W sobotę 21 czerwca 2014, o godz. 19:00 Filharmonia Bałtycka koncertem pt. „Muzyczny Portret Gershwina” z udziałem Ludmila Angelova oraz Vladimira Kiradijeva, który zadyryguje Orkiestrą Symfoniczną PFB, rozpocznie Gdańskie Lato Muzyczne.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną dzieła George’a Gershwina, jednego z najpopularniejszych amerykańskich kompozytorów. Autor muzyki do wielu komedii i filmów, który swe największe dzieło – operę murzyńską Porgy i Bess – stworzył na dwa lata przed śmiercią, zanany jest również z… braków w wykształceniu muzycznym, które z biegiem lat uzupełniał. Kompozytor przeszedł jednak do historii muzyki XX wieku dzięki swojej oryginalności. Połączenie muzyki popularnej i poważnej, z elementami jazzu dało zadziwiająco interesujące efekty.

Na estradzie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej melomani usłyszą najbardziej znane kompozycje. Wieczór rozpocznie Uwertura Kubańska na orkiestrę symfoniczną i kubańskie instrumenty perkusyjne. Następnie Orkiestra Symfoniczna zaprezentuje Koncert fortepianowy F-dur, skomponowany na prośbę Waltera Damroscha – ówczesnego kierownika i dyrygenta nowojorskiej Orkiestry Symfonicznej.

Ostatnim punktem koncertu będzie Błękitna rapsodia, kompozycja niebanalna, która zapewniła Gershwinowi sławę i uznanie. Skomponowana w 1924 roku na zamówienie Paula Whitemana, uważanego wtedy za „króla jazzu”, zapoczątkowała popularyzowanie muzyki jazzowej na estradach filharmonicznych. Jako ciekawostkę, warto dodać, że do końca życia muzyka melomani kupili aż milion płyt z nagraniem Rapsodii.

Początek Gdańskiego Lata Muzycznego to zapowiedź wydarzeń muzycznych, które będą nam towarzyszyć przez całe lato. W tym na wiele z nich wstęp jest wolny. W  ramach GLM usłyszymy więc m.in. koncerty z cyku: Muzyka  w zabytkach starego Gdańska, Chopin nad wodami Motławy oraz koncerty organowe 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej czy Festiwalu Słowo i Muzyka u Jezuitów w Jastrzębiej Górze. Ostatnie Koncerty Gdańskiego Lata Muzycznego organizatorzy zaplanowali na końcówkę sierpnia.

Bilety na koncert Muzyczny Portret Gershwina inaugurujący Gdańskie Lato Muzyczne dostępne są w cenach 10-40 zł w systemie sprzedaży on-line: www.filharmonia.gda.pl, przez platformę sprzedażową: www.bilety24.pl oraz przez aplikacje mobilną na smart fonach. Szczegóły na: www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach PFB (bilety@filharmonia.gda.pl, 58 320 62 62 lub 58 323 83 62).

(źródło: T. Chylińska, S. Haraschin, M. Jabłoński, Przewodnik po muzyce koncertowej, cz. II, Kraków 2004.)

MUZYCZNY PORTRET GERSHWINA. INAUGURACJA GDAŃSKIEGO LATA MUZYCZNEGO

Sobota, 21 czerwca 2014, godz. 19:00

Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie  10-40zł

Bilet rodzinny – 60zł

Vladimir Kiradijev dyrygent

Ludmil Angelov fortepian

Orkiestra Symfoniczna PFB

Program:

George GERSHWIN

Uwertura Kubańska

Koncert fortepianowy F-dur

Suita Porgy and Bess

Błękitna rapsodia

gdansk miasto wolnosci

   Koncert dofinansowano ze środków Miasta Gdańska