Ile można zaoszczędzić a ile stracić na każdym z takich rozwiązań? Okazuje się że pakietując samemu przelot, transfer i hotel częściej na tym stracimy niż zaoszczędzimy. A jeśli już – to rzadko i  najwyżej 10 – 15 proc. Zaś stracić można znacznie, znacznie częściej i znacznie więcej.


Przykłady? Te najbardziej skrajne to kalkulacje wakacji na chorwackiej wyspie Korcula. Przygotowane samodzielnie okazują się od ok. 1000 zł do blisko 1400 zł droższe niż wyjazd z biurem podróży. Ale są przypadki, gdy rezerwując osobiście przelot i hotel w Chorwacji można również spędzić wakacje taniej niż biurem. Przygotowując je samodzielnie z wylotem z Gdańska i spędzając w pobliżu Dubrownika, zaoszczędzimy 220 zł w porównaniu z ofertą biur podróży.


Kiedy drożej, kiedy taniej


Najwięcej, bo 338 zł zaoszczędzimy lecąc samodzielnie z Gdańska do bułgarskich Złotych Piasków pod koniec lipca. Oferta biur podróży jest wówczas o blisko 25 proc droższa. Jednak te oszczędności poczynimy tylko wówczas, jeśli zawczasu uda nam się zarezerwować okazyjnie hotel, za kwotę o połowę niższą od średnich cen w tym czasie. Takie okazje rzadko, bo rzadko, ale zdarzają się.


Z ponad 60 przeanalizowanych wariantów wylotów z polskich lotnisk do 5 najpopularniejszych krajów w tym sezonie (Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Włochy, Chorwacja) okazuje się, że w 15 przypadkach można skonstruować samodzielnie tańsze wakacje niż zrobi to biuro podróży. Ale tylko w wypadku dwóch krajów: Bułgarii i Chorwacji i pod dwoma warunkami – że w Bułgarii zarezerwujemy wyjątkowo tani hotel, a w wypadku Chorwacji nie oddalimy się zbyt daleko od lotniska. W pozostałych 46 analizowanych wariantach wakacje z biurem podróży okazywały się tańsze niż ich samodzielne przygotowanie. W wypadku Grecji wylot z biurem podróży to oszczędność od 36 zł do 420 zł. Lecąc z biurem do Hiszpanii oszczędzimy od 100 do blisko 700 zł w zależności od terminu i lotniska wylotowego w Polsce. Wybierając się na Sycylię z biurem w portfelu zostanie nam od blisko 200 zł do 640 zł. Wreszcie planując wakacje w Chorwacji nie w okolicach Dubrownika lecz w Dalmacji Południowej (najtańszy hotel znaleźliśmy w miejscowości Vela Luka na Korculi) samodzielne pakietowanie okaże się droższe od oferty biur od ok 900 zł do blisko 1400 zł.


61 wariantów, 5 top letnich destynacji

Travelplanet.pl po raz kolejny sprawdził czy bardziej opłaca się zorganizować zagraniczne wakacje samemu czy też po prostu kupić je w biurze podróży. Analizując dostępne w połowie kwietnia oferty pod uwagę wzięto dwa terminy: przed wysokim sezonem (koniec maja – połowa czerwca) oraz środek wakacji (ostatni tydzień lipca – pierwszy tydzień sierpnia) i pięć najpopularniejszych w tym sezonie kierunków urlopowych na lato: Grecję, Bułgarię, Hiszpanię, Włochy i Chorwację.


W analizie kierowano się priorytetowym skonstruowaniem najtańszej oferty przelotu (tanie linie bądź lot czarterowy) – to mniej więcej połowa kosztów podróży. Pod uwagę nie brano lotów czarterowych, których cena jest niewiele mniejsza od całkowitego kosztu wycieczki touroperatora (Np. czarter TUI pod koniec maja z Katowic do Katanii za ponad 1800 zł).


Dodatkowo wzięto pod uwagę różne warianty czarteru z lotniska. W wypadku tanich linii taką opcję można dokupić przy rezerwowaniu biletu (choć nie jest to możliwe np. w wypadku lotnisk na Sycylii). Przy przelocie czarterem musimy zdać się na transport z lotniska taksówką bądź wynajętym samochodem – ta ostatnia opcja jest korzystniejsza w wypadku transferów w Chorwacji do kurortów zlokalizowanych czasem nawet 200 km (Makarska Riwiera)


Następnie w wyszukiwarkach zakwaterowania szukaliśmy najtańszych hoteli 3* zlokalizowanych w pobliżu plaż (ze śniadaniem wliczonym w cenę). Wreszcie koszty wyżywienia na mieście – informacje o nich czerpaliśmy z numbeo.com, największej na świecie porównywarki kosztów życia w różnych kurortach.


Dopiero do tak zbudowanego pakietu szukaliśmy ofert, jakie proponują biura podróży w tym samym regionie, w tym samym czasie i tym samym standardzie (hotel 3* w pobliżu plaży, wyżywienie HB – śniadania i obioadokolacje). Warto zaznaczyć, że są to tzw. oferty katalogowe a nie okazje typu last minute czy first minute. Oferty biur podróży wyszukiwaliśmy w serwisie Travelplanet.pl – są one identyczne cenowo z ofertami biur podróży, ale największy polski multiagent turystyczny bezpłatnie dodaje polisę Wakacje 100%, to jest ubezpieczenie od ich ewentualnej niewypłacalności, dlatego planowanie nawet na kilka miesięcy przed rozpoczęciem urlopu pozbawione jest ryzyka, że urlop z biurem może nie dojść do skutku.


W porównaniu abstrahujemy od faktu, że turysta lecący na wakacje z biurem znajduje się pod opieką pilota lub rezydenta i np. w razie nieszczęśliwego wypadku nie jest pozostawiony sam sobie. Nie wzięliśmy również pod uwagę podstawowej różnicy pomiędzy samodzielnym pakietowaniem wakacji a ofertą biur podróży. Na tę drugą służy turystom reklamacja od niewłaściwej jakości i odszkodowanie, w pierwszym wypadku pretensje możemy mieć wyłącznie do siebie.


