Pokazami rycin MNW włącza się w międzynarodowe obchody 450. rocznicy śmierci Pietera Bruegla Starszego oraz 350. rocznicy śmierci Rembrandta van Rijn. Obaj artyści, znani głównie jako znakomici malarze, zajmowali się również grafiką. Wszystkie zaprezentowane w MNW prace – ponad 30 rycin Bruegla i przeszło 40 Rembrandta – pochodzą z różnych okresów twórczości artystów.

 

 

Obaj mistrzowie reprezentowali odmienne podejście do medium graficznego. Bruegel najczęściej opracowywał rysunki i projekty, a ich przeniesieniem w techniki graficzne zajmowali się później zawodowi rytownicy. Rembrandt natomiast nie tylko sam opracowywał kompozycje na płycie, ale własnoręcznie je odbijał, eksperymentując na każdym etapie powstawania dzieła: od sposobu opracowywania płyty po rodzaje użytego do odbitek papieru, wciąż poszerzając możliwości techniczne dla oddania swych artystycznych koncepcji.

Oba pokazy to kolejne odsłony cyklu Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie, którego celem jest prezentowanie publiczności przechowywanych w magazynach i niedostępnych na co dzień dzieł z muzealnej kolekcji.

Pokazy będą dostępne dla publiczności od piątku 4 października.