W żadnym innym muzeum w Gdańsku roli eksponatu nie gra samochód ciężarowy STAR i stoczniowa suwnica. Wewnątrz żadnego innego budynku w Gdańsku nie rosną drzewa. A żadna inna biblioteka nie ma antresoli i pomostów. W dniach 30-31 sierpnia otwarta zostanie nowa siedziba Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Długo oczekiwane otwarcie budynku Europejskiego Centrum Solidarności nastąpi symbolicznie w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Nowa siedziba ECS przy placu Solidarności 1 na terenie Stoczni Gdańskiej zaprojektowana przez Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe FORT z Gdańska już dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków miasta. Bryła budynku nawiązująca swoim rdzawym kolorem do elementów kadłubów stoczniowych to ponad 25 000 metrów2 powierzchni użytkowej.

W programie dwudniowych obchodów podzielonych na Dzień obywatelski (30 sierpnia) i Dzień Jubileuszowy (31 sierpnia) znalazły się m.in.: spacery architektoniczne, spotkania z gośćmi specjalnymi (Chrisem Niedenthalem, Jackiem Fedorowiczem, Janiną Ochojską i wieloma innymi), liczne warsztaty i wystawy. W niedzielę, 31 sierpnia nową siedzibę Europejskiego centrum Solidarności uroczyście otworzy Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Jak czytamy na stronie internetowej Europejskiego Centrum Solidarności: Nowa siedziba ECS będzie agorą, gdzie przestrzeń znajdą ludzie i idee służące budowaniu i rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego, miejscem spotkań tych, którym droga jest przyszłość świata. () 17 pomieszczeń w budynku ECS zajmą organizacje pozarządowe, które działają na rzecz dobra wspólnego, wolności i praw człowieka. Przez cały rok będzie czynny ogród zimowy, stworzony do aktywności artystycznych, spotkań i wypoczynku. A od wiosny do jesieni taras widokowy na dachu, skąd roztacza się piękna panorama terenów postoczniowych, a także Starego i Głównego Miasta.

Zachęcamy do obejrzenie spotu promomującego otwarcie nowej siedziby ECS w Gdańsku:
https://www.youtube.com/watch?v=v-cvylNMzy0

Szczegółowy program otwarcia znajduje się na stronie www.ecs.gda.pl

Więcej informacji o działalności Europejskiego Centrum Solidarności można znaleźć na stronie www.ecs.gda.pl

Źródło tekstu: www.ecs.gda.pl

Zdjęcie: www.ecs.gda.pl