czyli krótka rozprawka o korku

Korek, choć wszystkim znany, kryje za sobą długą i ciekawą historię. Nieliczni wiedzą, że dzięki swoim właściwościom, korek może znaleźć wiele zastosowań.

Warto zwrócić uwagę na ten nieoceniony w swym wykorzystaniu surowiec i docenić jego funkcjonalność. Korek już nigdy nie będzie kojarzony z tablicami i winem. O niedocenionym surowcu opowiada Grzegorz Kolarski z firmy Wicanders.

Zaskoczyć może fakt, że korek jest surowcem całkowicie naturalnym. To znane tworzywo pozyskiwane jest z kory dębu korkowego, który rośnie w Europie południowo-zachodniej oraz północno-zachodniej Afryce. Są to drzewa endemiczne, czyli lokalne i przystosowane do trudnych warunków klimatycznych swojego otoczenia. Las korkowy jest naturalnym ekosystemem – drugim co do wielkości na świecie – i ma decydujące znaczenie dla równowagi ekologicznej. Zachowuje bioróżnorodność oraz zapobiega pustynnieniu. Jest również miejscem życia zagrożonych gatunków, tj. rysia iberyjskiego czy orła cesarskiego. Dęby korkowe są drzewami wolno rosnącymi, które mogą żyć 200 lub więcej lat. Korek jest surowcem pozyskiwanym bez uszkadzania drzewa poprzez ręczne zdejmowanie go z pnia, a jego pierwszego zbioru można dokonać po 25 latach od zasadzenia. Pozyskiwany jest równo co 9 lat, ponieważ tyle trwa czas regeneracji i zrastania poprzednich nacięć. Świadczy to o odnawialności materiału i choć proces ten jest czasochłonny, jest również ekologiczny. Proces pozyskiwania korka jest regulowany przez przepisy prawne, zapobiegające wycince drzew. Dodatkowo korek ulega procesom recyclingu i ma nieocenione zasługi w pochłanianiu dwutlenku węgla, co sprzyja redukcji globalnego ocieplenia.
„Korek znalazł szerokie zastosowanie w masowej produkcji dzięki funkcjonalnym i przyjaznym środowisku właściwościom. Jest doskonałym izolatorem akustycznym, cieplnym, amortyzuje uderzenia, jest antyalergiczny, antystatyczny i bardzo trwały. Dodatkowo charakteryzuje
go elastyczność, nieprzepuszczalność wody oraz ognioodporność. Można wręcz uznać, że korek jest materiałem niezniszczalnym i odpornym na złe warunki. Nie każdy wie również, że strukturę korka tworzą wypełnione gazem mikrokomórki. Na 1cm3  korka składa się ponad 40 milionów komórek, a każda z nich pełni rolę izolatora termicznego, akustycznego oraz antywibracyjnego. Taka ilość zaskakujących właściwości potwierdza fakt, że korek ma znacznie więcej zastosowań. Najczęściej jednak używany jest jako klasyczny korek w butelkach z alkoholem lub tablica” – opowiada Grzegorz Kolarski z firmy Wicanders.  
Jednak korek to coś więcej niż zatyczka, która po otwarciu butelki wina czy szampana ląduje pod stołem, za kanapą lub od razu w koszu. Tak cennych właściwości nie powinno się wykorzystywać jako opcji zapasowej, tylko wyciągnąć z nich jak najwięcej. Skoro lasy korkowe ratują ekosystem, dlaczego korek nie miałby znaleźć zasłużonego miejsca w codziennym życiu? Otóż znalazł, choć tylko nieliczni zdają sobie z tego sprawę.
„Korek jest surowcem, z którego tworzy się niezastąpione materiały do izolacji termicznej oraz akustycznej ścian, podłóg i sufitów. Produkuje się z niego nie tylko rzeczy niewidoczne dla oka, ale również te, które stają się prawdziwą dekoracją domowej przestrzeni. Podłogowe panele korkowe charakteryzuje oryginalny design oraz komfort użytkowania. Dzięki izolacji cieplnej przez cały rok utrzymują odpowiednią temperaturę, redukują poziom hałasu we wnętrzach, są trwałe oraz amortyzują wstrząsy, co zmniejsza obciążenie stawów oraz kręgosłupa. Oznacza to, że korek jest materiałem, który sprawdzi się w każdym domu. Szczęśliwi rodzice, posiadacze zwierząt, pasjonaci niecodziennych rozwiązań wnętrzarskich – wszyscy – mogą cieszyć się szerokim wachlarzem właściwości korka” – mówi Grzegorz Kolarski z firmy Wicanders.
Ale to nie wszystko. Zapalonych wędkarzy na pewno zainteresuje wykorzystanie korka jako spławika lub rączki do wędki, który zastąpi sztuczny kauczuk, czyli neopren. Muzyczni wirtuozi także na co dzień cieszą się zastosowaniem korka, będącego łącznikiem elementów w instrumentach dętych. Dodatkowo z korka tworzone są rączki batut. Nasz dzisiejszy bohater, dzięki swojej lekkości i gęstości, stanowi idealne wypełnienie dla piłek do baseballu oraz krykieta. Również fashioniści oraz zwolennicy naturalnych rozwiązań poznają się na właściwościach korka, sprawdzającego się jako wypełnienie obuwia, dzięki któremu zwiększa się komfort użytkowania oraz obieg termiczny. Oczywiście może znaleźć on również swoje zastosowanie… jako gadżet. Korek jest materiałem idealnym – może być wykorzystany jako klasyczna tablica korkowa, podkładka pod rozgrzany garnek, korkowy zamiennik poduszeczki na igły i szpilki, ekstrawaganckie etui do telefonów, stojak na kapelusze lub materiał do zabawy dla dzieci, z którego można stworzyć oryginalny domek dla lalek czy makietę ulicy odpowiednią dla małych samochodzików.
Korek jest surowcem ekologicznym, nieszkodliwym dla zdrowia i mającym swoje większe lub mniejsze zastosowania. Sprawdzi się jako materiał budowlany, dekoracyjny lub gadżet. Warto zwrócić uwagę na jego wielofunkcyjność i oryginalną strukturę, które sprawiają, że korek jest surowcem niezastąpionym w codziennym życiu.
Dom Korkowy Sp. z o. o.
ul. Balicka 255
30-198 Kraków
tel. +48 12 637-96-39
tel. +48 12 637-96-41
fax 12 636-79-16
www.wicanders.pl