Jadąc na Litwę koniecznie trzeba odwiedzić niezwykłe muzea, jakie się tam znajdują.
W pobliżu Druskiennik znajduje się istniejący od 2001 r. Park Grutas – swoiste muzeum socjalizmu, warty zobaczenia zwłaszcza, że dojść do niego można spacerem przez las.

Park Grutas znajduje się, według przewodnika Lonely Planet „1000 Ultimate Experiences” na 4 miejscu listy najbardziej dziwnych parków świata, tak więc będąc w uzdrowisku Druskienniki nie można go pominąć. Park został stworzony przez osobę prywatą, która zgromadziła niechciane pomniki sowieckie zwiezione tu z całej Litwy. Na terenie parku oglądać można nie tylko monumentalne posągi, ale i inne świadectwa minionych czasów – wagon więzienny, jakim wywożono wrogów systemu daleko na Sybir, baraki żywcem z gułagów itd. Całość otoczona jest drutem kolczastym z wieżyczkami strażników, niczym sowiecki obóz.
Na terenie Żmudzkiego Parku Narodowego powstało Muzeum Zimnej Wojny, które warto odwiedzić będąc w pobliżu. Muzeum znajduje się żelbetowych podziemiach dawnej radzieckiej bazy nuklearnej w Plokstine nad jeziorem Płotele (część bazy znajdowała się w pobliskich Szatejkach). W tajnej bazie, która powstawała od 1960 r. istniała do 1978 r. dziś można zwiedzać silosy, w których były umieszczone rakiety skierowane na różne cele w krajach Europy Zachodniej. Cele rutynowo zmieniano co 3-4 lata. Miejscowe muzeum przechowuje oryginalne plakaty propagandowe i odezwy z tamtych lat, a także pomieszczenia, w których mieszkali żołnierze.
W Kownie istnieje od 1966 r. Muzeum Diabłów, które zaliczane jest do najpopularniejszych kowieńskich muzeów. W zbiorach znajduje się ponad 2000 figurek nawiązujących do legend miejscowych oraz zaczerpniętych z innych kultur.
Jedyne na Litwie Muzeum Rowerów znajduje się w Szawlach. Nie jest to jedyne „nietypowe” muzeum w tym mieście. Są tam jeszcze m.in. Muzeum Kotów, Muzeum Fotografii, Muzeum Radia i Telewizji oraz Muzeum Wodociągów i Zaopatrzenia w Wodę. Szawle, czwarte co do wielkości miasto Litwy, jest siedzibą ponad 20 muzeów.
W nadmorskim kurorcie – Połądze – do najciekawszych należy Muzeum Bursztynu powstałe w 1963 r. na bazie kolekcji hr. F. Tyszkiewicza. Muzeum ze względu na bogactwo zbiorów cieszy się międzynarodową sławą.
Innymi obiektami wartymi obejrzenia na Litwie są punkty pomiarowe Południka Struvego. Na terenie Litwy znajdują się trzy takie punkty: w Meskonys (gmina Nimenczyn), Paliepiukai (gmina Niemiąż) – oba w rejonie wileńskim i w Giereisiai (rejon rakiski). Punkt w Paliepiukai pod Moletami znajduje się niedaleko geograficznego środka Europy. Obecnie w miejscu punktów pomiarowych znajdujących się na terytorium Litwy postawione są pamiątkowe kamienne słupy zaopatrzone w stosowną inskrypcję oraz symbol UNESCO. Punktu pomiarowe nie są muzeum sensu stricte, ale ze względu na ich wartość historyczną, naukową oraz to, że w Polsce nie występują warto je odwiedzić.
W Wilnie oprócz muzeów i galerii sztuki, jakie można spotkać w każdym większym mieście znajdują się też muzea niezwykłe, stworzone z myślą o dzieciach i tych, którzy pragną przywołać wspomnienia dzieciństwa. Takim jest bezsprzecznie Muzeum Zabawek. Można w nim zobaczyć nie tylko jak bawili się nasi przodkowie, ale i spróbować samemu bawić się bez obawy, że zniszczone zostaną cenne eksponaty, gdyż muzeum ma dla młodych gości przygotowane kopie dawnych zabawek. Niewiele miast na świecie może się poszczycić muzeum o takim profilu.
Muzeum Pieniądza jest kolejnym miejscem w Wilnie, gdzie dzieci i dorośli nie powinny się nudzić. Wraz z częścią dydaktyczną jest okazja do ciekawej zabawy, np. w ważenie się na specjalnych wagach i ustalanie swojej wartości w przeliczeniu na cenne kruszce.
Muzeum Techniki i Energetyki, które mieści się w budynku dawnej elektrowni to kolejny ciekawy obiekt. Elektrownia wileńska należy do najstarszych w tej części Europy i jest starsza o rok od warszawskiej elektrowni Powiśle działającej od 1904 roku. W 100 lecie istnienia elektrowni utworzono w dawnym budynku elektrowni Muzeum Techniki i Energetyki. Dziś ten historyczny budynek można zwiedzać podziwiając postęp techniczny, jaki dokonał się w poprzednim stuleciu. W budynku, który do niedawna zaopatrywał w prąd całe Wilno zachowany jest autentyczny sprzęt.
Obok Wieży Telewizyjnej w Wilnie znajduje się Park Anten otwarty w 2011 roku z okazji 85 rocznicy nadawania pierwszych litewskich programów radiowych. Młodzi pasjonaci techniki mogą zobaczyć tu 4 oryginalne anteny z okresu od 1926 do 1991 roku.
Bardziej dorośli turyści z zainteresowaniem powinni zwiedzić muzea browarnictwa, które utworzono we wciąż działających historycznych browarach, np. w Ucianie, Kłajpedzie i Birżach.

www.lvpa.lt/dokumentai/leidiniai/GIDAS_PL.pdf
www.grutoparkas.lt/
www.geozeta.pl/artykuly,Europa,138,2
www.airpolicing.wp.mil.pl/pl/1_133.html
www.airpolicing.wp.mil.pl/pl/1_35.html
www.wilno.name/szlak-bursztynowy/polaga-bursztynowe-miasto.html
www.wilno.name/kowno/kodiably.html
http://issuu.com/vilniustourism/docs/vaikai-vilnius_pl?e=3084991/7493697