Królewskie miasto Żatec należy do najstarszych miast w Czechach

 Leży w północno-zachodnich Czechach nad rzeką Ohrzą, około godziny jazdy z Pragi lub Karlowych Warów. To jedno z najstarszych miast czeskich. Pierwsza pisemna wzmianka o Żatcu pochodzi z roku 1004. Ważną rolę w dziejach miasta odgrywa aromatyczny chmiel, uprawiany w tym regionie już od ośmiuset lat. Ulokowane w zabytkowym centrum unikatowe obiekty chmielarskie kandydują do wpisu na listę UNESCO.

Żatec już tysiąc lat temu był znaczącym ośrodkiem chmielarskim. Tutejszy chmiel ze względu na swoje specyficzne właściwości stał się miernikiem jakości i cen na światowym rynku. W wieku XX eksportowano go do około 70 krajów na świecie. Obecnie uprawia się tu chmiel dla najsłynniejszych marek piwa.

W ramach Dni Dziedzictwa Europejskiego Żatec szykuje wyjątkową niespodziankę. 13 września 2014 w tutejszym Muzeum Regionalnym będzie można zobaczyć tzw. Skarb Żatecki z początku XI wieku. Najcenniejszy w Czechach srebrny skarb z wczesnego średniowiecza odkryto podczas prac budowlanych na rynku w 1937 roku.

Znalezione gliniane naczynie zawierało 494 przedmioty o całkowitej wadze około trzech kilogramów. Były tam monety, grzywny srebra, biżuteria srebrna i złota i inne przedmioty. Jak na ówczesne czasy było to prawdziwie bajkowe bogactwo. Skarb ukrył w ziemi pod koniec lat 20 XI wieku tutejszy złotnik.

Unikatowe znalezisko rzadko jest udostępniane zwiedzającym ze względu niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych na srebro. W latach 2000-2002 w ramach wystawy wędrownej „Europa Środkowa około roku 1000″ można je było zobaczyć w Polsce, w Niemczech i na Węgrzech.

W historycznym centrum Žatca polecamy odwiedzić także Świątynię Chmielu i Piwa, Muzeum Chmielarstwa i browar.