Jak wypadło porównanie w wypadku poszczególnych krajów?


Grecja

 

Przelot oferta podst./całkowita 1)

Hotel 2)

Jedzenie 3)

Samodzielnie RAZEM

Oferta touroperatora 4)

Jak korzystniej

Z biurem / samodzielnie

GRECJA Kreta

28.05 – 4.06

Z Wrocławia

Od 149 zł/816 zł

 

 

 

z Katowic 896 zł

 

 

 

Z Warszawy Modlin 1036 zł)

Castro, Heraklion 499 zł

7 z 15 euro = 451 zł

Z WRO -1766 zł

 

 

 

Z KTW – 1846 zł

 

 

WAW – 1886 zł

Z WRO: Sea Front (Adelianos Kampos) – 1399 zł

Z KTW: Gortyna (Scaleta) – 1426 zł

Z WAW Sea Front (Adelianos Kampos) – 1599 zł

Z WRO z biurem (-367 zł)

 

 

Z KTW z biurem (- 420 zł)

 

Z WAW z biurem (- 287 zł)

GRECJA Kreta 23 – 30 lipca

Z Katowic od 259 zł/1048 zł

Z Wrocławia 1068 zł

Z Warszawa Modlin 1388 zł

Z Krakowa 919 zł + 180 zł** = 1099 zł

Pantheon (Atsipopoulo) – 615 zł

7 z 15 euro = 451 zł

Z KTW – 2114 zł

Z WRO – 2134 zł

Z WAW – 2454 zł

Z KRK – 2165 zł

 

Z KTW: City (Hersonissos) – 2078 zł

 

Z WRO: Hellinis (KORFU*) – 1760 zł

 

Z WAW: City (Hersonissos) – 2158 zł

 

Z KRK: Gortyna (Scaleta) 2037 zł

Z KTW z biurem (-36 zł)

 

Z WRO z biurem* (-374 zł)

 

Z WAW z biurem (-296 zł)

 

Z KRK z biurem (- 128 zł)

 1. Najtańszy przelot tanimi liniami w jedną stronę w okresie 28 maja – 5 sierpnia (+- 2 dni w zależności od lotniska wylotowego w Polsce) / rzeczywisty koszt przelotu w dwie strony z bagażem (walizka do 15 kg – Ryanair lub 23 kg – Wizzair) oraz transferem do hotelu; w wypadku czarteru brak możliwości transferu do hotelu – cena taxi na 1 osobę w dwie strony, z lotniska i na lotnisko
 2. Najtańszy hotel 3* w pobliżu plaży, ze śniadaniami, pokój dwuosobowy, oferta z wyszukiwarek hoteli
 3. 7 obiadów (3 dania) w średniej klasy restauracji. Dane z Numbeo.com, największego światowego portalu porównującego koszty życia na świecie. Euro wg kursu 4,3 zł
 4. Oferta touroperatora w serwisie Travelplanet.pl w tym samym terminie, tym samym regionie i przy wylocie z tego samego miasta jak w wypadku samodzielnie przygotowanego wyjazdu – hotel 3*, śniadania i obiadokolacje.
  *w wysokim sezonie brak lotów z Wrocławia na Kretę
  ** korzystniejszy w porównaniu z taksówką 2x wynajem auta z lotniska w Chanii do Atsipopoulo i z powrotem. Cena paliwa w Grecji 5,60 zł/l
 5. Kolor czerwony: najtańsza opcja przelotu, całkowitej oferty sporządzonej samodzielnie, najtańszej oferty touroperatora

 

To niezmiennie najpopularniejszy kierunek od kilku sezonów. Z biurami podróży wybiera się tam w tego lata ok 38 proc. turystów. A jeśli do Grecji – to przede wszystkim na Kretę. Stąd pod lupę wzięliśmy samodzielny i zorganizowany przez biuro wariant podróży właśnie na tę wyspę.


Przed wysokim sezonem tanimi liniami lub czarterem za cenę nieprzekraczającą całkowitej oferty pobytu biura podróży można dostać się tam z trzech polskich miast a najtaniej z Wrocławia. Na przełomie maja i czerwca (najtańsze przeloty tanimi liniami) całkowity koszt wypoczynku zorganizowany samodzielnie to 1766 zł. Ok. 100 zł więcej wyniesie nas urlop z Wylotem z Katowic – Warszawy (Modlin)


W tym czasie biura podróży oferują wczasy na Krecie z wylotami Z Gdańska, Katowic, Poznania, Warszawy (Chopin i Modlin) oraz Wrocławia. Najtańsze wakacje od blisko 300 zł do ponad 400 zł zaoszczędzimy wykupując ofertę u touroperatora.


W wysokim sezonie najbardziej opłaca się  – jeśli decydujemy się na samodzielne przygotowanie wakacji – lecieć na Kretę w ostatnim tygodniu lipca. Ale jest to możliwe z czterech tylko polskich lotnisk. Tak przygotowany urlop wyniesie nas od nieco ponad 2100 zł (Katowice, Wrocław) do ok. 2450 zł (Warszawa Modlin). Lecąc w tym samym czasie z biurem podróży możemy oszczędzić – oprócz czasu na przygotowanie wyjazdu – od 36 zł (z Katowic) do blisko 300 zł (z Warszawy Modlin). Tylko z Wrocławia nie dostaniemy się z biurem podróży na Kretę w szczycie sezonu. Stąd najtańsze wakacje z biurem podróży w szczycie sezonu spędzimy na Korfu.


A jeśli komuś nie zależy koniecznie na wylocie na Kretę, gdzie najlepsze oferty w hotelach 3* niskim i wysokim sezonie to odpowiednio 1426 zł i 2078 zł, może na przełomie maja i czerwca spędzić greckie wakacje na Korfu za 1189 zł (Z Rzeszowa) lub Kos za 1252 zł (z Krakowa) a w ostatnim tygodniu lipca wylatując z Wrocławia na Korfu za 1760 zł czy z Katowic na Rodos za 1959 zł, a więc czasem grubo poniżej 2100 zł, które trzeba wydać w najtańszym, samodzielnie przygotowanym wariancie wakacji w Grecji.


