MICHAŁ DOMAŃSKI

 

W ostatnich latach można zaobserwować rosnącą popularność wypoczynku nad jeziorami w Polsce. Powstają nad nimi coraz to nowsze i bardziej atrakcyjne hotele oraz inne obiekty noclegowe. Atuty polskich jezior dostrzegli nie tylko hotelarze, ale również deweloperzy, którzy rozpoczęli inwestycje mieszkaniowe w ich najbliższej okolicy (m.in. nad Zalewem Zegrzyńskim pod Warszawą, Jeziorem Osowskim koło Gdańska, na Pojezierzu Zachodniopomorskim, nie wspominając już o licznych lokalizacjach na Warmii i Mazurach czy Kaszubach). Mimo kryzysu na krajowym rynku nieruchomości, cieszą się one dość dużym zainteresowaniem. Nic w tym zresztą dziwnego, bowiem któż z nas nie chciałby mieszkać i wypoczywać w pięknym, zacisznym domu położonym nad malowniczym jeziorem, gdzie wschody i zachody słońca są tak urocze, że wydają się wręcz nierealne… Warmia i Mazury, nazywane „Krainą Tysiąca Jezior” i „Zielonymi Płucami Polski”, stanowią już od wielu lat kultowy i magiczny rejon kraju i nie potrzebują specjalnej reklamy. Ostatnio jednak coraz większym powodzeniem cieszą się także inne miejsca w głębi naszej ojczyzny, w których możemy zrelaksować się i odpocząć nad pięknymi zbiornikami wodnymi. Już nie tylko warszawiacy przyjeżdżają chętnie na urlop nad Zalew Zegrzyński, tak samo jak nie tylko lublinianie ściągają nad Zalew Zemborzycki… Wypoczynek nad jeziorami (zarówno tymi naturalnymi, jak i sztucznymi) stał się modny w naszym kraju, co potwierdzają liczne nowe inwestycje hotelowe i mieszkaniowe. Poza tym popularne są również wśród firm i instytucji wyjazdy integracyjne czy też kongresy i konferencje organizowane w malowniczej scenerii polskich zbiorników wodnych.    

 

Polska należy do tej grupy europejskich państw, które obfitują w jeziora. Większość z nich znajduje się w północnej części kraju – na pojezierzach Pomorskim i Mazurskim. Na Pomorzu dużym powodzeniem wśród turystów cieszą się jeziora przybrzeżne, powstałe w wyniku odcięcia od morza piaszczystymi mierzejami dawnych zatok morskich (np. Sarbsko koło Nowęcina czy Łebsko obok Łeby). Jedynie niedużą liczbę stanowią naturalne zbiorniki wodne w górach, położone w kotłach polodowcowych, jak Czarny Staw i Morskie Oko w Tatrach oraz Mały Staw i Wielki Staw w Karkonoszach. Szacuje się, że obecnie w Polsce istnieje 7081 jezior o powierzchni powyżej 1 ha. Nie dziwi więc fakt, że – mając aż tyle zbiorników wodnych do wyboru – Polacy pokochali wypoczynek nad nimi. Ta ogromna liczba (ponad 7 tys.!) powoduje też dużą konkurencję między interesującymi ofertami turystycznymi, noclegowymi i mieszkaniowymi, które zostały przygotowane nad niemal wszystkimi jeziorami w naszym kraju (dotyczy to zwłaszcza Warmii i Mazur, gdzie mnóstwo atrakcyjnych akwenów sąsiaduje ze sobą i muszą one naprawdę bardzo mocno walczyć ze sobą o gości). Gwarantuje to jednak na ogół wysoki standard hoteli i domów nad jeziorami, co przyciąga coraz bardziej wymagających klientów, poszukujących prestiżowych i luksusowych miejsc na wypoczynek lub do zamieszkania.    

Większość pięknych polskich zbiorników wodnych olśniewa czystością, a w rozciągających się nad nimi lasach czy na okolicznych polach często możemy spotkać dzikie zwierzęta – sarny, łosie, jelenie, a także rzadkie gatunki ptaków. Stare, kręte drogi prowadzące przez pobliskie wsie i miasteczka zachęcają do wycieczek rowerowych czy też przejażdżek konnych, oszałamiają sielskimi krajobrazami oraz zaskakują ciszą i spokojem, o które tak trudno dziś w dużych miastach. Jedno jest pewne – zdecydowana większość rodzimych jezior to doskonałe miejsca dla osób tęskniących za odpoczynkiem na łonie natury, z dala od zgiełku cywilizacji. Urlop lub mieszkanie nad nimi powinni wybrać także wszyscy ci, którzy kochają puste przestrzenie, czyste powietrze i malownicze widoki.

