Cáceres Stolicą Gastronomii 2015

W tym roku Stolicą Hiszpańskiej Gastronomii jest położone w Estremadurze miasto Cáceres. Do kuchni hiszpańskiej nikogo nie trzeba przekonywać.

Zalicza się do najzdrowszej i od dawna mieści się w czołówce kuchni światowej. To właśnie w Cáceres w tym roku będzie można skosztować rarytasy regionalnej kuchni tradycyjnej oraz nowoczesne potrawy oferowane przez wyśmienitych kucharzy hiszpańskich w stylu „nouvelle cuisine”. Przygotujcie się na niezapomniane wrażenia, nie tylko gastronomiczne. Cáceres to miasto nie bez przyczyny wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Starówka zalicza się do najlepiej zachowanych przykładów średniowiecznych uliczek i domów – fortec obok renesansowych pałaców. Poza tym Cáceres należy do tzw. Sieci Dzielnic Żydowskich.

 

Hiszpania dla aktywnych

W kraju zajmującym drugie miejsce na świecie pod względem liczby miejsc wpisanych na listę rezerwatów biosfery UNESCO znajdziesz wszystko: jeziora, góry, wulkany, mokradła nadmorskie, lasy, doliny, klify… Różnorodność krajobrazu oraz przyrody Hiszpania zawdzięcza położeniu na styku Europy i Afryki. Zapewnia to wszystkim lubiącym aktywny odpoczynek nieskończone możliwości uprawiania ulubionej dyscypliny. Tysiące kilometrów szlaków górskich i rowerowych dostosowanych jest na każdy poziom zaawansowania. Liczne porty jachtowe i ośrodki wodne rozproszone wzdłuż wybrzeży oferują możliwość nurkowania, nauki wszelkich sportów wodnych czy latania na paralotniach. Równie popularne są spływy kajakowe rzekami. Istnieje oczywiście wiele innych możliwości mogących zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających.

 

Szlaki turystyczne

Poznawać bogatą kulturę Hiszpanii można na wiele sposobów. Dziś proponujemy szlaki turystyczne, które poprowadzą Was przez zabytkowe miasta, wspaniałe krajobrazy oraz miejsca naznaczone historią. Są wśród nich szlaki koncentrujące się na spuściźnie muzułmańskiej, żydowskiej, chrześcijańskiej (jak np. Szlak św. Jakuba), literackiej (jak szlak Don Quijote czy Irvinga Washingtona). Jest szlak handlowy Srebrnej Drogi, są tematyczne szlaki miejskie, szlaki winne, gastronomiczne, przyrodnicze i wiele innych. Każdy oferuje niezapomniane przeżycia i wyjątkowe chwile oraz poznanie niesamowicie bogatego dziedzictwa kulturowego Hiszpanii.