Marzą Ci się długie spacery nad brzegiem morza? Albo po prostu błogi relaks nad wodą? 

Oto lista 10 najlepszych miejsc na nadmorski odpoczynek na Malcie.

 

1. Wied il-Mielah, Gozo

Wied il-Mielah nazwany jest nowym Oknem Azure (Azure Window). Znajduje się w pobliżu miasta Għarb, na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Gozo. Do złudzenia przypomina nieistniejący już most skalny, który w 2017 r. zawalił się na skutek sztormu. Po zachodniej stronie okna są stopnie, które pozwalają wspiąć się na pionową ścianę klifu. Z Għarb do Wied il-Mielah prowadzi szlak turystyczny. 

 

2. Blue Grotto, Zurrieq

Błękitna Grota jest jednym z bardziej popularnych kierunków wycieczkowych na Malcie. Jaskinia znajduje się przy południowo-zachodniej części wyspy Malta i jest dostępna tylko z od strony morza. Można do niej dopłynąć statkiem turystycznym z zatoki Wied iż-Żurrieq. 

 

Cały system jaskiń składa się z sześciu sal, z których Błękitna Grota jest największa i najbardziej imponująca. Odbicie światła słonecznego od piaszczystego dna morza przy zróżnicowanej głębokości bardzo czystej wody powoduje, że widzimy ją w różnych odcieniach niebieskiego. 

 

3. Paradise Bay, Mellieha

Ta piaszczysto-kamienna plaża jest idealna dla osób lubiących gwar i zgiełk. Jest ona dość malutka ale ma w sobie wyjątkowy urok. Znajduje się przy północnym wybrzeżu Malty, w miejscowości Mellieha.

 

4. Wied il-Ghasri, Gozo

Wąwóz Wied il-Ghasri położony jest na północnym wybrzeżu Gozo. Ma długość 250 metrów i szerokość od 15 do 30 metrów. Ze względu na odległe położenie i trudną dostępność nie jest on częstym punktem wycieczkowym. Jest za to dobrze znany w świecie płetwonurków – tuż obok znajduje się duża podwodna jaskinia znana jako Jaskinia Katedralna lub Błękitna Kopuła.

 

5. Wied il-Mixta Cave, Gozo

Urokliwa jaskinia Mixta położona jest na północnym krańcu Gozo. Nieznacznie góruje nad horyzontem, a z jej wejścia roztacza się niesamowity widok na Zatokę Ramla. 

 

6. St Peter’s Pool, Marsaxlokk

Popularnością, zarówno wśród mieszkańców jak i turystów, cieszy się St Peter’s Pool w Marsaxlokk. Jest to naturalny, wyrzeźbiony przez morze i wiatr, skalny basen z krystalicznie czystą wodą. Jest to też wspaniałe miejsce dla fanów skoków do wody. Do niektórych skał przyczepione zostały drabinki i liny.  

 

7. Ghar Hanex, Qrendi

Na południowym wybrzeżu Malty znajduje się most skalny Ghar Hanex. Położony jest w pobliżu megalitycznych świątyń Ħaġar Qim oraz Blue Grotto. Stanowi idealne miejsce na romantyczną kolację! Weź ze sobą butelkę wina i popatrz jak słońce zachodzi nad Ghar Hanex!

 

8. San Blas Bay, Gozo

San Blas Bay to piękna plaża z czerwonym piaskiem, dostępna z wioski In-Nadur. Wiedzie do niej wąska droga, której ostatnia część jest wyjątkowo stroma, przez co zamknięto ją dla ruchu kołowego. Miejsce to jest wyjątkowo spokojne i ustronne. 

 

9. Jaskinie Munqar, Zurrieq

Na południowym krańcu wyspy Malta, obok Blue Grotto, znajdują się jaskinie Munqar. Nie jest to popularne miejsce wycieczek, a z pewnością warto je odwiedzić! Zabierz przyjaciół i wyjdź przygodzie naprzeciw!  

 

10. Blue Lagoon, Comino

Najbardziej rozpoznawalną zatoką Wysp Maltańskich jest Błękitna Laguna (Blue Lagoon), położona u wybrzeży Comino. Jej turkusowe i krystaliczne wody oraz odosobniona lokalizacja sprawiają, że jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Malty. Na jej wody można dostać się łodzią turystyczną z wysp Malta i Gozo. Zatoka jest popularna zarówno wśród nurków, amatorów snorkelingu oraz wszystkich miłośników wody. Przy jednym z nabrzeży zostały zamontowane polery do cumowania mniejszych statków i łodzi.