PODSUMOWUJĄC:

 • Wakacje na Krecie będą tańsze z biurem niż przygotowane samodzielnie
 • Najwięcej zaoszczędzimy lecąc z biurem podróży na przełomie maja i czerwca z Katowic (420 zł) – to 29 proc. w porównaniu do samodzielnie przygotowanego wyjazdu
 • Wakacje na Krecie będą kosztowały najmniej, jeśli na przełomie maja i czerwca polecimy na nie z biurem z Wrocławia (1399 zł)
 • Wakacje z biurem będą najdroższe jeśli w szczycie sezonu polecimy na nie z Warszawy (2158 zł). Ale to i tak o prawie 15 proc. mniej, niż gdybyśmy przygotowali je samodzielnie


Hiszpania

 

Przelot oferta podst./całkowita 1)

Hotel 2)

Jedzenie 3)

Samodzielnie RAZEM

Oferta touroperatora 4)

Jak korzystniej

Z biurem / samodzielnie

HISZPANIA Costa Brava 28.05 – 4.0

Z Poznania 249 zł/730 zł Barcelona

 

 

Z Krakowa 259 zł/745 zł

 

Z Wrocławia 149 zł/805 zł

 

 

Z Katowic 289 zł/840 zł

 

 

Z Warszawy 249 zł/883 zł

 

 

 

Z Gdańska 249 zł/1133 zł

Top Gran Casino Robal, Lloret de Mar – 483 zł

7 x 18 euro = 542 zł

 

Z POZ – 1755 zł

 

 


Z KRK – 1770 zł

 

Z WRO – 1830 zł

 

 

Z KTW – 1865 zł

 

 

Z WAW – 1908 zł

 

 

 

Z GDA – 2158 zł

Z POZ: Riviera (Santa Susana) – 1565 zł

 


Z KRK: Bon Repos (Callela) – 1664 zł

 

 

Z WRO – Bon Repos (Callela) – 1599 zł

 

 

Z KTW: Bon Repos (Callela) – 1529 zł

 

Z WAW: Bon Repos (Callela) – 1499 zł

 

 

Z GDA: Reymar Playa (Malgrat de Mar) – 1751 zł

Z POZ z biurem (- 100 zł)

 

 

Z KRK z biurem (-106 zł)

 

Z WRO z biurem (-231 zł)

 

 

Z KTW z biurem (-336 zł)

 

Z WAW z biurem (-409 zł)

 

 

Z GDA z biurem (-407 zł)

HISZPANIA Costa Brava 24 – 31 lipca

 

 

Z Poznania – 119 zł/ 883 zł

 

 

 

Z Krakowa – 179 zł/953 zł

 

 

 

 

Z Wrocławia – 149 zł/1073 zł

 

 

Z Katowic – 199 zł/1126 zł

 

 

 

Z Warszawy – 249 zł/1176 zł

 

 

Z Gdańska – 289 zł/1136 zł

Gran Hotel Don Juan, Lloret de Mar – 1090 zł

7 x 18 euro = 542 zł

Z POZ – 2515 zł

 

 

 

Z KRK: 2585 zł

 

 

 

 

 

 

Z WRO – 2705 zł

 

 

Z KTW – 2758 zł

 

 

Z WAW – 2808 zł

 

Z GDA – 2768 zł

Z POZ: Bon Repos (Callela) – 2235 zł

 

 

Z KRK: Montanamar (Lloret de Mar) – 2364 zł

 

 

 

 Z WRO: Oasis Tossa (Tossa del Mar) – 2265 zł

 

 

 

Z KTW: Mundial Club (Lloret de Mar) – 2316 zł

 

Z WAW: Rosa Nautica (Malgrat de Mar) – 2117 zł

 

Z GDA: Montanamar (Lloret de Mar) 2388 zł

Z POZ z biurem (-280 zł)

 

 

Z KRK z biurem (-221 zł)

 

 

 

Z WRO z biurem (-440 zł)

 

 

Z KTW z biurem (-442 zł)

 

 

Z WAW z biurem (-691 zł)

 

 Z GDA z biurem (-380 zł)

 

 1. Najtańszy przelot tanimi liniami w jedną stronę w okresie 28 maja – 5 sierpnia (+- 2 dni w zależności od lotniska wylotowego w Polsce) / rzeczywisty koszt przelotu w dwie strony z bagażem (walizka do 15 kg – Ryanair lub 23 kg – Wizzair) oraz transferem do hotelu; w wypadku czarteru brak możliwości transferu do hotelu – cena taxi na 1 osobę w dwie strony, z lotniska i na lotnisko
 2. Najtańszy hotel 3* w pobliżu plaży, ze śniadaniami, pokój dwuosobowy, oferta z wyszukiwarek hoteli
 3. 7 obiadów (3 dania) w średniej klasy restauracji. Dane z Numbeo.com, największego światowego portalu porównującego koszty życia na świecie. Euro wg kursu 4,3 zł
 4. Oferta touroperatora w serwisie Travelplanet.pl w tym samym terminie, tym samym regionie i przy wylocie z tego samego miasta jak w wypadku samodzielnie przygotowanego wyjazdu – hotel 3*, śniadania i obiadokolacje.
 5. Kolor czerwony: najtańsza opcja przelotu, całkowitej oferty sporządzonej samodzielnie, najtańszej oferty touroperatora


W tym sezonie Hiszpania ma szansę stać się hitem lata. To właśnie tam turyści, odpoczywający dotychczas w Turcji i Egipcie chcą spędzić tegoroczne wakacje. Bez większego problemu dostaniemy się tam z największych polskich lotnisk a ceny biletów wraz z transferem wydają się zachęcające.


