Jak zmienił się ŚWIAT I LUDZIE przez 25 lat?

Ostałowska // Jagielski // Sekudewicz // Hugo-Bader // Szczerek // Rejmer // Bonda

Big Book Festival // Duży Festiwal Książki // Warszawa 14 i 15 czerwca

To będą dwa dni rozmów bez fikcji. Na kolejowym Dworcu Warszawa Śródmieście z publicznością spotykają się najważniejsi polscy reporterzy, korespondenci, dziennikarze śledczy i pisarze literatury non-fiction. Mówimy o faktach, tropieniu prawdy i zapisie rzeczywistości. O pracy na końcu świata i w światku przestępczym. O Polsce niechcianej, bliskiej zagranicy i odmienności tuż za płotem. O sobie i o Innych.

WITAJCIE W EUROPIE. Przypisy do transformacji.
Małgorzata Rejmer i Ziemowit Szczerek wymieniają opowieści i obserwacje z bliskiej zagranicy, która – podobnie jak Polska – od ćwierćwiecza jest „w drodze do Europy”. O transformacji na peryferiach – zmianach na wschodnich i południowych rubieżach europejskiej kultury, wspólnych aspiracjach i rozmaitych przeszkodach. SOBOTA , 14.06, 15.00-16.30

DONIESIENIA Z KRAJU. Reportaż społeczny 1989-2014.
Najsłynniejsze reportaże społeczne ostatnich 25 lat. Wiadomości z prowincji i wielkich miast, małe wydarzenia i duże afery. Głosy z daleka, bliskie dramaty. Spotkanie z reporterami, którzy dokumentują polskie życie. Gośćmi spotkania są Lidia Ostałowska, Juliusz Ćwieluch – reporter „Polityki” i Anna Sekudewicz, ceniona reporterka Polskiego Radia. Prowadzi Michał Nogaś.
SOBOTA, 14.06, 17.00-18.30

DEPESZE ZAGRANICZNE. Reporter na marginesie świata.
Czy w globalnej rzeczywistości możliwe jest jeszcze przekraczanie granic? O uporczywej nieprzejrzystości świata, o malejącym zrozumieniu w epoce informacji. I o sensie zagranicznego reportażu z jego autorami rozmawia Michał Nogaś. Goście: Wojciech Jagielski, Jacek Hugo-Bader i Barbara Włodarczyk (TVP).
NIEDZIELA, 15.06, 14.00-15.30

PROSTO Z SALI SĄDOWEJ. Od Sprawy Gorgonowej do Masy.
Historia reportażu sądowego w pigułce. Od Sprawy Gorgonowej do rewelacji polskiego gangstera Masy. Reportażyści, dokumentaliści i sprawozdawcy sądowi tworzą prawdziwą opowieść o tym, jak działa wymiar sprawiedliwości. Goście: Monika Piątkowska, Michał Majewski („Wprost”), Katarzyna Bonda, Maciej Duda (TVN24.pl). Prześwietla: Kamila Baranowska.
NIEDZIELA, 15.06, 16.00-17.30

JEJ PORTRET. WARSZAWA W FILMIE I POWIEŚCI  
Warszawa jako podmiot literacki. Najsłynniejsze historie ze stolicą w tle – filmy i książki, które nie mogłyby powstać, gdyby nie ona.
NIEDZIELA, 15.06, 18.00-19.30

 

Wszystkie wydarzenia bloku ŚWIAT I LUDZIE odbędą się na Dworcu Warszawa Śródmieście w Al. Jerozolimskich 50, który na dwa festiwalowe dni zmieni się w czytelnię. Zapraszamy do leżakowania ze znakomitymi reportażami oraz oglądania filmów. Blok jest częścią Big Book Festival.
Pełny program na: http://bigbookfestival.pl/ .
Zaprasza Fundacja „Kultura nie boli”.