27 lutego o godzinie 19:00 w Łazienkach Królewskich odbędzie się czwarta edycja Zimowego Wieczoru Światła. Podczas wieczornego spaceru z lampionami po historycznych ogrodach będzie można podziwiać pięknie oświetlone zabytkowe obiekty i odkryć Pałac na Wyspie w zupełnie nowej, muzyczno-świetlnej oprawie. W tym roku dodatkową atrakcją będą postaci w strojach z epoki towarzyszące uczestnikom spaceru.

 

Podobnie jak w poprzednich latach, uczestnicy Zimowego Wieczoru Światła będą mogli wybrać jedną z trzech tras, prowadzących na taras Pałacu na Wyspie, gdzie odbędzie się finałowy koncert. Trasa czerwonych lampionów zacznie się przy wejściu do Łazienek Królewskich od ul. Gagarina i będzie prowadzić Aleją Chińską, wzdłuż Ogrodu Modernistycznego, w kierunku Amfiteatru.  Trasa niebieskich lampionów  będzie miała początek przy wejściu obok Pomnika Chopina od strony Alei Ujazdowskich i obierze kierunek  w  stronę Ogrodu Romantycznego,   a następnie Świątyni Egipskiej i Pomnika Mochnackiego. Z kolei trasa zielonych lampionów zacznie się na ul. Agrykoli przy wejściu na Aleję Herbową i poprowadzi  na Most Arkadowy do Alei Chińskiej, a następnie obok Ogrodu Chińskiego w kierunku Promenady Królewskiej.


W tym samym dniu, wieczorny spacer z lampionami odbędzie się także w rezydencjach, które wraz z Łazienkami Królewskimi, tworzą międzynarodowy  projekt Ogrody Światła.  W tegorocznej edycji Zimowego Wieczoru Światła, obok Parku Księcia Pücklera w Bad Muskau  (Niemcy), Muzeum Carskie Sioło w Sankt Petersburgu (Rosja),  Rezydencji Księcia Gonga w Pekinie (Chiny) i  Zamku w Lunéville we Francji weźmie udział nowy partner projektu  –  Zamek Frederiksborg Hillerød w Danii. Sześciu rezydencjom z Ogrodów Światła będzie poświęcona wystawa  w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich, którą będzie można oglądać od 24 lutego do 27 marca. Ideą Ogrodów Światła jest ukazanie harmonii sztuki i natury, w której stylistyka architektury XVIII i XIX wieku splata się z niezwykłym pięknem ogrodów.


Udział w Zimowym Wieczorze Światła jest bezpłatny. W punktach startowych każdej z trzech tras będzie można kupić lampiony w cenie 10 zł za sztukę. Do każdego lampionu zostanie dołączona wejściówka, uprawniająca do bezpłatnego zwiedzania obiektów Łazienek Królewskich od 28 lutego do 31 marca br. Zimowy Wieczór Światła rozpocznie się o godz. 19:00, prosimy o wcześniejsze przybycie.

 

Więcej informacji o Zimowym Wieczorze Światła i projekcie Ogrody Światła na profilu www. facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie, na stronie www.lazienki-krolewskie.pl oraz na stronie www.gardensoflight.eu