Przed szczytem sezonu, najtańsze bilety lotnicze i czarterowe znajdziemy na przełomie maja i czerwca. Na najpopularniejsze w lecie wybrzeże Costa Brava można polecieć z Poznania (730 zł z transferem do hotelu i na lotnisko) i Krakowa (745 zł). Lot z transferem do hotelu z Gdańska to koszt 1133 zł. Przekłada się to na całkowity koszt samodzielnie przygotowanego wypoczynku – to 2158 zł, o 400 zł więcej niż identyczny samodzielnie skonstruowany wypoczynek z wylotem z Poznania.


Jednak niezależnie od lotniska wylotowego oraz terminu samodzielne przygotowanie wyjazdu będzie we wszystkich wypadkach droższe od ofert biur podróży. Lecąc z Poznania lub z biurem przed wysokim sezonem zaoszczędzimy 100 zł a w środku lata – blisko 300 zł. Wylot na przełomie maja i czerwca z Warszawy bądź Gdańska na hiszpańskie wybrzeże z biurem podróży to oszczędność ponad 400 zł w porówaniu z samodzielnie przygotowanym urlopem.


Od 380 zł do ok. 440 zł zaoszczędzimy lecąc na hiszpańskie wakacje z biurami podróży z Katowic, Wrocławia i Gdańska. Największe oszczędności poczynimy lecąc tam w szczycie sezonu z Warszawy (691 zł) Oferta biura podróży jest niższa aż o jedną trzecią.


PODSUMOWUJĄC

 • Wakacje na Costa Brava będą tańsze z biurem, zarówno przed szczytem letniego sezonu jak i w środku wakacji
 • Największe oszczędności poczynimy lecąc do Hiszpanii z biurem podróży w szczycie sezonu – to 691 zł – aż 33 proc. w porównaniu z samodzielnie przygotowanym wyjazdem.
 • Najmniej zapłacimy za wakacje na przełomie maja i czerwca lecąc z biurem podróży z Poznania (1565 zł)
 • Najmniej za samodzielnie przygotowany wypoczynek na Costa Brava zapłacimy wylatując z Poznania na przełomie maja i czerwca (1755 zł). Ale to i tak o ponad 100 zł drożej niż gdybyśmy podróżowali tam z Poznania z biurem
 • Najwięcej zapłacimy za hiszpańskie wakacje przygotowując je samodzielnie i wylatując z Gdańska (2768 zł) – to o ponad 15 proc. więcej niż analogiczna oferta biur podróży z tego miasta.


Bułgaria

 

Przelot oferta podst./całkowita 1)

Hotel 2)

Jedzenie 3)

Samodzielnie RAZEM

Oferta touroperatora 4)

Jak korzystniej

Z biurem / samodzielnie

BUŁGARIA Złote Piaski,

28.05 – 4.06

Z Warszawy – 597 zł + 86 zł =683 zł

 

Z Katowic 647 zł + 86 zł = 733 zł

 

Z Poznania 617 zł + 86 zł = 703 zł

 

Z Gdańska – 946 zł + 86 zł = 1032 zł

 

Z Wrocławia – brak lotów

Z Krakowa – brak lotów

Detelina Hotel – 287 zł

(okazyjna oferta – przeciętna cena hoteli 3* w Złotych Piaskach w tym terminie to ok. 500 – 600 zł/os)

7 x = 36 zł = 252 zł

 

Z WAW: 1222 zł

 

Z KTW: 1272 zł

 

 

Z POZ: 1242 zł

 

 

Z GDA – 1571 zł

Z WAW: Silver – 1371 zł

 

Z KTW: Astoria 1099zł

 

Z POZ: brak ofert

 

Z GDA: Astoria 1361 zł

 

 

Z WRO brak ofert

Z WAW Samodzielnie (+149 zł)

Z KTW z biurem (-173 zł)

 

 

Z GDA z biurem (-210 zł)

BUŁGARIA

Złote Piaski

23 – 30 lipca

Z Katowic578 zł + 86 zł = 661 zł

 

Z Warszawy 645 zł + 86 zł = 731 zł

 

Z Wrocławia 695 zł + 86 zł = 781 zł

 

Z Krakowa 715 zł + 86 zł = 801 zł

 

 

 

 

 

Z Gdańska 748 zł + 86 zł = 834 zł

 

Z Poznania 765 zł + 86 zł = 851 zł

Brigantina Beach Hotel – 452 zł

 

(okazyjna oferta – przeciętna cena hoteli 3* w Złotych Piaskach w tym terminie to ok. 800 – 900 zł/os)

7 x = 36 zł = 252 zł

Z KTW 1368 zł

 

 

Z WAW 1435 zł

 

 

 

Z WRO 1485 zł

 

 

Z KRK 1505 zł

 

 

 

 

Z GDA 1608 zł

 

 

Z POZ 1555 zł

Z KTW: Silver 1638 zł

 

 

Z WAW: Silver 1698 zł

 

 

 Z WRO: Silver 1729 zł

 

 

Z KRK: Briz 1843 zł

 

 

 Z GDA: Perla 1868 zł

 

 

Z POZ:

Ambassador 1799 zł

Z KTW Samodzielnie (+ 270 zł)

 

Z WAW samodzielnie (+263 zł)

 

Z WRO samodzielnie (+244 zł)

 

Z KRK samodzielnie (+338 zł)

 

Z GDA samodzielnie (+260 zł)

 

Z POZ samodzielnie (+244 zł)

 1. Najtańszy przelot tanimi liniami w jedną stronę w okresie 28 maja – 5 sierpnia (+- 2 dni w zależności od lotniska wylotowego w Polsce) / rzeczywisty koszt przelotu w dwie strony z bagażem (walizka do 15 kg – Ryanair lub 23 kg – Wizzair) oraz transferem do hotelu; w wypadku czarteru brak możliwości transferu do hotelu – cena taxi na 1 osobę w dwie strony, z lotniska i na lotnisko
 2. Najtańszy hotel 3* w pobliżu plaży, ze śniadaniami, pokój dwuosobowy, oferta z wyszukiwarek hoteli
 3. 7 obiadów (3 dania) w średniej klasy restauracji. Dane z Numbeo.com, największego światowego portalu porównującego koszty życia na świecie. Euro wg kursu 4,3 zł
 4. Oferta touroperatora w serwisie Travelplanet.pl w tym samym terminie, tym samym regionie i przy wylocie z tego samego miasta jak w wypadku samodzielnie przygotowanego wyjazdu – hotel 3*, śniadania i obiadokolacje.
 5. Kolor czerwony: najtańsza opcja przelotu, całkowitej oferty sporządzonej samodzielnie, najtańszej oferty touroperatora

