Małopolska to miejsce wyjątkowo przyjazne rowerzystom. To nie tylko ok. 5 tysięcy km szklaków rowerowych, ale także wiele imprez przyciągających miłośników kolarstwa z całej Polski. Wśród nich ta najważniejsza: 71. Tour de Pologne UCI World Tour. W sobotę umowę o wsparciu tego wydarzenia przez Małopolskę podpisali w Bukowinie Tatrzańskiej marszałek Marek Sowa oraz dyrektor Lang Team Czesław Lang.

Już 3 sierpnia wystartuje 71. Tour de Pologne UCI World Tour, będący jedynym polskim wyścigiem kolarskim wpisanym do oficjalnego kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej w kategorii World Tour. W ciągu całego tegorocznego wyścigu kolarze pokonają prawie 1300 km, a 350 km trasy wieść będzie przez Małopolskę. To właśnie ten region będzie głównym krajobrazem sportowej rywalizacji, a w żadnym innym województwie nie będzie można tak często podziwiać zawodników Tour de Pologne.

Od piątku do niedzieli w Bukowinie Tatrzańskiej trwał rowerowy weekend, w ramach którego odbywał się m.in. wyścig Skandia Maraton Lang Team. Gościem imprezy był marszałek Marek Sowa, który powitał kolarzy na starcie wyścigu i otworzył sportowe zmagania. Podczas wydarzenia oficjalnie podpisana została również umowa o wsparciu udzielonym przez Województwo Małopolskie na organizację 71. Tour de Pologne. – Z radością wspieramy tego typu imprezy i zależy nam, by ciągnąć do Małopolski jak najwięcej tak prestiżowych wydarzeń sportowych – zapewnił marszałek Marek Sowa.

Rywalizacji zawodowców towarzyszył będzie Tour de Pologne Amatorów, tradycyjnie rozgrywany w Bukowinie Tatrzańskiej. Do startu w wyścigu amatorów przekonywał marszałka Czesław Lang – ceniony kolarz i dyrektor Lang Team. – Organizacja wyścigów amatorskich jest już tradycją największych zawodowych tourów. Trasa w Bukowinie nie jest długa, ale za to bardzo wymagająca. Zachęcam wszystkich do udziału w wyścigu. Każdy, kto go ukończy, będzie zwycięzcą.

Marszałek przyznał, że chętnie weźmie udział w zawodach, ale najpierw będzie musiał podszlifować swoje kolarskie umiejętności. Tym samym przypomniał, że Małopolska to dobre miejsce do rekreacyjnej jazdy na rowerze, a w kolejnych latach będzie jeszcze bardziej atrakcyjne: – W latach 2014-2020 w Małopolsce powstanie ok. 650 km turystycznych ścieżek rowerowych oraz nowoczesne centra obsługi rowerzystów. To część projektu budowy zintegrowanej sieci tras rowerowych – mówił Marek Sowa. – Dzięki powstaniu takiej infrastruktury Małopolska stanie się regionem jeszcze bardziej atrakcyjnym dla swoich mieszkańców oraz turystów.

71. Tour de Pologne jest częścią projektu „Małopolska. I wszystko gra!”, który obejmuje największe i najciekawsze zawody sportowe w naszym regionie. Wyścig otrzymał wsparcie finansowe z budżetu województwa małopolskiego. Województwo Małopolskie zostało oficjalnym partnerem zmagań kolarzy amatorów oraz profesjonalistów.