Republika Dominikańska należy do najchętniej odwiedzanych destynacji na Karaibach. Większość turystów przyciągają cudowne plaże, ale coraz to więcej osób przyjeżdża na wyspę, żeby zobaczyć coś więcej niż popularne miejscowości wypoczynkowe. Trend potwierdzają także statystyki. Najchętniej odwiedzaną destynacją wycieczkową była wyspa Saona, którą wybrało 700 tys. turystów. Zabytki okresu kolonialnego w Santo Domingo przyjechało zobaczyć o 500 tys. więcej podróżników.

 

„Zgodnie z danymi Banku Centralnego do Republiki Dominikańskiej od stycznia do kwietnia przyjechało 2 548 816 turystów, czyli o 5 % więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej,“ mówi Klára Hálková z Narodowej Agencji Turystycznej Republiki Dominikańskiej i dodaje:  „Zgodnie z wynikami badań 31,3% turystów przyjechało do kraju z powodu plaży, 17,4% przyciągnęła gościnność miejscowych, 12% odwiedza krewnych, 8,1% podało jako powód przyjazdu korzystne ceny, a 4,9% przyjechało do Republiki Dominikańskiej służbowo“

Infrastruktura drogowa jest w Republice Dominikańskiej na bardzo dobrym poziomie. W kraju w chwili obecnej naliczyć można ponad 8 tys. dróg. Rząd co roku inwestuje do budowy nowych autostrad i dróg oraz remontu starszych. W tym roku np. odnawiane są drogi w Punta Cana, gdzie skupione jest 80% wszystkich dochodów z turystyki. Stolica Santo Domingo niedługo połączona będzie z Baní, Barahoną i Pedernales, gdzie równocześnie powstają nowe hotele. Dla turystów otwierają się w ten sposób nowe możliwości aktywnego spędzania urlopu.

 

Wycieczki pełne wrażeń

Republikę Dominikańską wyróżnia różnorodność. Oferta ciekawych miejsc jest naprawdę bogata, a jeśli chcesz ten kraj poznać naprawdę dobrze, najlepiej spędzić na wyspie minimalnie dwa tygodnie. Osoby, które nie lubią zorganizowanych wycieczek, mogą zwiedzić całą wyspę wynajętym samochodem lub korzystając z transportu publicznego. Na dłuższych trasach między poszczególnymi miejscowościami letniskowymi najlepiej sprawdzają się linie autobusowe (Caribe Tours, Metro Tours, Bávaro Express itp.), które kursują regularnie zgodnie z rozkładem jazdy. Mniejsze odległości najlepiej pokonywać minibusami gua-guas, na które wystarczy zamachać. Bilety na minibusy kupuje się u kierowcy.

 

Ciekawe miejsca nie znane przez turystów

Przepiękna dziewicza przyroda i parki narodowe znajdują się np. w regionie Montecristi i Samaná. Warto zobaczyć m.in. Park Narodowy Los Haitises z jaskinią Fun Fun – największą na Karaibach. W jaskini Cueva Religiosa przy Agua Sabrosa można podziwiać dobrze zachowane przedhiszpańskie petroglify. Na pograniczu prowincji Samaná, Monte Plata i Duarte leży Laguna Cristal. Miejsce jest szczególnie popularne wśród miłośników kajaków i canoe. Nie wiadomo jak głęboka jest laguna, zwykle pisze się o dwustu metrach. Z góry Montaña Redonda w Miches rozciągają się przepiękne widoki na wybrzeże.

Okolica Jarabacoa – Constanza w łańcuchu górskim Kordyliera Centralna nazywana jest Dominikańską Szwajcarią. Przez cały rok panują tutaj przyjemne wiosenne temperatury, a średnia wysokość nad poziomem morza to ok 1200 m. Wybierz się na wycieczkę np. do Ebano Verde – rezerwatu, który swoją nazwę zawdzięcza zielonemu hebanowcowi, który nie rośnie nigdzie indziej na świecie, czy do parku narodowego Valle Nuevo do tzw. cyklopowej piramidy czy na szczyt jednej z okolicznych gór (Alto de la Bandera, Loma del Macho, Loma Alto, Tetero de Mejía). W parku żyje ponad 66 gatunków ptaków, 48 gatunków motyli, 29 gatunków gadów i 17 gatunków płazów. Odświeżyć się można pod wodospadem Aguas Blancas (83 m).

Rajem na ziemi można nazwać dziewicze plaże Bahía de las Águilas przy Pedernales, lub Playa Blanca i Caobita nad zatoką Bahía de Ocoa. Kraj pełen jest romantycznych zakątków, dlatego nie ma się co dziwić, ze często wybierana jest jako destynacja ślubna lub najlepsze miejsce na miesiąc miodowy.

W Republice Dominikańskiej nie będą się też nudzić miłośnicy przygód i sportów takich jak golf, trekking, kiteboarding, rafting czy nurkowanie. Z wielu wodnych parków narodowych i top destynacji nurkowych wymienić należy na pewno La Caleta i Banco de la Plata, dokąd w zimie przypływają na gody wieloryby.

Żeby poznać historię okresu kolonialnego najlepiej przyjechać do Santo Domingo – najstarszego miasta Ameryki, które znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Tajniki produkcji rumu z trzciny cukrowej poznać można w jednej z gorzelni, w fabryce tytoniu zobaczyć jak ręcznie powstają cygara, a a na plantacji kakao dowiedzieć się jak, produkowana jest przepyszna czekolada.

 

BAROMETR RYNKOWY HOTELE.PL –  KWIECIEŃ 2018

 

Średnia cena pokojonocy w kwietniu wyniosła 256,90 zł, i była o 5,94% wyższa niż w tym samym miesiącu w roku ubiegłym.

 

Największe wzrosty odnotowano w przypadku hoteli o standardzie 1* oraz obiektów nieskategoryzowanych. Średnia cena pokojonocy w tych obiektach wzrosła odpowiednio o 11,56% (do poziomu 214,98 zł) oraz o 12,76% (do poziomu 209,36 zł).

 

Średnia cena pokojonocy wzrosła we wszystkich typach obiektów. Najmniejszy wzrost odnotowano w przypadku hoteli 5* (wzrost o 2,20% do poziomu 580,53 zł).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jakie hotele wybieramy

 

W kwietniu mieliśmy do czynienia ze znacznym zwiększeniem udziału w rynku rezerwacji obiektów nieskategoryzowanych, których udział wyniósł 17,19% i wzrósł w stosunku do roku ubiegłego o 1,92 p.p. Spory wzrost zanotowano również w przypadku hoteli o standardzie 4*. Udział obiektów tej kategorii wzrósł o 1,55 p.p. do poziomu 20,9%.

 

W przypadku pozostałych kategorii obiektów noclegowych zanotowano spadki udziału w łącznej liczbie rezerwacji. W największym stopniu spadek dotknął hotele 2*, których udział zmalał o 1,55 p.p. do poziomu 8,16%.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiedy i gdzie rezerwujemy

 

W kwietniu największy przyrost liczby rezerwacji w ujęciu r/r zanotowano w Olsztynie (54,2%), Białymstoku (53,4%) i Bydgoszczy (48%). Natomiast miastami, w których w tym samym okresie miał miejsce największy spadek liczby rezerwacji, były  Koszalin  (-17,8%), Elbląg  (-16%)  oraz  Kielce  (-6,5%).

 

Klienci Hotele.pl rezerwowali hotele średnio na 7,1 dni przed planowaną datą przybycia do hotelu, tj. o 0,9 dnia wcześniej niż w analogicznym miesiącu w roku ubiegłym.