30 marca odbył się inauguracyjny lot  Polskich Linii Lotniczych do Koszyc – największego miasta wschodniej Słowacji.  To kolejny (po Atenach, Luksemburgu, Lublanie i Charkowie) kierunek w siatce połączeń polskiego przewoźnika.


Otwarcie pierwszego bezpośredniego połączenia z Warszawy do Koszyc to dla pasażerów podróżujących w obu kierunkach niezwykłe udogodnienie – mówi Adrian Kubicki, Dyrektor Biura Komunikacji LOT – Jesteśmy przekonani, że dzięki tak dogodnemu połączeniu wzrośnie ruch turystyczny i biznesowy między Polską a Słowacją.


Kolejnym Istotnym czynnikiem, który przemówił za wprowadzeniem tego połączenia jest fakt, iż dla pasażerów podróżujących ze wschodniej Słowacji lotnisko im. Chopina będzie dogodnym i krótkim przystankiem w drodze do miast europejskich, a także na inne kontynenty. To tańsza i wygodniejsza alternatywa, bardziej konkurencyjna w porównaniu do zachodnich przewoźników. Atut ten podkreśla także Michael Tmej, Prezes Lotniska Koszyce:


Połączenie LOT-u stanowi ważny komponent transportu lotniczego we wschodniej Słowacji. Wspaniałe jest to, że dzięki bogatej ofercie połączeń, jaką oferuje, to nie tylko Warszawa, ale i inne niesamowite 
destynacje są w zasięgu ręki pasażerów podróżujących z Koszyc i bliskich regionów.


Z drugiej strony dzięki bezpośredniemu przelotowi Koszyce mogą stać się dogodnym celem dla polskich turystów, którzy są trzecią (po Niemcach i Czechach) nacją najczęściej odwiedzającą Słowację. 
Iveta Niňajová, dyrektor Organizacji Turystycznej Koszyce podkreśla: Miasto w ostatnim czasie wypiękniało dzięki licznym renowacjom i programom kompleksowej rekonstrukcji. Pracujemy nad ofertami specjalnie dla polskich turystów. Magnesem są wspaniałe budowle starówki, Koszycki Złoty Skarb w Muzeum Wschodniej Słowacji, zabytki po społeczności żydowskiej, galerie, wystawy, koncerty, imprezy kulturalne i sportowe, miejsca rozrywki dla rodzin z dziećmi,  rozbudowana infrastruktura turystyczna, lokale z lokalnymi przysmakami i trunkami. Koszyce to także doskonała baza wypadowa na wycieczki po atrakcyjnym terenie wschodniej Słowacji: Tatry, Słowacki Raj, zamki i jaskinie, a także Tokajski Region Winiarski.  Ułatwieniem w zwiedzaniu i poruszaniu się po Koszycach jest Karta Koszycka (ważna 2 doby-9 euro, 3 doby – 12 euro).

W tym roku Koszycesą Europejskim Miastem Sportu. To stąd pochodzi legendarny hokejowy klub HC Koszyce, tu miały miejsce w 2011 mistrzostwa świata w hokeju na lodzie, tu odbywa się również damska euroliga koszykarska. Na aktywnych turystów czekają liczne obiekty sportowe, kąpieliska, baseny, tor bobslejowy, pole golfowe, spływy rzeką Hornad. Największą masową imprezą jest Międzynarodowy Maraton Pokoju – najstarszy w Europie (od 1924 r.) i drugi (po Bostonie) na świecie! Jego trasa prowadzi przez atrakcyjną obwodnicę miasta ze startem i metą na początku słynnej, reprezentacyjnej ulicy Hlavnej. To najdłuższa historyczna promenada na Słowacji. Mniej wytrwali mogą pobiec w minimaratonie (4,2 km) lub kibicować. Więcej informacji: www.visitkosice.eu