Stolica Portugalii stała się inspiracją dla najnowszej piosenki zespołu Heart & Soul – „Lisbon” oraz tłem dla promującego ją teledysku. Oprócz popularnych miejsc Lizbony pokazano w nim również urzekające portugalskie wybrzeże. Klip można już obejrzeć na YouTube.


Teledysk do piosenki „Lisbon”, z najnowszego albumu „Missing Link” grupy Heart & Soul (w sprzedaży 22 kwietnia br.), to rezultat czterech dni intensywnej pracy reżysera i scenarzysty Mariusza Paleja, piosenkarza Łukasza Lacha oraz muzyków Bodka Pezdy i Sławomira Leniarta. Zdjęcia nakręcono w Lizbonie na przełomie marca i kwietnia.

 

– Lizbonę odwiedziłem po raz pierwszy kilkanaście lat temu i wywarła na mnie niezapomniane wrażenie. Od jakiegoś czasu jej wspomnienie budziło we mnie tęsknotę, by jeszcze raz odwiedzić to miasto i poczuć jego wyjątkowy klimat. Piosenka „Lisbon” jest muzycznym ucieleśnieniem tej tęsknoty i nawiązaniem do portugalskiego fado. Cieszę się, że dzięki współpracy z Turismo de Lisboa, mogliśmy nakręcić teledysk właśnie w Lizbonie – wyznał Bodek Pezda.

 

 

– To był mój pierwszy pobyt w Lizbonie i jestem zauroczony. Przede wszystkim architekturą, co nawet widać w teledysku – ciągle patrzę do góry, rozglądam się. Cieszę się, że dane mi było zobaczyć to miasto biegnące swoim rytmem. Kiedy pisałem tekst do „Lisbon” wyobrażałem sobie kobietę z utęsknieniem wypatrującą na morzu swojego mężczyzny – teraz czuję, że ten tekst ma dużo bardziej uniwersalne znaczenie. Być może to historia Flavio, którego tam poznaliśmy – przez siedem lat służył w jednostkach specjalnych, był przerzucany z jednego końca świata na drugi. Na niego też ktoś czekał w Lizbonie – opowiada Łukasz Lach, lider zespołu L.Stadt, występujący gościnnie na płycie.

 

W teledysku pokazano charakterystyczne atrakcje Lizbony: imponujący klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos), zaliczany przez UNESCO do kulturowego dziedzictwa ludzkości; taras widokowy Miradouro das Portas do Sol; kultowy żółty tramwaj, kursujący przez najstarszą dzielnicę Lizbony – Alfama, plac Praça do Comércio – popularne miejsce spotkań mieszkańców i turystów; oraz najdłuższy most w Europie – Ponte Vasco da Gama. W klipie widoczny jest także przylądek Cabo da Roca, najdalej wysunięty na zachód punkt kontynentalnej Europy, oraz plaże Praia do Guincho niedaleko kosmopolitycznego kurortu Cascais.

Klip można obejrzeć na YT: https://youtu.be/8oG39IwzN3w

Pobyt w Lizbonie wywarł pozytywne wrażenia na całym zespole. Miasto urzekło swoją architekturą, wyjątkową atmosferą, podejściem mieszkańców do życia oraz świetną kuchnią. Niektórzy z nich już snują plany powrotu.

 

– Lizbona wygląda wspaniale, dokładnie tak, jak ją zapamiętałem. Tym razem jeszcze bardziej poczułem klimat tej fantastycznej stolicy. Portugalczycy wydają się tacy spokojni i wycofani, a wieczorami siedzą na ulicach do 2-3 w nocy i rozmawiają, cieszą się życiem. Poza tym są tu miejsca, gdzie naprawdę można nic nie robić, tylko siedzieć i patrzeć. Moje ulubione to widok na most 25 de Abril i most Vasco da Gamma. Niestety, tym razem nie udało się relaksować zbyt długo, bo szukaliśmy planów zdjęciowych z minimalną ilością ludzi, co jest to bardzo trudne ze względu na turystów. Na pewno postaramy się tam wrócić i zagrać koncert – deklaruje Bodek Pezda.

 

 

– Lizbona to dla mnie jedno z najpiękniejszych miast, jakie widziałem. W pamięci będę miał niewątpliwie ludzi, którzy wydawali się być mega wyluzowani i życzliwi. W trakcie zdjęć pytali się nas: kim jesteśmy i co robimy. Nie ukrywam ,że jestem zakochany w kuchni portugalskiej, bo to, czego skosztowaliśmy w zaledwie kilka dni, przeszło nasze oczekiwania. Klimat, urokliwość i ta pozytywna energia miasta – to coś, co długo będę pamiętał. Chcę tam wrócić, bo większość czasu spędziłem jednak na pracy nad klipem. Fajnie, że mamy ten teledysk – ilekroć go oglądam, przypominam sobie tamte miejsca i świetny nastrój tamtych dni – opowiadaSławek „Dżabi” Leniart.

 

 

Ciekawe spostrzeżenia na temat stolicy Portugalii ma także reżyser teledysku, Mariusz Palej: – Pejzaże, które podziwiałem zainspirowały mnie twórczo. Wąskie, ciasne labirynty uliczek, a w oddali ocean, to przestrzeń pozwalająca rozwinąć skrzydła. Lizbona to miejsce dla artystów… Ruiny Igreja do Carmo i Centrum Sztuki Współczesnej miały dla mnie wspólny mianownik – to sztuka jest dziedzictwem ludzi. Nie mógłbym w tym momencie nie wspomnieć o jeszcze innej sztuce – cukierniczej! Do tej pory jedyny smutek, jaki towarzyszy mi z pobytu w Portugalii, to ulotność tych smaków – zwierza się Mariusz Palej.


Teledysk powstał dzięki współpracy Heart & Soul z Turismo de Portugal i Turismo de Lisboa, organizacjami promujących Portugalię i Lizbonę jako atrakcyjne kierunki turystyczne.

 

– Mamy nadzieję, że teledysk do piosenki „Lisbon” przywoła miłe wspomnienia wśród osób, które już kiedyś odwiedziły to miasto, jak również zaintryguje i skłoni do przyjazdu tych, którzy jeszcze nie mieli okazji tam być. Lizbona ma wiele do zaoferowania. Warto ją odkryć dla siebie – powiedziała Ewa Waligórska, przedstawicielka Turismo de Portugal w Polsce.

 

Utwór „Lisbon” (muzyka: Bodek Pezda, Sławomir Leniart, Łukasz Lach, słowa: Łukasz Lach)


Więcej informacji na Facebook: https://www.facebook.com/HeartAndSoulOfficial

Więcej informacjina temat Portugalii można znaleźćna: www.visitportugal.com.