Wina były przechowywane w piwniczce Emirates w Burgundii przez nawet 15 lat

Linie Emirates wprowadziły Emirates Vintage Collection – ofertę wybornych win ze swojej piwniczki w Burgundii przechowywanych w niej nawet 15 lat. W tym roku pojawią się cztery rodzaje ekskluzywnych win:  Château Cheval Blanc 2004, Château Haut Brion 2004, Château Mouton Rothschild 2001 i Château Margaux 1998. Ze względu na ograniczoną dostępność będą one serwowane w klasie pierwszej na wybranych trasach przez ograniczony czas.

Od 2006 roku linie Emirates kupują wina w celu długoterminowego przechowywania, często na rynku pierwotnym (en primeur) lub gdy znajdują się jeszcze w beczkach. Emirates Vintage Collection tworzą najbardziej prestiżowe spośród nich – wina rzadkie i trudne do pozyskania. Linie Emirates są w stanie zamawiać duże partie dzięki unikalnemu podejściu do zakupu wina. Przewoźnik nawiązał bezpośredni kontakt z najbardziej prestiżowymi winiarniami na świecie, starannie dobierając i pozyskując dla swoich klientów najlepsze i najrzadsze wina.

Dotarliśmy bezpośrednio do producentów, wybraliśmy roczniki, a następnie przechowywaliśmy je nawet 15 lat w naszej piwniczce w Burgundii zanim uznaliśmy, że możemy zacząć je podawać. Wymagało to ogromu cierpliwości, inwestycji i długofalowego planowania. Zawsze chcieliśmy zaskakiwać i zachwycać naszych klientów, a ta oferta będzie dla nich prawdziwą okazją – powiedział Joost Heymeijer, Senior Vice President, Catering Emirates.

Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby zaprezentować wina Emirates Vintage Collection w jak najlepszy sposób. Poświęciliśmy czas na wyszkolenie personelu pokładowego, zaprojektowanie nowych kieliszków i skomponowanie specjalnego menu, tak aby degustacja tych wyśmienitych win na pokładzie w niczym nie odbiegała od najlepszej restauracji w największych miastach świata – dodał Heymeijer.

Inauguracja oferty Emirates Vintage Collection odbyła się w zeszłym tygodniu podczas wyjątkowego lotu do Paryża, a pierwszym winem z kolekcji było Château Cheval Blanc 2004. Arnaud de Laforcade, dyrektor handlowy winiarni, poprowadził dla zaskoczonych pasażerów sesję degustacyjną w słynnym salonie pokładowym Airbusa A380 Emirates. W czasie niezwykłej degustacji pasażerowie mogli spróbować win Château Cheval Blanc 2004 i 2006.

Do każdego wina Emirates Vintage Collection zostały dobrane także specjalne potrawy. Zespół kucharzy we współpracy z sommelierami przewoźnika przygotował dania, które najlepiej będą łączyły się z winami i zapewnią wrażenia kulinarne na najwyższym poziomie podczas lotu.

Zgodnie z tradycją menu inspirowanego kuchnią regionalną, do każdej trasy i każdego wina dobrano wyjątkowe danie. Na przykład na trasie do Dublina wino Château Cheval Blanc 2004 będzie podawane z irlandzką polędwicą wołową od krów z chowu pastwiskowego i zapiekanką ziemniaczaną dauphinoise, porem i szpinakiem w sosie śmietanowym, młodymi marchewkami i sosem szalotkowym. Z kolei na trasie do Genewy to samo wino będzie serwowane w połączeniu z podsmażaną sarniną w sosie tymiankowym, blanszowaną kalarepą, młodymi marchewkami i broccolini.

Cztery wina z kolekcji będą wprowadzane stopniowo w ciągu roku na różnych trasach w Europie, obu Amerykach, Azji i Australazji. Oferta stanowi wyraz nieustannych inwestycji Emirates w wina z Bordeaux, podstawę karty win przewoźnika. Tylko w ubiegłym roku linie kupiły wina i szampany we Francji o łącznej wartości 56 mln dolarów. Od 2006 roku przewoźnik zainwestował 780 mln dolarów w wina z całego świata, chcąc dostarczyć niezrównanych wrażeń kulinarnych na pokładzie. Obecnie linie mogą poszczycić się światowej klasy ofertą przeszło 80 wybornych win i szampanów podawanych codziennie na pokładzie samolotów.

W ciągu najbliższych kilku lat w ofercie Emirates Vintage Collection pojawią się kolejne wina, które osiągną optymalną dojrzałość. W tej chwili w piwniczce Emirates znajduje się 4,7 mln butelek wina, z których część zostanie podana dopiero w 2027 roku.