 

Bułgaria to od lat najtańszy wakacyjny kierunek tzw. Wielkiej Piątki. W tym sezonie jest pierwszym wyborem turystów, którzy zwykle spędzali wakacje w Tunezji, Egipcie czy Turcji. I tak Bułgaria ma szansę stać się tego lata wiceliderem popularnych kierunków, bo wakacje zaplanowało tam przeszło 19 proc. turystów wyjeżdżających z biurami podróży (w poprzednich sezonach letnich było to 9 – 10 proc.). Ogromna presja na ten kierunek obserwowana była już w trakcie sprzedaży wycieczek podczas wczesnych rezerwacji. Moda na Bułgarię wciąż trwa, jest ona uznawana za bezpieczny kierunek. Oferty znikają błyskawicznie, stąd biura podróży sprzedają bułgarskie wakacje znacząco drożej niż w poprzednim sezonie. Szczególnym powodzeniem cieszą się Złote Piaski, promowane przez bułgarskich organizatorów turystyki jako Ibiza Europy Wschodniej, a więc kurorty, gdzie jedzie się na plażę, ale przede wszystkim poimprezować.


Na przełomie maja i czerwca do  Bułgarii można dostać się z czterech polskich lotnisk: Warszawy, Katowic, Poznania i Gdańska. Również biura podróży nie mają ofert w tym czasie np. z Wrocławia, Poznania czy Krakowa. W grę wchodzą wyłącznie loty czarterowe.  Jest co prawda połączenie liniami rejsowymi z Katowic pod koniec maja, i nawet zbliżone do cen w tanich liniach, bo 1181 zł. Jeden problem – lot z przesiadkami trwa co najmniej 17 h a powrotny co najmniej 11 h.


Bułgarskie wakacje na przełomie maja i czerwca spędzimy najtaniej lecąc z biurem podróży z Katowic (1099 zł). Ci turyści, którzy chcą wylecieć do Złotych Piasków z Warszawy, mogą zaoszczędzić ok. 150 zł jeśli sami zorganizują sobie wypoczynek, wydając nań 1222 zł. Najtańsza oferta biur podróży z wylotem z Warszawy to 1371 zł od osoby.


Jest jedno „ale”. W trakcie sporządzania analizy trafiliśmy na okazyjne oferty hoteli, znacznie poniżej średnich cen, jakie trzeba zapłacić za pobyt w Złotych Piaskach i były to ostatnie miejsca w tych obiektach. Jeśli więc nie natrafimy na podobne okazje, żadna z kalkulacji samodzielnej organizacji wypoczynku nie będzie korzystniejsza cenowo od ofert biur podróży.


Stąd w wakacyjnym szczycie, na przełomie lipca i sierpnia, jeśli nie znajdziemy wyjątkowej okazji zakwaterowania, o połowę tańszej od przeciętnych cen (a więc za 450 zł a nie 800 – 900 zł za tydzień od osoby) oszczędności na samodzielnym przygotowaniu nie będą możliwe. Zamiast na takiej operacji „zarobić” od ok. 250 – 270 zł (wyloty z Wrocławia, Warszawy, Katowic, Poznania i Gdańska) do ok. 340 zł (Kraków) dołożymy do nich kilkaset zł w porównaniu z ofertami biur podróży.


PODSUMOWUJĄC

 • Wakacje w Złotych Piaskach mogą być tańsze, jeśli przygotujemy je samodzielnie, pod warunkiem że trafimy na okazyjną ofertę zakwaterowania, mniej więcej połowę tańszą od przeciętnych cen hoteli 3* zarówno przed sezonem letnim (czyli niecałe 300 zł zamiast 500 – 600 zł)  jak i w jego szczycie (czyli ok 450 zł zamiast 800 – 900 zł). W szczycie sezonu letniego oszczędności na samodzielnym przygotowaniu wyjazdu to mniej więcej 250 zł od osoby.
 • Największe oszczędności w takim wypadku poczynimy lecąc do Złotych Piasków z Krakowa w środku lata. Przygotowując sobie samodzielnie wylot zaoszczędzimy blisko 340 zł (ok. 22 proc.) w porównaniu do oferty biura, opartej na wylocie z tego miasta
 • Ale nawet znajdując znacząco tańszy hotel przy samodzielnym pakietowaniu urlopu i tak najtaniej wakacje spędzimy wylatując przed szczytem sezonu z Katowic z biurem podróży (1099 zł). To o ponad 170 zł mniej (ok. 15 proc.) w porównaniu do osobistego organizowania wyjazdu w tym czasie


Włochy

 

Przelot oferta podst./całkowita 1)

Hotel 2)

Jedzenie 3)

Samodzielnie RAZEM

Oferta touroperatora 4)

Jak korzystniej

Z biurem / samodzielnie

WŁOCHY Sycylia

29.05 – 5.06

Z Krakowa(Trapani) 199/678 zł + 340 zł = 1018 zł

 

Z Warszawy (Trapani) – 369/831 zł + 340 zł = 1171 zł

Z Warszawy (Katania) – 369/1036 zł + 280 zł = 1316 zł

 

 

Z Katowic (Katania) 1103 zł +280 zł = 1383 zł

Al Paradise (San Vito Lo Capo -Trapani) 1261 zł

 

 

 

 

 

 

Da Peppe (Letoiani – Katania) – 780 zł

7×20 euro = 602 zł

Z KRK: 2881 zł

 

 

Z WAW (Trapani): 3052 zł

 

