Legendarny polski koncertmistrz, wybitny kameralista, błyskotliwy wirtuoz, którego: „niewiarygodnie bogata wyobraźnia wyciska na jego interpretacjach niepowtarzalne piętno, a mistrzowskie frazowanie oraz operowanie barwą i artykulacją sprawiają, że kreacje te zapadają głęboko w pamięć słuchaczy.” (Źródło: www.wieczorywarsenale.pl.) Jan Stanienda będzie bohaterem najbliższego koncertu w Filharmonii Bałtyckiej, który odbędzie się 4 marca, o godz. 19:00, w ramach jubileuszowego cyklu „Maestro… nie tylko skrzypiec”.

 

Cykl jest nowością w jubileuszowym sezonie Filharmonii. Zgodnie z jego założeniami, wielcy soliści nie tylko występują z orkiestrą i wykonują partie solowe, ale także… stają za pulpitem dyrygenckim.


Jan Stanienda jako solista i dyrygent występował we wszystkich krajach europejskich oraz na wszystkich kontynentach, koncertował w takich salach, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku i Filharmonia Berlińska. Tym razem, wraz z Orkiestrą PFB artysta przygotował dla melomanów prawdziwą ucztę muzyczną. W repertuarze marcowego koncertu pojawi się m.in. Symfonia C-dur KV 551 Wolfganga Amadeusza Mozarta. To ostatnia z wielkiej trójcy symfonicznej, a zarazem ostatnie Mozartowskie dzieło tego gatunku. Symfonia jest zwana „Jowiszową” ze względu na swoistą olimpijską wzniosłość.


Podczas kolejnych spotkań z cyklem „Maestro… nie tylko skrzypiec” w murach Filharmonii na Ołowiance zagości Wiesław Kwaśny, który wystąpi razem ze skrzypaczką Natalią Walewską, koncertmistrzynią Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej 11 marca o godz. 19. 


Jan Stanienda


Urodził się w Bytomiu. Studia ukończył w Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie w klasie prof. Krzysztofa Jakowicza. Od 1975 r. był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka, a od 1977 jej koncertmistrzem i solistą. W 1976 roku został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. N. Paganiniego w Genui.


Grał z wieloma znakomitymi muzykami, takimi jak Sir Yehudi Menuhin, Maurice Andre, Michala Petri, Wanda Wiłkomirska, Krzysztof Jakowicz, Janosz Starker, Barbara Hendricks, Moris Bourge, Lidia Grzanka-Urbaniak, Krzysztof Jabłoński, Andriej Gridczuk, Grzegorz Nowak, Tadeusz Wojciechowski, Guy Touvrone. Jako solista i dyrygent występował we wszystkich krajach europejskich oraz na wszystkich kontynentach, koncertował w takich salach, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonia Berlińska, Concertgebouw w Amsterdamie, Auditorio Nacional de Musica w Madrycie, Barbican Center i Royal Albert Hall w Londynie (BBC Henry Wood Promenade Concerts), Santa Cecilia w Watykanie i w wielu innych. Od 1986 do 2000 r. był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, a w latach 1993-1995 jako dyrektor artystyczny prowadził orkiestrę Leopoldinum. Oprócz koncertów z Sinfonią Varsovią i Polską Orkiestrą Kameralną, koncertował i prowadził wiele zespołów kameralnych i symfonicznych, krajowych i zagranicznych. W latach 1991/92 jako Premier violon solo prowadził Orchestre de Chambre National de Toulouse. Z orkiestrą tą wystąpił 1. stycznia 1992 r. na Koncercie na rzecz Pokoju w Dubrowniku z udziałem Barbary Hendricks. W 1998 roku wystąpił w USA w Atlancie w Spive Hall na koncercie galowym z okazji przystąpienia Polski do NATO. Jan Stanienda ma na swoim koncie szereg nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Nagrywał dla takich firm płytowych jak: Aperto, Linn Records, Pawane, Kos Warsaw Records, DUX Records. Jest pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale oraz laureatem Wrocławskiej Nagrody Muzycznej (2006).

MAESTRO… NIE TYLKO SKRZYPIEC


Piątek, 4. marzec 2016, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie  10-40zł
KUP BILET 

 Maestro… nie tylko skrzypiec

Jan Stanienda skrzypce, dyrygent
Marek Toporowski klawesyn
Orkiestra PFB

Program:

Ludwig van BEETHOVEN 
I Symfonia C-dur op. 21

Jan Sebastian BACH
I Koncert klawesynowy d-moll BWV 1052

Wolfgang Amadeusz MOZART 
XLI Symfonia C-dur Jowiszowa KV 551