Symfonie, marsze, walce, etiudy przychodzą nam na myśl, gdy mówimy o muzyce klasycznej – uwielbianej i podziwianej na całym świecie, również w Turcji. Mieszkańcy tego kraju wielbią ją tak bardzo, że od ponad czterdziestu lat organizują poświęcony jej festiwal pod nazwą Istanbul Music Festival. W tym roku odbędzie się on w dniach 23.05-12.06.

Narodziny muzyki klasycznej w Turcji

Zasady komponowania i zapisywania muzyki klasycznej rozwijały się odmiennie w Europie i poza nią. Przede wszystkim odłam europejski powstawał wraz z teorią i precyzyjnym zapisem nutowym, natomiast turecka muzyka klasyczna przekazywana była z mistrza na ucznia, a jej najstarsze zapisy datuje się dopiero na siedemnasty wiek. Co ciekawe opiera się ona na systemie interwałów zwanych terminem makam – pochodzącym z języka arabskiego i oznaczającym unikalny zbiór nut zbudowany z połączonych ze sobą zestawów składających się z pięciu i trzech dźwięków. Już w piętnastym wieku odkryto pozytywny wpływ muzyki w leczeniu chorób i psychoterapii, a po dzień dzisiejszy w Turcji działają osoby i organizacje zajmujące się leczeniem muzyką klasyczną.

 

Polski akcent

Opisując turecką muzykę klasyczną warto wspomnieć o polskim wpływie na jej kształtowanie. Mowa tutaj o Wojciechu Bobowskim, znanym w Turcji pod pseudonimem Ali Ufki, który z wykształcenia był organistą kościelnym. Zafascynowany osmańską muzyką, starał się ją dokumentować. Dzięki jego zapiskom kilkanaście utworów wykonywanych w siedemnastym wieku na dworze sułtana przetrwało do dzisiejszych czasów.

 

Festiwal muzyczny w Stambule

Zamiłowanie Turków do muzyki klasycznej możemy zauważyć podczas Istanbul Music Festival – obecnie uważanego za najbardziej prestiżowe wydarzenie w Turcji.  W ciągu swojej 40-letniej historii festiwal ten odegrał bardzo ważną rolę w budowaniu pozycji muzyki klasycznej w kraju półksiężyca. Zróżnicowany program i innowacyjna struktura sprawiają, że w wydarzeniu tym z roku na rok bierze udział coraz większa liczba osób spragnionych wrażeń związanych z muzyką klasyczną. Symphonieorchester des BayerischenRundfunks, New York Philharmonic czy Berlin Philharmonic – to zaledwie cząstka orkiestr i zespołów, które podczas 43-letniej historii gościły na festiwalu.

 

W tym roku będzie można ich podziwiać od 23 maja do 12 czerwca.

Więcej informacji na stronie:http://muzik.iksv.org/en