzeni sceniczno – teatralnej. Warto zwrócić uwagę, że kompozytor sam był świetnym tancerzem, co było jednym z warunków zaistnienia na paryskich salonach. Akcja spektaklu rozgrywa się w różnych miejscach. Widzowie podróżują do salonów Europy, w których koncertował i tańczył Fryderyk Chopin; do Hotelu Lambert, gdzie jego mazurki i polonezy poruszały wspomnienia o Ojczyźnie; do polskich dworków, w których przeplatały się tańce ludowe i szlacheckie – szczęśliwe wspomnienie z dzieciństwa kompozytora. Sam Fryderyk Chopin nie ma swoje odpowiednika wśród postaci na scenie – jest on obecny jedynie, a może aż, przez swoją muzykę. A ta wybrzmiewa w oryginalnej wersji fortepianowej, a także w ludowych interpretacjach zarejestrowanych przez Marię Pomianowską i jej zespół.

Spektakl uzupełnią projekcje multimedialne autorstwa Krzysztofa Antkowiaka.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 19 kwietnia w Sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, o godz. 12:00.

Bilety (także rodzinne) na to i inne wydarzenia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej dostępne są w kasach filharmonii: 0 58 320 6262 i na www.filharmonia.gda.pl. Z oferty „za pół ceny” będzie można skorzystać  kupując bilety w kasach Filharmonii na Ołowiance w niedzielę 19 kwietnia.

Patronat medialny: Magazyn Together – rodzinna strona Trójmiasta.