 

SPA & WELLNESS NAD JEZIORAMI

W Polsce powstaje coraz więcej obiektów oferujących pobyty i noclegi w komfortowych warunkach połączone z bogatymi pakietami zabiegów SPA & Wellness przygotowanymi w specjalnych, profesjonalnych centrach hotelowych. Wiele z nich może pochwalić się już wysokim, europejskim standardem. Na ogół znajdują się one w otoczeniu pięknej polskiej przyrody, gór, jezior, lasów czy morza, z dala od zgiełku, hałasu i zanieczyszczenia typowych dla dużych miast. Stały kontakt z nieskażoną naturą, cisza i spokój wpływają pozytywnie na organizm, na harmonię między naszym ciałem, umysłem i duchem oraz wspomagają leczniczo-relaksacyjne działanie zabiegów. Nic więc dziwnego, że hotele SPA & Wellness nad polskimi jeziorami cieszą się coraz większą popularnością wśród wymagających gości.

                                                                                                             FOT. HOTEL WARSZAWIANKA WELLNESS@SPA

Znajdziemy je zarówno w pobliżu Warszawy, na skraju mazowieckiej puszczy, tuż nad malowniczym Zalewem Zegrzyńskim, gdzie czeka na nas m.in. 4-gwiazdkowy Hotel Warszawianka Wellness & SPA w Jachrance, jak również w słynnej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, na terenie której wyróżniają się standardem np. Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie w Wysokiej Wsi koło Ostródy, Mercure Mrongovia Resort & SPA w Mrągowie, Hotel St. Bruno w Giżycku czy Willa Port Conference Resort & SPA w Ostródzie. Poza tym warto także wspomnieć o doskonałych obiektach tego typu nad jeziorami na Kaszubach, jak choćby Bazuny Hotel & SPA w Kościerzynie, czy też na Pojezierzu Zachodniopomorskim – tu wyróżnia się swoją ofertą Dwór Pomorski Luboradza nad jeziorem Koprzywno niedaleko Barwic. Oczywiście, interesujące i komfortowe hotele SPA & Wellness położone nad czarującymi zbiornikami wodnymi spotkamy w całym kraju. Wybór jest naprawdę duży.  

 

DOM NAD JEZIOREM

Działki i domy nad jeziorami mają wiele uroku i niepowtarzalny klimat. Wiele osób zastanawiało się już z pewnością nad możliwością zamieszkania na stałe bądź chociażby tylko w okresie urlopowym (szczególnie w sezonie letnim) w tak atrakcyjnych przyrodniczo, krajobrazowo i widokowo miejscach. Posiadanie nieruchomości nad jeziorem to doskonała propozycja dla osób szukających domu w wyjątkowej okolicy, w prestiżowych lokalizacjach. W ostatnich latach zyskują one na popularności, gdyż Polacy coraz częściej cenią sobie mieszkanie i wypoczynek poza dużymi miastami, w bliskim kontakcie z naturą, w ciszy i spokoju. Jeziora leżą zazwyczaj w bezpośrednim sąsiedztwie zalesionych terenów, co pozwala nie tylko na łatwe zregenerowanie sił, ale także na aktywny wypoczynek zarówno na wodzie, jak i lądzie. W takich miejscach możemy żeglować, pływać, łowić ryby albo jeździć na wycieczki rowerowe i konne, chodzić na długie spacery, zbierać grzyby czy nawet polować. Ten szeroki wachlarz atrakcji sprawia, że nieruchomości nad jeziorami cieszą się stałym zainteresowaniem. Nic więc dziwnego, że wykorzystują to deweloperzy, kupując wiele działek nad uroczymi zbiornikami wodnymi z przeznaczeniem na budowę luksusowych willi czy domków letniskowych (nie wspominając już tutaj o pensjonatach i hotelach).

Tego typu inwestycje powstają obecnie w całym kraju. Wystarczy choćby wspomnieć o projektach z najwyższej półki, jak np. Wille nad Zalewem czy Warmińskie Pejzaże. Ten pierwszy z nich tworzony jest w Białobrzegach, jedynie ok. 20 minut od granic Warszawy, w malowniczym otoczeniu Zalewu Zegrzyńskiego. Powstają tu luksusowe rezydencje (wille o sympatycznych nazwach Levante, Tramontana, Greco, Scirocco i powierzchni od 215 do 451 m²) na dużych zalesionych działkach, naprzeciwko Portu Pilawa i Mariny Nieporęt. Z kolei Warmińskie Pejzaże w miejscowości Nowe Ramoty to projekt tworzony w urzekającym zakątku Warmii, na 85-hektarowym terenie z prywatnym jeziorkiem (zaledwie 300 metrów od brzegu jeziora Marąg koło Morąga), gdzie wznoszone jest zamknięte osiedle całorocznych drewnianych domów wykończonych pod klucz. Takie inwestycje zapewniają piękno natury na wyciągnięcie ręki i mogą zmienić nasze życie… Jedno jest pewne – własny dom nad rozlewiskiem zawsze będzie posiadać niepowtarzalny czar i atmosferę.