W dniach 16-19 kwietnia, odbędą się w Szczecinie Dni Skandynawskie. To już druga edycja tego niezwykłego wydarzenia, dedykowanego współpracy z państwami skandynawskimi.

Celem Dni Skandynawskich jest budowanie długotrwałego i cyklicznego forum spotkań, ułatwiającego nawiązywanie kontaktów w sferach biznesowych czy społecznych.
Dni Skandynawskie to także inicjowanie różnego rodzaju projektów w obszarze edukacji i turystyki, oraz zintegrowanie z ofertą miasta społeczności skandynawskiej uczącej się
i pracującej w Szczecinie.
Pogram obchodów Dni Skandynawskich opiera się na działaniach związanych z obszarem biznesu, sportu, edukacji i kultury. Podobnie jak w roku ubiegłym i tym razem nie zabraknie konferencji poświęconych tematyce biznesu i edukacji, wydarzeń artystycznych,  sportowych oraz spotkań z interesującymi osobami.
Wśród gości znajdą się m.in. Ambasador Danii Steen Homel, Ambasador Szwecji Staffan Herrström, Ambasador Norwegii Karsten Klepsvik, jak również polscy i skandynawscy artyści muzyczni i filmowi.

Oficjalne otwarcie Dni Skandynawskich pn. „Energia pozytywnych zmian”, odbędzie się w czwartek 16 kwietnia w Trafostacji Sztuki. Tego dnia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego odbędzie się również debata edukacyjna. Wśród wydarzeń towarzyszących zaplanowano wystawę pojazdów produkowanych w Skandynawii. Interesującym punktem pierwszego dnia Dni Skandynawskich będzie otwarcie wystawy poświeconej biografii Raoula Wallenberga. Ponadto odsłonięty zostanie mural, stworzony wspólnie przez artystów ze Szczecina i Esbjerg (Dania).
17 kwietnia odbędzie się Konferencja oraz Giełda kooperacyjna B2B. W ramach wydarzeń sportowych zobaczyć będzie można wyjazd uczestników rajdu rowerowego Szczecin-Malmo-Szczecin. Odbędą się także warsztaty i prezentacje prac przygotowanych przez dzieci i młodzież. Program dnia zakończy koncert John Betsch Society&Cecilia Stalin.

W sobotę 18 kwietnia odbędą się warsztaty z cyjanotypii dla dzieci pn. „Pocztówka ze Skandynawii”. Wydarzeniem dnia będzie koncert, prezentowany przez Marka Niedźwieckiego, w ramach  IV Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego Me.Ba. Gwiazdą koncertu będzie Thomas Dybdahl.
19 kwietnia w ramach wydarzeń sportowych w Ogrodzie Różanym odbędzie się impreza biegowa, podczas której zaplanowano bieg na 10 km, Nordic walking na 5 km, a także biegi, gry i zabawy dla najmłodszych. Tego dnia powitamy także uczestników rajdu rowerowego Szczecin-Malmo-Szczecin. Na zakończenie Dni Skandynawskich zaplanowano „Koncert Skandynawia”, odbywający się w ramach tegorocznego Festiwalu Muzyki Dawnej.
Dodatkowe informacje można uzyskać mailowo bwm@um.szczecin.pl lub pod numerem telefonu 91 435 11 95.

Uroczystość otwarcia jak i Konferencja oraz Giełda kooperacyjna B2B mają charakter wydarzeń zamkniętych. Uczestnictwo tylko na zaproszenie.

Zapraszamy do udziału w Dniach Skandynawskich.

Biuro Komunikacji Społecznej i Marketingowej
UM Szczecin