Czym może się pochwalić polska arystokracja? – Jaka arystokracja? – może ktoś spytać. W końcu w po II wojnie światowej ich majątki zlikwidowano i nawet osoby ze wspaniałymi nazwiskami stały się szarymi obywatelami komunistycznej Polski. Zresztą, już wtedy większość byłych szlachciców była za granicą.

A jednak, nazwisko pomaga w karierze. Obecnie żyją potomkowie Adama Jerzego Czartoryskiego, niegdysiejszego ministra spraw zagranicznych Imperium Rosyjskiego oraz Konstantego Adama Czartoryskiego. Do rodu tego pierwszego należy właśnie Adam Karol Czartoryski oraz jego córka Tamara. Obecnie, za sprawą sprzedaży kolekcji, rodzina nie schodzi z czołówek polskich mediów. Mimo, że ci Czartoryscy mają niewielkie związki z Polską, a mieszkają za granicą.

Co innego potomkowie księcia Konstantego Adama. Oni mieszkają w Polsce i udzielają się w życiu publicznym. Stanisław Czartoryski, obecnie na emeryturze, był przez większość kariery dyplomatą, zajmował nawet stanowisko ambasadora RP w Norwegii.

Jego córką jest natomiast Anna Czartoryska-Niemczycka, znana piosenkarka i aktorka. Jest rozpoznawalna jednak nie tylko z pracy na scenie, ale również z powodu męża. Michał Niemczycki to syn Zbigniewa, właściciela Curtis Group i jednego z najzamożniejszych Polaków.

Karierę robią także Lubomirscy, Tyszkiewiczowie, Ossolińscy i Rey. 

Czytaj więcej