DWANAŚCIE LAT DOŚWIADCZENIA W BRANŻY, UKOŃCZONY KIERUNEK ZARZĄDZANIA W TURYSTYCE I HOTELARSTWIE NA UNIWERSYTECIE EKONOMICZNYM W POZNANIU, CZŁONKOSTWO W PRESTIŻOWYM, MIĘDZYNARODOWYM ZRZESZENIU KONSJERŻY LES CLEFS D’OR (ZŁOTE KLUCZE) – OTO SKRÓT KOMPETENCJI MICHAŁA BOROWIAKA, SZEFA ZESPOŁU KONSJERŻY W HOTELU BRISTOL, A LUXURY COLLECTION HOTEL, WARSAW.

Michał Borowiak przygodę z hotelarstwem rozpoczął w 2002 roku, kiedy dołączył do zespołu recepcji jednego z pięciogwiazdkowych hoteli w Warszawie obejmując stanowisko Front Office Clerk, z którego szybko został przejęty przez dział obsługi gości w Club Lounge. W 2004 roku objął stanowisko konsjerża, a dwa lata później został szefem zespołu. W 2008 roku kierował już całym departementem guest service center. Od 2006 roku zarządzał ponadto niezależnym projektem Concierge Academy Project – globalną inicjatywą sieci, w ramach której organizowane były działania promujące Warszawę.

W 2013 roku dołączył do świadczącej luksusowe usługi konsjerż firmy Quintessentially Poland jako Elite Lifestyle Manager, realizując indywidualne życzenia najbardziej wymagających klientów – od organizacji ich czasu wolnego, podróży biznesowych i rodzinnych, po opiekę nad domem i spełnianie nietypowych życzeń.

W 2010 roku stał się członkiem prestiżowego zrzeszenia Les Clefs d’Or, dołączając do grona kilkunastu osób w Polsce uprawnionych do noszenia złotych kluczy. Jest to światowe stowarzyszenie istniejące od prawie 100 lat, liczące 3794 członków z 44 krajów (dane z 10 lipca 2014 roku). Aby zostać przyjętym do Les Clefs d’Or należy mieć co najmniej pięć lat doświadczenia w pracy na stanowisku konsjerża w pięciogwiazdkowym hotelu, a także posiadać doskonałe rekomendacje i referencje.

Ten zawód to nie tylko kompleksowa i wielowymiarowa opieka nad gościem w hotelu, organizacja ich czasu, spełnianie życzeń, udzielanie wskazówek i pomoc w planowaniu podróży. To także realizacja najbardziej nietypowych próśb, co możliwe jest dzięki szerokiej sieci międzynarodowych powiązań i kontaktów. To doświadczony konsjerż luksusowego hotelu zaaranżuje przelot prywatnym samolotem na spotkanie w innym mieście, odnajdzie członka dalekiej rodziny, dostarczy kwiaty ukochanej przebywającej na drugiej półkuli lub zdobędzie trudno dostępne bilety do wiedeńskiej opery.
 
Michał Borowiak jest konsjerżem z powołania – od zawsze wśród swoich prywatnych zainteresowań wymieniał planowanie podróży od A do Z. Pasjonuje go także poznawanie nowych kultur i egzotycznych kulinariów, dlatego też ceni bliższe i dalsze wycieczki, podczas których może poznać nowych ludzi i ich obyczaje. Michał obdarzony jest także ponadprzeciętną pamięcią, dzięki której w lutym 2013 roku udało mu się wygrać teleturniej „Jaka To Melodia”, a następnie zwyciężyć w finale sezonu 2013.