 

Z WAW (Katania) – 2698 zł

 

 

Z KTW (Katania)

2765 zł

Z KRK Calampiso Village 4* (Trapani) – 2262 zł

Z WAW: Calampiso Village 4* (Trapani) – 2412 zł

 

Z WAW: Santa Lucia le Sabbla d’Oro (Cefalu) – 2496 zł

 

Z KTW Le Dune Beach Club (Katania) -2219 zł

Z KRK z biurem (- 619 zł)

 

 

Z WAW Trapani z biurem (- 640 zł)

 

Z WAW Katania z biurem (- 202 zł)

 

Z KTW z biurem (- 546 zł)

WŁOCHY Sycylia

23 – 30 lipca

Z Warszawy (Katania)– 199/910 zł + 280 zł = 1190 zł

Z Warszawy (Trapani) 259/856 zł + 340 zł = 1196 zł

 

Z Krakowa (Trapani) – 289/956 zł + 340 zł = 1296 zł

 

Z Krakowa (Katania) 1245 zł + 280 zł = 1525 zł

 

Z Katowic (Katania) 1082 zł + 280 zł= 1362 zł

 

 

Z Poznania (Katania) 1234 zł + 280 zł =1524 zł

 

Z Wrocławia (Katania) 1245 zł +280 zł = 1525 zł

Hotel Villa Linda (Giardini Naxos – Katania) 1208 zł

 

Al Paradise (San Vito Lo Capo -Trapani) 1373 zł

7×20 euro = 602 zł

 

 

Z WAW (Katania) – 3000 zł

Z WAW (Trapani) – 3171 zł

 

Z KRK (Trapani) – 3271 zł

 

 

Z KRK (Katania) – 3055 z

 

 

Z KTW – 3172 zł

 

 

 

Z POZ – 3334 zł

 

 

 

Z WRO 3335 zł

Z WAW: Da Peppe (Taormina – Katania) 2678zł

Z WAW: Calampiso Village 4*(Trapani) 2591 zł

Z KRK: Calampiso Village (Trapani) 4* – 2718 zł

 

Z KRK: Santa Lucia le Sabble d’Oro (Cefalu – Katania) 2874 zł

 

Z KTW: Da Peppe (Taormina) 2628 zł

 

Z POZ: San Pietro (Taormina) 2714 zł

 

Z WRO: Santa Lucia le Sabble d’Oro (Cefalu – Katania) 2934 zł

Z WAW Katania z biurem (- 322 zł)

Z WAW Trapani z biurem (- 580 zł)

 

Z KRK Trapani z biurem (- 553 zł)

 

Z KRK Katania z biurem (- 181 zł)

 

Z KTW z biurem (- 544 zł)

 

Z POZ z biurem (- 620 zł)

 

Z WRO z biurem (-401 zł)

 1. Najtańszy przelot tanimi liniami w jedną stronę w okresie 28 maja – 5 sierpnia (+- 2 dni w zależności od lotniska wylotowego w Polsce) / rzeczywisty koszt przelotu w dwie strony z bagażem (walizka do 15 kg – Ryanair lub 23 kg – Wizzair) oraz transferem do hotelu; w wypadku czarteru brak możliwości transferu do hotelu – cena taxi na 1 osobę w dwie strony, z lotniska i na lotnisko
 2. Najtańszy hotel 3* w pobliżu plaży, ze śniadaniami, pokój dwuosobowy, oferta z wyszukiwarek hoteli
 3. 7 obiadów (3 dania) w średniej klasy restauracji. Dane z Numbeo.com, największego światowego portalu porównującego koszty życia na świecie. Euro wg kursu 4,3 zł
 4. Oferta touroperatora w serwisie Travelplanet.pl w tym samym terminie, tym samym regionie i przy wylocie z tego samego miasta jak w wypadku samodzielnie przygotowanego wyjazdu – hotel 3*, śniadania i obiadokolacje.
 5. Kolor czerwony: najtańsza opcja przelotu, całkowitej oferty sporządzonej samodzielnie, najtańszej oferty touroperatora

 

Włochy po raz pierwszy mają szansę w tym sezonie znaleźć się w Wielkiej Piątce najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych. Włoskie wakacje nigdy nie należały do najtańszych, jednak od ubiegłego lata widać wyraźnie, że dla turystów obecnie równie ważne jak cena wypoczynku jest jego bezpieczeństwo. Tego lata na urlop we Włoszech wybiera się 4,4 proc. turystów wyjeżdżąjących z biurami podróży. Do najpopularniejszych włoskich kierunków należy Sycylia.


Czy można spędzić tam wakacje taniej, jeśli przygotuje się je samodzielnie? Z analizy Travelplanet.pl wynika, że nie. Co więcej, tzw. dynamiczne spakietowanie wyjazdu okazuje się się grubo droższe niż wykupienie wakacji w biurze podróży – to mniej więcej 600 zł (ok. 25 proc.)


Z Polski na Sycylię tanimi liniami lotniczymi można dostać się tylko z Warszawy i Krakowa. Czartery latają z wielu polskich portów, zarówno do Katanii, na wschodzie Sycylii jak i do Trapani, na zachodzie wyspy. Dlatego w analizie uwzględniliśmy kurorty zlokalizowane stosunkowo niedaleko tych lotnisk, kierując się zasadą, że transfer do hotelu po drugiej stronie wyspy i z powrotem na lotnisko przekroczyłby cenę przelotu. Zwłaszcza że tanie linie lotnicze nie mają na Sycylii możliwości wykupienia takiego transferu, jak to jest np. w wypadku Hiszpanii czy Grecji.


