Kwiecień w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej rozpoczyna Gdański Festiwal Muzyczny

 

Gdański Festiwal Muzyczny 2017 jest kontynuacją projektu, który po raz pierwszy zrealizowano w 2008 roku. Formuła Festiwalu jest otwarta, niemniej indywidualny atrybut każdej kolejnej jego edycji nadaje towarzyszące mu przesłanie lub postać Artysty Rezydenta.

 

W roku 2017 funkcję tę przyjął jeden z najwybitniejszych wiolonczelistów świata Mischa Maisky. Ze względu na Artystę Rezydenta GFM 2017 będzie istotnie zdominowany przez instrumenty smyczkowe przedstawiane w rozmaitych konfiguracjach, co w naturalny sposób nawiąże do XV Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Nagroda w postaci występu na Gdańskim Festiwalu już po raz drugi znalazła się w puli nagród konkursu, czego rezultatem będzie występ jego zeszłorocznej zwyciężczyni – VerikoTchumburidze.

 

Pojawią się także polscy laureaci z poprzednich edycji konkursu, którzy wspólnie z innymi wybitnymi polskimi muzykami stworzą serię koncertów kameralnych, będących formą dialogu pomiędzy całą grupą instrumentów smyczkowych. Do serii dialogów należy także zaliczyć, cieszący się ogromnym zainteresowaniem, koncert rodzeństwa – Doroty i Piotra Anderszewskich. Program koncertów Festiwalu, które odbędą się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej znajdą Państwo w załączniku.

 

Po Festiwalu w PFB odbędą się jeszcze trzy cykliczne wydarzenia. Pierwsze z nich, 9.04 to koncerty w ramach XXI Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga Van Beethovena. Podczas pierwszej części wystąpi Hinrich Alpers – zwycięzca III Międzynarodowego Konkursu Beethovenowskiego Telekom w Bonn. W programie tej części wydarzenia Melomani usłyszą sonaty Beethovena, m.in.: Patetyczną i Księżycową. Natomiast o godz. 18.30, w ramach tego samego koncertu w Sali Koncertowej PFB pojawi się Juan Floristan Perez – zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Santander 2016. Zagra on Sonatę fortepianową b-moll op. 35 F. Chopina i „Obrazki z wystawy” M. Musorgskiego. Koncert współorganizuje Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

 

Z kolei 22.04 PFB zaprasza do Archikatedry w Oliwie na kolejną odsłonę „Koncertu Papieskiego”. Koncert Papieskie organizowane są przez PFB w Gdańsku już od kilku lat, z okazji bardzo ważnych jubileuszy. Wiosną wydarzenie to odbywa się dla uczczenia rocznicy śmierci Jana Pawła II, a jesienią w jubileusz wyboru Karola Wojtyły na papieża. Podczas najbliższego koncertu utwory Moniuszki, Mozarta i Mendelssohna wykonają Robert Kabara (skrzypce), Orkiestra Symfoniczna PFB i sopranistka Iwona Hossa. Koncertowi towarzyszyć będą recytacje w wykonaniu Jakuba Kornackiego.

 

Natomiast już 27.04 o godzinie 19:00 zapraszamy na Galę Wręczenia Pomorskiej Nagrody Artystycznej, podczas której odbędzie się światowa prapremiera utworu pt. „Wings Concerto” Pawła Łukaszewskiego. Marszałek Województwa Pomorskiego poprzez Pomorską Nagrodę Artystyczną honoruje wybitne kreacje artystyczne oraz najbardziej znaczące wydarzenia kulturalne, jakie miały miejsce w roku poprzedzającym jej wręczenie. Laureatów tegorocznej odsłony Nagrody poznamy podczas galowego koncertu, który tradycyjnie odbędzie się w gościnnej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

 

W ramach koncertu odbędzie się prawykonanie „Koncertu na dwa flety i orkiestrę kameralną. Wings Concerto” jednego z najwybitniejszych obecnie polskich kompozytorów – Pawła Łukaszewskiego. Wykonawcami koncertu będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, a partie solowe zostaną powierzone uznanym w Polsce i na świecie flecistom młodego pokolenia, wybitnym interpretatorom muzyki współczesnej Agacie Kielar­-Długosz i Łukaszowi Długoszowi.

 

 

To nie wszystkie wydarzenia, które odbędą się w kwietniu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Załączam plakat repertuarowy na ten miesiąc. Z góry dziękuję za wszelkie udostępnienia i zapraszam do swobodnego korzystania z materiałów.