Co jest po drugiej stronie raju? Jak wygląda drugie oblicze egzotycznej Indonezji?

 

Anna Jaklewicz podczas prawie dwuletniej samotnej podróży  poznała odpowiedzi na te pytania. Autorka zabiera nas w głąb indonezyjskiego świata, położonego z dala od turystycznych kurortów.

 

Opisuje swoją samotną podróż, podczas której brała udział w szamańskich rytuałach, ceremoniach pogrzebowych, mieszkała z morskimi cyganami w domach na palach i z ludźmi lasu w głębi dżungli. Próbowała zrozumieć i opisać ich świat, unikając jednoznacznych ocen.

 

Z tej podróży przywiozła wiele pytań. Czy istnieje piąta płeć? Jak indonezyjskie duchy pomagają swatać? Do czego służą cukierki z cyjanku potasu? Kto pokłada bomby w oceanie? Jak wiele krwi przelano za goździki i gałkę muszkatołową? Czy można mieszkać trzy lata ze zmarłym? Dlaczego bawół jest droższy od samochodu? Ile talerzy warta jest śmierć dziecka?

 

Książka, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Bezdroża to mistrzowskie połączenie autorefleksyjnej prozy podróżniczej, pasjonującego szkicu antropologicznego i frapującego reportażu.

 

„Anna Jaklewicz jest pozbawiona, tak częstego dzisiaj, nastawienia Wielkiego Odkrywcy. Bardzo przyjemnie wreszcie poczytać kogoś, kto nie musi koloryzować swoich przygód, a do tego po prostu wie o czym mówi.”

                                                                                                                                                  Tomek Michniewicz

 

„Gdy chce się widzieć więcej trzeba zejść ze słońca i stanąć w cieniu. Obraz się wyostrza, nabiera głębi, barwy stają się soczyste, pojawia się detal. Już nie tylko się WIDZI można też ZROZUMIEĆ. Anna Jaklewicz porusza się po Indonezji niespiesznie i uważnie. Patrzy na ten zalany słońcem kraj od drugiej – swojej – strony. Widzi i rozumie. „

                                                                                          Dariusz Fedor, Redaktor Naczelny „Kontynentów”

     Link do książki: http://bezdroza.pl/ksiazki/indonezja-po-drugiej-stronie-raju-anna-jaklewicz,bepiat.htm