8 kwietnia w Nadbałtyckim Centrum Kultury odbyło się oficjalne wręczenie nominacji stypendystów Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury.

Niezwykle miło nam poinformować, że w gronie tegorocznych stypendystów zalazła się Natalia Walewska – skrzypaczka i koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku.

W uroczystości wzięli udział Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Władysław Zawistowski oraz licznie przybyli stypendyści.

Nagrodzony projekt, którego realizację zaplanowano na koniec 2015 roku, to wydanie płyty pt. „Amber Tango”. Znajdą się na niej m.in.  kompozycje autorstwa Piotra Salabera i Jerzego Maksymiuka. Oprócz Natalii Walewskiej udział w projekcie wezmą także muzycy Orkiestry Kameralnej Progress  -młodego, dynamicznego, obchodzącego w br. jubileusz 5-lecia zespołu, którego założycielem i dyrektorem artystycznym jest Szymon Morus Dyrygent-Rezydent  Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku w sezonie artystycznym 2014/2015.

Spośród ponad dwustu wniosków, które wpłynęły w zeszłym roku do Departamentu Kultury UM, komisja dofinasowała 84 osoby, ubiegające się o dotowanie projektów indywidualnych oraz wspólnych. W dziedzinie muzyki przyznano 28 stypendiów, 15 dotyczyło literatury, 14 sztuk wizualnych, 6 filmu, 4 teatru, teatru tańca oraz kultury regionalnej, 3 wnioski związane były z fotografią i rzeźbą.

Na stypendialny rok 2015 Urząd Marszałkowski przeznaczył 350 tys. złotych. Maksymalna kwota dotacji wyniosła w tym roku 6.000 zł, projekty wspólne osiągnęły maksymalny pułap 9 tys. zł.

 

NATALIA Walewska

Artystka aktywnie i nieprzerwanie koncertująca.

Zadebiutowała w wieku dwunastu lat występem z Orkiestrą Filharmonii Mińskiej oraz w programach radiowo-telewizyjnych. Ukończyła prestiżową Akademię Muzyczną w klasie skrzypiec profesora A. Janpolskiego (ucznia znakomitego skrzypka XX wieku Leonida Kogana). Została laureatką konkursów: III Ogólno-białoruskiego Konkursu Młodych Skrzypków (1986), III Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego (1992), Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi (1992). Dokonała nagrań dla Sveriges Radio P2. oraz brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Symfonicznych „Schleswig-Holstein Music Festival” pod batutą G. Solti, Ch. Eschenbacha, M. Roztropowicza. Obecnie zapraszana w charakterze solistki do współpracy z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju i zagranicą. Od 1999 roku piastuje stanowisko koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im.Fryderyka Chopina w Gdańsku do chwili obecnej.

Wydała cztery autorskie płyty kompaktowe: „Romanza Classica” na skrzypce i organy z prof. Romanem Peruckim (Złota Płyta), „Clair de Lune” nagraną wspólnie z pianistą prof. Bogdanem Kułakowskim, „Violin & Piano” z pianistą Rafałem Lewandowskim oraz „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego z Zespołem Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis” pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego(Platynowa Płyta). Utwór Vivaldiego „Cztery pory roku” na stałe zagościł w repertuarze artystki i zespołu, jest i był często wykonany na wielu prestiżowych koncertach m. in. na Gali Osobowości Roku Radia Gdańsk w Dworze Artusa (Gdańsk), podczas inauguracji cyklu pt. „Klejnoty Muzyki Europejskiej” z zespołem Wirtuozi Lwowa w Filharmonii Lwowskiej, z Wirtuozami Kijowa (Gdańsk i Kijów)… . Artystka uczestniczy jako koncertmistrz w licznych nagraniach płytowych, radiowych i telewizyjnych u boku sławnych dyrygentów między innymi w 2009 roku nagrała płytę „War Requiem” z dyrygentem Sir Nevillem Marinerrem.

W 2010 roku rozpoczęła działalność koncertową z powołaną Królewską Orkiestrą Salonową jako solistka i dyrygent. W ramach Orkiestry współpracuje z gwiazdami opery i operetki: J. Iwaszkiewicz, M. Pomykałą, A. Węgorzewską, A. Ładyszem, K. Gaszem, A. Zuchowicz, M. Molendowską i innymi, tworząc wraz z założycielką Orkiestry, producentką i konferansjerką Barbarą Żurowską-Sutt atrakcyjne dla melomanów widowiska-show w stylu wiedeńskim oraz w stylu gal operowych z udziałem baletu. Za swoje osiągnięcia zawodowe w dziedzinie kultury Natalia Walewska była nominowana do nagrody „Splendor Gedanensis- 2010”. W 2011 Zbigniew Kruczek (Belgia) dedykował artystce utwór – koncert na skrzypce, trąbkę oraz orkiestrę symfoniczną „Harmonia”, wkrótce dzieło zostanie nagrane i opublikowane w Polsce oraz w Belgii.