PODSUMOWUJĄC:

 • Gdyby samodzielnie przygotować wyjazd na Sycylię, najtaniej wyjdzie on nas jeśli polecimy na przełomie maja i czerwca z Warszawy do Katanii. Za wakacje zapłacimy wówczas niecałe 2700 zł ale to i tak o 200 zł więcej niż gdybyśmy kupili wycieczkę w biurze podróży z wylotem z Warszawy.
 • Najtańsze wakacje na Sycylii to wylot z biurem z Katowic przed wysokim sezonem – za 7 dni w hotelu 4* w okolicach Katanii z wyżywieniem zapłacimy 2219 zł. Samodzielne przygotowanie takich wakacji okazuje się o ok. 550 zł to jest aż o ok. 25 proc. droższe.
 • Najdrożej zapłacimy za wakacje na przełomie maja i czerwca jeśli samodzielnie przygotujemy wylot z Warszawy do kurortu na zachodzie Sycylii – to 3058 zł. Lecąc tam z biurem oszczędzimy 640 zł.
 • W środku lata najtaniej wyjdzie nas wylot na Sycylię z biurem podróży z Warszawy do kurortu w okolicach Trapani – za takie wakacje zapłacimy 2591 zł. To o 581 zł mniej niż gdybyśmy przygotowali je samodzielnie.
 • Najwięcej za wakacje na Sycylii pod koniec lipca zapłacimy jeśli zorganizujemy je samodzielnie z wylotem z Wrocławia. Zapłacimy za nie 3335 zł. Biuro podróży ma ofertę z Wrocławia tańszą o 400 zł.


Chorwacja

KRAJ i termin

Przelot oferta podst./całkowita 1)

Hotel 2)

Jedzenie 3)

Samodzielnie RAZEM

Oferta touroperatora 4)

Jak korzystniej

Z biurem / samodzielnie

CHORWACJA Dubrownik / Korcula

2.06 – 9.06

 

Z Katowic 572 zł + 150 zł* = 722 zł (Dubrownik) 
572 zł+ 230 zł** = 802 zł (Korcula)

 

Z Poznania

606 zł + 150 zł = 756 zł

606 zł + 230 zł = 836 zł

 

Z Gdańska

680 zł + 150 zł = 830 zł

680 zł + 230 zł = 910 zł

 

 

Z Warszawy

699 zł + 150 zł = 849 zł

699 zł + 230 zł = 929 zł

 

Z Wrocławia

707 zł + 150 zł = 857 zł

707 zł + 230 zł = 937 zł

Hotel Dubrovnik, Lapad – 1360 zł

Adria (Vela Luka, Korcula) – 1240 zł

7 x 100 kun = 400 zł

Z KTW Dubrownik – 2482 zł

Z KTW Korcula – 2442 zł

 

Z POZ Dubrownik – 2516 zł

 

Z POZ Korcula – 2476 zł

 

 

Z GDA Dubrownik – 2590 zł

Z GDA Korcula – 2450 zł

 

 

Z WAW Dubrownik – 2609 zł

Z WAW Korcula 2569 zł

 

Z WRO Dubrownik – 2610 zł

Z WRO Korcula

2577 zł

Z KTW: Astarea (Dubrownik) 2644 zł

Z KTW: Jadran (Vela Luka) – 1444 zł

Z POZ: Astarea (Dubrownik) 2686 zł

Z POZ: Jadran (Vela Luka) – 1487 zł

 

 

Z GDA – Astarea – 2767 zł

Z GDA – Jadran (Vela Luka) 1567 zł)

 

 Z WAW: Astarea (Dubr) – 2422 zł

Z WAW: Jadran (Vela Luka) 1579 zł

 

Z WRO: Astarea (Dubrownik) 2789 zł

Z WRO: Jadran (Vela Luka) – 1589 zł

Z KTW Dubr. samodzielnie (+162 zł)

Z KTW Korcula z biurem (-998 zł)

Z POZ Dubr. samodzielnie (+170 zł)

Z POZ Korcula z biurem (-989 zł)


Z GDA Dubr. samodzielnie (+177 zł)

Z GDA Korcula z biurem (-883 zł)

 

Z WAW Dubr.  z biurem (-188zł)

Z WAW Korcula z biurem (-990 zł)

Z WRO Dubr. samodzielnie (+179 zł)

Z WRO Korcula z biurem
(- 988 zł)

CHORWACJA Dubrownik / Dalmacja Południowa 22 – 29 lipca

Z Katowic

813 zł + 150 zł* = 963 zł

813 zł + 250 zł*** 1063 = zł

 

 

Z Poznania

859 zł + 150 zł = 1009 zł

859 zł + 250 zł = 1109 zł

 

 

Z Gdańska

 991 zł + 150 zł = 1041 zł

991 zł + 250 zł = 1241 zł

 

 

 

Z Warszawy

 950 zł + 150 zł = 1100 zł

950 zł + 250 zł = 1200 zł

 

Z Wrocławia

 961 zł + 150 zł = 1111 zł

961 zł + 250 zł = 1211 zł

Komodor (Dubrownik) -1933 zł

Adria (Vela Luka – Korcula) 1567 zł

7 x 100 kun = 400 zł

 

Z KTW Dubrownik – 3296 zł

Z KTW Korcula – 3030 zł

 

 

Z POZ Dubrownik – 3342 zł

Z POZ Korcula – 3076 zł

 

 

 

 

Z GDA Dubrownik – 3374 zł

Z GDA Korcula – 3208 zł

 

 

Z WAW Dubrownik – 3433 zł

Z WAW Korcula – 3167 zł

 

 

Z WRO Dubrownik – 3444 zł

Z WRO Korcula – 3178 zł

Z KTW: Astarea (Dubrownik) 3372 zł

 

Z KTW: Jadran (Vela Luka) – 1666 zł

Z POZ: Astarea (Dubrownik)– 3460 zł

Z POZ Jadran (Vela Luka) – 1707 zł

 

Z GDA: Astarea (Dubrownik) 3594 zł

Z GDA: Jadran (Vela Luka) – 1835 zł

 

 

 

Z WAW: Astarea (Dubrownik) – 3372 zł

Z WAW: Jadran (Vela Luka) – 1799 zł

 

Z WRO: Astarea (Dubrownik) – 3563 zł

Z WRO: Jadran (Vela Luka) 1809 zł

Z KTW Dubr samodzielnie (+ 76 zł)

