Już po raz kolejny wraz z rozpoczęciem wakacji rusza Topacz Miasto Dzieci. To projekt dydaktyczno – wychowawczy, realizowany w ramach półkolonii dla dzieci z kilku gmin, który ma na celu wprowadzenie ich w świat dorosłych oraz różnorodnych zawodów. Tegoroczne Miasto Dzieci potrwa od 1 do 11 lipca, a wśród partnerów już po raz drugi znajdą się m.in. Staropolanka oraz Polska Grupa Uzdrowisk.

Podczas blisko dwóch tygodni poprzez firmy i instytucje partnerskie stworzona zostanie infrastruktura miejska: urzędy, bank, szpital, sklepy, warsztat samochodowy, restauracje, a nawet mini kopalnia, w której dzieciaki będą mogły wydobywać urobek górniczy.
Tegoroczny plan wydarzeń jest jeszcze bogatszy od ubiegłorocznej edycji Miasta Dzieci. Organizatorzy z Polskiej Grupy Uzdrowisk (podmiot skupiający: Uzdrowiska Kłodzkie oraz Uzdrowisko Cieplice, Świeradów Zdrój i Połczyn) w programie zaplanowali m.in. budowę katamaranu ze zużytych butelek Staropolanki oraz zajęcia plastyczne, w tym „Malowane Uzdrowisko – Jagusia w Kudowie-Zdroju”. Prace graficzne dzieci posłużą do opracowania materiałów informacyjnych w związku z modernizacją zlokalizowanego w Kudowie Zdrój dziecięcego Szpitala Uzdrowiskowego „Jagusia”. Będzie również prowadzona grupowa gimnastyka uzdrowiskowa dla dzieci, którą poprowadzi fizjoterapeuta z Uzdrowisk Kłodzkich.
W tym roku dodatkowego wsparcia w prezentowaniu zawodów udzielili górnicy i hutnicy. Z myślą o małych pracownikach przygotowana zostanie imitacja wyrobiska górniczego, gdzie każdemu małemu górnikowi, przed rozpoczęciem pracy zostanie udzielony instruktaż, jak zachować się w sytuacji zagrożenia, w tym pokaz sprzętu ratowniczego – a praca będzie polegała na wydobyciu urobku w sprzęcie górniczym w namiocie, gdzie różnokolorowe piłeczki – czarne i miedziane – będą imitowały surowce. Za tak wykonaną pracę, uczestnicy otrzymają wynagrodzenie. Ponadto uczestnicy, będą mogli z bliska przyjrzeć się imitacji maszyn górniczych.
A wszystkim tym inicjatywom i wydarzeniom towarzyszyć będzie Staropolanka, naturalna woda mineralna Uzdrowisk Kłodzkich. Organizatorzy będą zachęcali dzieci do sięgania po wodę podczas każdej czynności, zgodnie z hasłem przewodnim Staropolanki – „Jak coś robisz, rób to z wodą – Staropolanką”.
– Obecność Staropolanki i Polskiej Grupy Uzdrowisk w Mieście Dzieci, to naturalny kierunek naszego zaangażowania. Poprzez naszą obecność w tym wydarzeniu, chcemy pokazać najmłodszym, jak można zadbać o zdrowie, jak się zdrowo odżywiać i jak ćwiczyć. Ponadto, dzięki tegorocznemu zaangażowaniu górników, uczestnicy zabawy będą mogli poznać specyfikę pracy naszego głównego akcjonariusza KGHM Polskiej Miedzi – mówi Grażyna Matławska, Wiceprezes Zarządu KGHM Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SA, właściciela Polskiej Grupy Uzdrowisk.   
Miasto Dzieci będzie funkcjonować codziennie w dniach 1 – 11 lipca br. w godzinach od 09.00 do 16.00.