Krosno nie bez powodu nazywane jest Miastem Szkła. Jest to największy w Polsce ośrodek produkcji szklanych wyrobów ozdobnych i użytkowych. Niektórzy nazywają Krosno również „małym Krakowem”. Czym przyciąga i jakie atrakcje oferuje to położone nieopodal Bieszczadów miasto?


Krosno – mały Kraków

Krosno to miasto położone w województwie podkarpackim w paśmie Beskidu Niskiego. Czasami jest nazywane „parva Cracovia”, czyli „mały Kraków” z powodu pochodzącego z połowy XIV wieku rynku, który przypomina krakowską starówkę. Pierwotnie był otoczony drewnianymi budynkami, które z czasem zaczęto zastępować murowanymi kamienicami. Dziś możemy je podziwiać spacerując po malowniczej starówce, która nie bez powodu nazywana jest sercem miasta.

Magia tworzenia szkła

Krosno jest znane przede wszystkim z wyrobu szkła. Historia jego produkcji sięga aż1923 roku, kiedy to swoją działalność rozpoczęły pierwsze krośnieńskie huty. Od ponad 90 lat szklaną tradycję piszą tysiące mieszkańców całego regionu. To właśnie hutnictwo szkła stało się symbolem Krosna nie tylko w Polsce, lecz także na świecie. Będąc w Krośnie warto wybrać się do Centrum Dziedzictwa Szkła otwartego w 2012 roku, multimedialnego, nowoczesnego obiektu, który od momentu uruchomienia odwiedziło kilkaset tysięcy turystów.


Interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których można wziąć czynny udział to wspaniałe doświadczenie i rozrywka dla każdego, niezależnie od wieku. W Centrum można zapoznać się również z ekspozycjami prezentującymi zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców, jak i użytkowe – wspaniałe przykłady najwyższego kunsztu wzorniczego i designu.

Karpackie klimaty – węgierskie wino w krośnieńskim szkle

Krosno i okolice przyciągają o każdej porze roku, jednak szczególnie w sierpniu warto wybrać się w podkarpackie rejony – w tym czasie odbywa się tutaj niesamowicie barwny i różnorodny festiwal Kultur Pogranicza „Karpackie klimaty”.


Podczas tego klimatycznego wydarzenia, można poznać obyczaje i wielowiekowe tradycje narodów żyjących w Karpatach. Przez trzy dni trwania festiwalu Krosno żyje kiermaszami, wystawami i koncertami. W radosnej i przyjaznej atmosferze można degustować również węgierskie wina, które oczywiście najlepiej smakują w krośnieńskim szkle przy akompaniamencie madziarskiej muzyki. Podczas festiwalu można spróbować również rarytasów regionalnej kuchni: zalewajki na maślance, proziaków, bieszczadzkich gołąbków czy pierogów z mąki gryczanej. Od rana do wieczora na krośnieńskim rynku pobrzmiewają melodie w wykonaniu wielu zespołów z Czech, Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Całość tworzy niezwykłą muzyczną mozaikę. Podczas tego radosnego święta przenikających się kultur, każdy może znaleźć coś dla siebie.

Wrócić po więcej

Krosno zachęca atrakcyjną ofertą turystyczno-kulturalną i sprawia, że chce się wrócić po więcej. To miejsce dla każdego – od amatorów spędzania aktywnego czasu, po miłośników zwiedzania i poznawania kultury regionów, skończywszy na tych, którzy chcą się po prostu oderwać od wielkomiejskiego zgiełku i pospacerować między malowniczymi i zabytkowymi uliczkami starego miasta.