Pierwsze zaprasza Mrągowo.

Samorządowa kampania 7 Cudów Mazur, której celem jest promocja różnorodnych form spędzania wolnego czasu na Mazurach rozkręca się na dobre. Po czerwcówce w Mikołajkach, w lipcu turystów zapraszają Mrągowo, Giżycko i Węgorzewo.

Pierwsza wakacyjna impreza odbędzie się już 4 lipca w Mrągowie, które w najbliższy weekend będzie obchodzić swoje święto.
Tym razem, polska stolica country chce zachęcić odwiedzających do różnorodnych aktywności sportowych i pokazać swój potencjał w tym zakresie. Zgodnie z hasłem „Mrągowo – miasto ludzi aktywnych” wszyscy, którzy odwiedzą plażę przy amfiteatrze będą mogli wziąć udział w sportowych zmaganiach sprawdzając swoją kondycję i sprawność ruchową. Po intensywnym wysiłku i solidnej dawce endorfin goście będą mogli zrelaksować się m.in. podczas rejsu wielofunkcyjnym katamaranem X-Cat, a pod okiem profesjonalnego sternika nauczyć się podstaw żeglarstwa podczas pływania wraz z organizacją ISSA.
Hej, ruszajmy w rejs…
W ramach cyklu 7 Cudów Mazur, w każdym z miast partnerskich rozgrywane jest Żeglarskie Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur. Na jeziorze Czos będzie ono powiązane z Żeglarskim Grand Prix Mrągowa organizowanym przez MTR Czos oraz I eliminacją Festiwalu Żagli ISSA. Owe regaty przyciągają coraz liczniejszą brać żeglarską z całej Polski. Co ważne rywalizacja przebiega w świetnej atmosferze, a gospodarze zawodów zapraszają do startu zarówno doświadczonych sterników jak i tych, którzy dopiero zdobywają żeglarskie szlify.
– Z niecierpliwością czekamy na Dni Mrągowa, które potrwają od 2 do 5 lipca. To świetna okazja by aktywnie rozpocząć sezon urlopowy. W tym roku przygotowaliśmy dla naszych gości liczne koncerty, wystawy, pokazy oraz wernisaże. Oczywiście nie zabraknie również żeglarskich zmagań na jeziorze Czos – podkreśla Otolia Siemieniec, burmistrz Mrągowa. – Zapraszamy do odwiedzenia Mrągowa tym bardziej, że z roku na rok dokładamy wszelkich starań, aby rozwijać się i ulepszać ofertę turystyczną naszej okolicy. W ramach kampanii 7 Cudów Mazur chcemy pokazać Państwu, jak zmieniła się m.in infrastruktura żeglarska, sportowa czy oferta kulturalna miasta. W Mrągowie każdy znajdzie coś dla siebie – zachęca.
Ostateczne zgłoszenia do udziału w regatach będą przyjmowane w Cafe Estrada przy amfiteatrze od 9.00 do 11.00 w dniu regat. Start pierwszego wyścigu rozpocznie się o godzinie 12.00. Żeglarze w ramach ŻGP o Puchar 7 Cudów Mazur walczą o łączną pulę nagród wynoszącą 5000 zł oraz upominki dodatkowe ufundowane przez organizatorów (więcej informacji o regatach na stronie www.7cudowmazur.pl).

W czasie, kiedy żeglarze ścigać się będą na wodzie, w specjalnie przygotowanej strefie kibica na plaży przy amfiteatrze odwiedzający skorzystają z szeregu atrakcji. Najmłodsi wezmą udział w szkoleniach z wiązania węzłów żeglarskich czy nauczą się podstaw alfabetu Morse’a. W specjalnym stanowisku Lasów Państwowych (Nadleśnictwo Mrągowo) dowiedzą się jak wypoczywać bez szkody dla mazurskich lasów, poznają leśne drzewa i zwierzęta, a także wezmą udział w konkursach edukacyjnych.
Po sportowych zmaganiach na jeziorze Czos uczestnicy regat od godz. 17.30 wezmą udział w biesiadzie żeglarskiej w Cafe Estrada, gdzie odbędzie się losowanie upominków od organizatorów. Z kolei uroczyste ogłoszenie wyników zawodów i wręczenie pucharów nastąpi o godz. 19.30 na scenie głównej mrągowskiego amfiteatru. Po ceremonii zakończenia regat wszyscy żeglarze zaproszeni są na koncerty „Red Lips” i „Happysad” odbywające się w ramach Dni Mrągowa.  
Seria wydarzeń promujących Mazury pod hasłem 7 Cudów Mazur została objęta patronatami honorowymi Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Lasów Państwowych. Nadrzędnym celem kampanii jest promowanie walorów turystycznych regionu i zachęcanie Polaków do odkrywania atrakcji, których na Mazurach stale przybywa. W 2015 roku kampania jest realizowana przez pięć mazurskich miast: Mikołajki (6 czerwca), Mrągowo (4 lipca), Giżycko (11 lipca), Węgorzewo (18 lipca) i Ryn (22 sierpnia).
Plan regat o Puchar 7 Cudów Mazur:

9:00 – 11:00 – zapisy – Amfiteatr – Cafe Estrada
11:00 – ceremonia otwarcia regat – Amfiteatr – Cafe Estrada
11:15 – odprawa sterników – Amfiteatr – Cafe Estrada
12:00 – start do I wyścigu, krótkodystansowego GP 7CM
ok. 14:00 – start do rodzinnego wyścigu długodystansowego Festiwal Żagli ISSA
17:30 – 19:00 – Cafe Estrada – Biesiada żeglarska (losowanie nagród)
19:30 – Amfiteatr – scena główna (uroczyste ogłoszenie wyników regat i wręczenie pucharów, zakończenie regat)
20:00 – koncert w amfiteatrze (nad Cafe Estrada) – „Red Lips” i „Happysad”
 
Więcej informacji technicznych dotyczących regat znajdą Państwo na stronie Mrągowskiego Towarzystwa Regatowego Czos www.regaty.mragowo.pl.

***

7 Cudów Mazur to wspólna inicjatywa samorządów Giżycka, Mikołajek, Mrągowa, Rynu oraz Węgorzewa. Jest kontynuacją głośnej kampanii Mazury Cud Natury, dzięki której region Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na Ziemi i 5 w Europie. Aby nie zmarnować nabudowanego wówczas kapitału, miasta postanowiły współpracować, w celu dalszej promocji regionu. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2013 roku.
W ramach kampanii w czerwcu, lipcu i sierpniu 2015 roku, w miastach partnerskich organizowany jest cykl regat „7 Cudów Mazur” o Żeglarskie Grand Prix Mazur. Sportowej rywalizacji żeglarzy towarzyszyć będą liczne atrakcje na lądzie. W specjalnych strefach kibica zaplanowano koncerty, pokazy i konkursy ukazujące walory turystyczne regionu, a także różnorodne możliwości aktywnego spędzania czasu na Mazurach.