W 2014 roku przypada 100-lecie kina w Turcji. Minister Kultury i Turystyki Republiki Tureckiej Ömer Çelik ogłosił rozpoczęcie plebiscytu, który wyłoni 100 najlepszych tureckich filmów mijającego stulecia. Każdy obywatel będzie mógł oddać głos.

Celem plebiscytu jest podniesienie zainteresowania sztuką filmową, wśród  mieszkańców Turcji. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie kino tureckie odnosi ogromne sukcesy na arenie międzynarodowej. Tureckie filmy zdobywają nagrody na wielu prestiżowych festiwalach.

Warto wspomnieć, że podczas zakończonego już 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-moblie Nowe Horyzonty we Wrocławiu, widzowie mogli zobaczyć filmy wybitnych tureckich reżyserów tj. jak Reha Erdem, Tayfun Pirselimoğlu czy Nuri Bilge Ceylan. Ważną pozycją festiwalu był pokaz filmu „Zimowy sen” w reżyserii Nuri Bilge Ceylana. Film ten w 2014 roku został nagrodzony Złotą Palmą na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Wyniki głosowania na „100 najlepszych tytułów” zostaną opublikowane  1 września, w trakcie wyjątkowego wieczoru. Plebiscytowi towarzyszy wystawa plakatów oraz pokaz kostiumów, z poszczególnych dzieł filmowych. Po zakończeniu głosowania, stroje  będzie można oglądać w „Filmotece Narodowej i Muzeum Filmu” w Turcji.

Źródło: http://basin.kulturturizm.gov.tr/TR,94982/turkiye-en-iyi-100-turk-filmini-seciyor.html