Szanowni Państwo,

już od jutra w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można obejrzeć pokazy Bruegel w towarzystwie oraz Rembrandt osobiście. Przekazujemy materiały prasowe towarzyszące otwarciu.

Pokazami rycin MNW włącza się w międzynarodowe obchody 450. rocznicy śmierci Pietera Bruegla Starszego oraz 350. rocznicy śmierci Rembrandta van Rijn. Obaj artyści, znani głównie jako znakomici malarze, zajmowali się również grafiką. Wszystkie zaprezentowane w MNW prace – ponad 30 rycin Bruegla i przeszło 40 Rembrandta – pochodzą z różnych okresów twórczości artystów. Obaj mistrzowie reprezentowali odmienne podejście do medium graficznego. Bruegel najczęściej opracowywał rysunki i projekty, a ich przeniesieniem w techniki graficzne zajmowali się później zawodowi rytownicy. Rembrandt natomiast nie tylko sam opracowywał kompozycje na płycie, ale własnoręcznie je odbijał, eksperymentując na każdym etapie powstawania dzieła: od sposobu opracowywania płyty po rodzaje użytego do odbitek papieru, wciąż poszerzając możliwości techniczne dla oddania swych artystycznych koncepcji. 

Oba pokazy to kolejne odsłony cyklu Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie, którego celem jest prezentowanie publiczności przechowywanych w magazynach i niedostępnych na co dzień dzieł z muzealnej kolekcji.

Przekazujemy fotografie z pokazów:

Rembrandt osobiściehttps://we.tl/t-SpwwlnO0TO

Bruegel w towarzystwiehttps://we.tl/t-2SadQh046f

Informacje o wystawach w MNW na 2020 rok dostępne są tutaj: https://we.tl/t-7wYJo3JOfe

Z wyrazami szacunku

Dział Komunikacji i Programów Publicznych

Muzeum Narodowe w Warszawie