Nowotwór piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet w Polsce, a efekty leczenia uzależnione są od zaawansowania choroby w momencie jej rozpoznania.

Niestety, bardzo często jedynym wyjściem jest radykalna operacja chirurgiczna. Po niej następuje zwykle wielomiesięczne leczenie pooperacyjne. To bardzo trudny i wyczerpujący czas dla pacjentek, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Dlatego też Uzdrowiska Kłodzkie, będące częścią Polskiej Grupy Uzdrowisk, wyszły naprzeciw potrzebom pacjentek po mastektomii, realizując rehabilitację w schorzeniach onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego. A wszystko to w ramach prewencji rentowej ZUS.
Profesjonalna rehabilitacja to we współczesnej medycynie kluczowy element nowoczesnego leczenia. Uzdrowiska Kłodzkie – Grupa PGU od wielu lat z powodzeniem wpisują się w to nowoczesne lecznictwo. Jak pokazuje ich doświadczenie, najlepszym sposobem odzyskania sprawności psycho-fizycznej, umożliwiającej kobiecie po mastektomii powrót do pełnego funkcjonowania w życiu zawodowym i społecznym, jest właśnie prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja.
  – Do dyspozycji naszych pacjentek oddajemy specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, komfortowe wnętrza,  całodobową opiekę lekarsko – pielęgniarską oraz wsparcie psychologiczne. Pod czujnym okiem zespołu fachowców, złożonego z lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów i pielęgniarek poprawiamy kondycję psychiczną i fizyczną pacjentek, uczymy je samoakceptacji, odpowiednich nawyków ruchowych i żywieniowych oraz rehabilitacji w warunkach domowych. Widzimy na przestrzeni lat, jak duże postępy robią nasze pacjentki, jak nasza rehabilitacja wpływa pozytywnie na poprawę komfortu ich życia – mówi dr n. med. Barbara Radecka, specjalista onkologii w Uzdrowiskach Kłodzkich – Grupa PGU.
Program rehabilitacji w schorzeniach onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego jest realizowany w Szpitalu Uzdrowiskowym „Wielka Pieniawa” w Polanicy-Zdroju i jest to rehabilitacja w pełni finansowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Orzeczenie o potrzebie rehabilitacji wydawane jest na wniosek lekarza prowadzącego leczenie (formularze wniosku dostępne są na stronie internetowej www.zus.pl), jak również podczas kontroli zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy, przy ustalaniu uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego oraz podczas orzekania o niezdolności do pracy dla celów rentowych.
 – Na rehabilitację onkologiczną w naszym uzdrowisku mogą zostać skierowane osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim, pobierające świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy, jak również osoby pracujące, które są zagrożone całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy. A sam wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej może wystawić każdy lekarz opiekujący się pacjentką podczas i po leczeniu onkologicznym z powodu nowotworu gruczołu piersiowego, np. onkolog, chirurg, lekarz podstawowej opieki medycznej, czy rehabilitacji medycznej. Wypełniony wniosek należy zaś złożyć w najbliższej jednostce ZUS – dodaje Barbara Radecka.

***

Polska Grupa Uzdrowisk (PGU), została powołana do życia w 2011 roku. Obecnie jest największą, bo składająca się z sześciu kurortów, siecią uzdrowisk w całej Polsce, w składzie: Uzdrowiska Kłodzkie, a wraz z nim Uzdrowiska: Polanica, Duszniki i Kudowa, a także  Uzdrowisko Cieplice, Uzdrowisko Połczyn oraz Uzdrowisko Świeradów – Czerniawa. Kurorty te posiadają najszerszą ofertą lecznictwa i turystyki uzdrowiskowej, w oparciu o unikatowe na skalę kraju i Europy surowce lecznicze, takie jak wody mineralne, borowina, świerk, czy solanka. To jedne z najlepiej rozpoznawalnych polskich zdrojów, które mogą się pochwalić nie tylko całoroczną ofertą i wysoką jakością usług leczniczych i rehabilitacyjnych, ale także wielowiekową tradycją w lecznictwie uzdrowiskowym.
Polska Grupa Uzdrowisk to dzisiaj nie tylko tradycyjne lecznictwo i rehabilitacja oparta o naturalne produkty lecznicze i wyjątkowe warunki klimatyczne, ale także najwyższej jakości usługi rekreacyjne, regeneracyjne oraz kosmetyczne. Poprzez szeroką i różnorodną ofertę pobytów leczniczych, wypoczynkowych oraz SPA&wellness, Polska Grupa Uzdrowisk kreuje modę na wyjazdy do uzdrowisk, dzięki którym każdy z gości ma szansę na odpoczynek pod fachowym okiem lekarzy i specjalistów rehabilitacji. Dzięki temu propagowany jest zdrowy i aktywny styl życia. Ponadto, o komplementarności usług świadczy dostępność naturalnych produktów kosmetycznych oraz szerokiej gamy wód mineralnych, sygnowanych marką Staropolanka i Wielka Pieniawa, które są atutem każdego kurortu Polskiej Grupy Uzdrowisk.