Koncert promujący Płytę RAICES – Magdalena Lechowska – muzyczna podróż po Ameryce Łacińskiej i Hiszpanii

Klub Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23 Warszawa, godzina 19:00, wstęp 20 zł

Płyta Raíces, jak hiszpańska nazwa wskazuje, będzie powrotem do Korzeni, rdzennych brzmień i rytmów gorącej Hiszpanii oraz egzotycznej Ameryki Łacińskiej. To debiutancka płyta wokalistki Magdaleny Lechowskiej, Polki o latynoskiej duszy, dorastającej w Kolumbii.

Koncert to istna podróż muzyczna po Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej.

Jej płyta to powrót do korzeni, do brzmień i rytmów, które ukształtowały jej wrażliwość muzyczną. Trochę na przekór wszechobecnej tendencji do fuzji w muzyce, płyta ukazuje w tradycyjnej formie bogactwo folkloru świata hiszpańskojęzycznego.

Raíces porywa nas w niezwykłą muzyczną podróż. Słuchacz rozpoczyna swą wędrówkę na poudniu Hispzanii w spalonej słońcem Andaluzji, przepływa ocean przybywając na romantyczną Kubę, dociera do tętniącego kolorem Meksyku. Kierując się zawsze na południe wyrusza następnie do egzotycznej Kolumbii, przemierza majestatyczne Andy aby zakończyć swą podróż na brzegu Rio de la Plata w Argentynie.

Dzięki korzennym brzmieniom i aranżacjom, można uchwycić naturalność, prostotę a zarazem niezwykłe piękno i malowniczość charakterystycznych stylów muzycznych przemierzanych krajów. Na jednym krążku znalazły się melodie i rytmy geograficznie odległe lecz emocjonalnie bliskie sobie: począwszy od namiętnego flamenco, poprzez nastrojowe kubańskie bolera, przeszywającą meksykańską ranczerę, tętniącą życiem kolumbijską kumbię i nostalgiczne tango argentyńskie.

Wielką niespodzianką są niekonwencjonalne interpretacje ponadczasowych polskich piosenek Marka Grechuty wykonywane w języku hiszpańskim, które nabierają zupełnie nowego brzmienia.

Materiał został nagrany wraz z muzykami formacji flamenco-latino Aire Andaluz. Wyjątkowy klimat koncertów zespołu tworzy wyśmienita gra na gitarze Adama Hliniaka, energiczna gra perkusyjna Wojciecha Skowrona oraz pełen wyrazu taniec Krzysztofa Hliniaka.

Płyta wydana została przez IBERIA Records pod patronatem Księgarni Hiszpańskich Elite, Etnosystem, Folk24 oraz Ethnojazz Festival.