Z KTW Korcula z biurem (-1364 zł)

 

Z POZ Dubr samodzielnie (+ 118 zł)

Z POZ Korcula z biurem (- 1369 zł)

 

Z GDA Dubr samodzielnie (+220 zł)

Z GDA Korcula z biurem (- 1373 zł)

 

Z WAW Dubr z biurem (-61 zł)

 

Z WAW Korcula z biurem (- 1368 zł)

 

Z WRO Dubr. samodzielnie (+119 zł)

Z WRO Korcula z biurem (-1369 zł)

 

 1. Najtańszy przelot tanimi liniami w jedną stronę w okresie 28 maja – 5 sierpnia (+- 2 dni w zależności od lotniska wylotowego w Polsce) / rzeczywisty koszt przelotu w dwie strony z bagażem (walizka do 15 kg – Ryanair lub 23 kg – Wizzair) oraz transferem do hotelu; w wypadku czarteru brak możliwości transferu do hotelu – cena taxi na 1 osobę w dwie strony, z lotniska i na lotnisko
 2. Najtańszy hotel 3* w pobliżu plaży, ze śniadaniami, pokój dwuosobowy, oferta z wyszukiwarek hoteli
 3. 7 obiadów (3 dania) w średniej klasy restauracji. Dane z Numbeo.com, największego światowego portalu porównującego koszty życia na świecie. Euro wg kursu 4,3 zł
 4. Oferta touroperatora w serwisie Travelplanet.pl w tym samym terminie, tym samym regionie i przy wylocie z tego samego miasta jak w wypadku samodzielnie przygotowanego wyjazdu – hotel 3*, śniadania i obiadokolacje.
 5. * transfer taxi Lotnisko Dubrownik – miasto – Lotnisko
 6. ** korzystniejszy w porównaniu z transferem taxi jest wynajem auta Lotnisko Dubrownik – Korcula – Lotnisko na 7 dni + paliwo na przejazd – 360 km (tańsza opcja w porównaniu do wynajmu osobno transfer do kurortu, osobno transfer na lotnisko). Paliwo w Chorwacji to ok 5 zł/l
 7. *** 2x wynajem auta na transfer do kurortu i na lotnisko w Dubrowniku plus paliwo na 360 km

 

Jeśli zdecydujemy się polecieć do Chorwacji, możemy zaoszczędzić od ok. 60 zł (z Warszawy) do ok. 200 zł (z Gdańska) pod warunkiem, że kurort nie będzie zbytnio oddalony od lotniska. To, co nie obchodzi nas gdy jedziemy z biurem podróży, a więc transfer z lotniska do kurortu, może być problemem nie tylko logistycznym ale i finansowo zaważyć na ostatecznym koszcie samodzielnie przygotowanych wakacji w Chorwacji.


Podstawowy problem jaki napotkamy przy samodzielnej organizacji wakacji to brak tanich połączeń lotniczych z polski. Zdani jesteśmy na przeloty czarterowe, które jednak znikają gdy biuro podróży sprzeda wycieczkę.


W połowie kwietnia ceny czarterów do Chorwacji z polskich lotnisk wraz z transferem do hotelu i z powrotem to koszt ok. 700 – 900 zł na początek czerwca i ok. 1000 – 1200 zł pod koniec lipca.  


W odróżnieniu od Hiszpanii, Włoch czy Grecji hotele w Chorwacji nie kosztują mniej więcej drugie tyle co przelot z transferem. Zwłaszcza w szczycie letniego sezonu i w pobliżu Dubrownika są one nawet dwukrotnie droższe.


Najtańszy hotel, jaki udało się w połowie kwietnia znaleźć w Południowej Dalmacji znajduje się w miejscowości Vela Luka na półwyspie Korcula. Jest ok ¼ tańszy od podobnego obiektu w pobliżu Dubrownika, Jednak jak się okazuje biura podróży potrafią zarezerwować je zdala od tego miasta za znacznie niższe ceny.


W wypadku samodzielnego wyjazdu do Chorwacji i zarezerwowania hotelu nie w pobliżu lotniska lecz na Korculi lub MAkarskiej Riwierze warto zamiast jechać tam taksówką, zarezerwować na transfery samochód z wypożyczalni. To oszczędność kilkuset złotych


PODSUMOWUJĄC:

 • Wakacje w Chorwacji mogą być tańsze jeśli przygotujemy je samodzielnie, pod warunkiem że nie będziemy mieszkać zbyt daleko od portu lotniczego
 • Taki urlop może okazać się dużo droższy jeśli zechcemy je spędzić w sporo tańszym hotelu, ale znacznie oddalonym od lotniska
 • Najtańsze wakacje w Chorwacji to wylot z Katowic z pobytem na półwyspie Korcula na początku czerwca. Zapłacimy za nie 2442 zł. Jednak wylot z biurem oznacza zaoszczędzenie blisko 1000 zł
 • Taniej niż z biurem podróży polecimy na urlop pod Dubrownik na początku czerwca z Katowic. Zapłacimy 2482 zł, w biurze podróży trzeba zapłacić 162 zł więcej. Wylatując z Poznania pod Dubrownik samodzielnie zaoszczędzimy 170 zł, z Gdańska – 177 zł a z Wrocławia – 179 zł.
 • W szczycie sezonu wakacje w pobliżu Dubrownika będą tańsze, jeśli zorganizujemy je samodzielnie (z wyjątkiem wylotu z Warszawy). To oszczędność od 76 zł do 220 zł w porównaniu z ofertą biur podróży
 • W czerwcu na Korculę bardziej opłaca się wylecieć z biurem podróży: w każdym wypadku zaoszczędzimy ok. 900 – 1000 zł. Pod koniec lipca oszczędności wzrastają do blisko 1400 zł
 • Jeśli podróż zaczynamy w Warszawie, w każdym wypadku wykupienie wycieczki w biurze podróży okaże się korzystniejsze od samodzielnego przygotowania wyjazdu: to oszczędność od ok 60 zł do blisko 1400 zł