Coraz częściej święta traktujemy jako dodatkowe dni urlopu, które możemy przeznaczyć na rodzinny wyjazd. Święta to doskonały czas na poznawanie ciekawych zwyczajów świątecznych, ale również alternatywa dla miłośników podróży, by rodzinne więzi zacieśniać nie tylko przy stole, ale i w plenerze. W ubiegłym roku wśród kierunków wielkanocnych, które cieszyły się wśród Polaków największą popularnością znalazły się Włochy, Hiszpania oraz Wielka Brytania. Co ciekawe, często wybierali oni również kierunki bardziej egzotyczne, jak Indonezja, Tajlandia i Filipiny, a nawet Kuba czy Meksyk. Skyscanner sprawdził dokąd Polacy udadzą się na wielkanocne voyage w nadchodzące  święta

 

Dokąd Polecimy?

 

Wśród kierunków wybieranych podczas tegorocznej Wielkanocy, znalazły się kraje, którym Polacy od lat są wierni i kochają odwiedzać, czyli południe Europy. W wielkiej trójce znalazły się Włochy, Hiszpania, Portugalia – tam będziemy podróżować najchętniej, licząc na solidną dawkę słońca po długiej zimie. Analiza Skyscanner wskazuje dwa bardzo ciekawe trendy. Wielka Brytania, która rok rocznie cieszyła się ogromną popularnością i tendencją raczej wzrostową w tym roku choć wciąż utrzymuje się w pierwszej trójce to odnotowała spadek o prawie 20%. Z Kolei spektakularnym wzrostem na poziomie niemal 145% cieszy się Ukraina – to kraj, który zdecydowanie zyskuje na popularności i jest jednym z podróżniczych trendów 2017.

 

Top 10 najpopularniejszych kierunków

 

 W pierwszej 10-ce krajów, które Polacy odwiedzą najchętniej znalazły się:

 

  1. Hiszpania
  2. Włochy
  3. Wielka Brytania
  4. Niemcy
  5. Portugalia
  6. Francja
  7. Holandia
  8. Grecja
  9. Polska
  10. Ukraina

 

Tegoroczne zestawienie kierunków top na Wielkanoc otwiera Hiszpania, zaraz po niej plasują się Włochy, a na trzecim miejscu Wielka Brytania. Hiszpania odnotowała 8 procentowy wzrost popularności w porównaniu z ubiegłym rokiem, Włochy 20%, z kolei Wielka Brytania, choć nadal tłumnie odwiedzana w tym roku odnotowała spadek na poziomie 18%. Imponującym wzrostem cieszy się Ukraina – aż 142%.

 

Wśród krajów, które odwiedzimy chętniej choć rzadziej w porównaniu z 2016 rokiem oprócz Wielkiej Brytanii znalazły się także Francja i Holandia z identycznym spadkiem. Mniejszą popularnością cieszą się również loty krajowe, które odnotowały 17 procentowy spadek, a które w ubiegłym roku dla odmiany cieszyły się spektakularnym wzrostem.

 

Co warto zobaczyć w nadchodzące  święta?

 

Metawyszukiwarka Skyscanner, zainspirowana trendami podróżniczymi Polaków przygotowała listę kilku propozycji, w których planujący tegoroczne święta w podróży będą mogli połączyć rodzinny wypoczynek i świętowanie, poznając najciekawsze lokalne zwyczaje. Gdzie można zatańczyć upiorny taniec śmierci i podziwiać spektakularnych wybuch wozu, wypełnionego fajerwerkami?

 

Włochy – Florencja – każdego roku w Niedzielę Wielkanocną we Florencji odbywa się parada, która upamiętnia wydarzenia z XI wieku. Największą atrakcją parady jest wybuch wozu wypełnionego fajerwerkami. Tradycja wysadzania wozu sięga 1099 roku, kiedy  to florencki szlachcic Pazzino de Pazzi, jako pierwszy wspiął się z flagą na mury Jerozolimy i obwieścił wygraną nad niewiernymi. W nagrodę otrzymał kamień z Grobu Pańskiego, który następnie podarował miastu. W pochodzie Wielkanocnym uczestniczą mieszkańcy miasta, muzycy, żołnierze i lokalni notable, ubrani w stroje z XV, a towarzyszy im rytm bębnów i akompaniament florenckich muzyków.

 

Ukraina – Koniecznie trzeba pamiętać, że Wielkanoc, czyli prawosławna Pascha, przypada tutaj kilkanaście dni po świętach obchodzonych w Polsce, czyli w maju. Zatem wybierając się na Ukrainę w trakcie katolickich świąt na miejscu zastaniemy atmosferę przygotowań do Paschy. Z kolei Ci, którzy spędzą nadchodzą majówkę właśnie na Ukrainie będą mieli okazję do  celebrowania po raz drugi i zasmakowania w tyglu kulturowym wschodniego sąsiada, tym bardziej, że jest w czym wybierać. To jedno z najbardziej uroczystych świąt prawosławnego kalendarza liturgicznego, któremu towarzyszy cała gama tradycji i zwyczajów. Symbolami ukraińskiej Wielkanocy są zdobione jajka i babka. Tym, co z pewnością urzeka i na długo zapada w pamięć jest piękny ukraiński śpiew, nie tylko w cerkwiach, ale i na ulicach w wykonaniu babuszek. Świąteczne obchody nierozerwalnie wiążą się ze święceniem pokarmów, które jest jeszcze bardziej spektakularne niż w Polsce. Malownicze, kolorowe i po brzegi wypełnione kosze są ustawiane na posadzce dziedzińca cerkwi w oczekiwaniu na popa. Zwykle są one  przystrojone finezyjnymi dodatkami. Wedle tradycji poświęcony pokarm ma wystarczyć na cały Tydzień Paschalny. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie tym niezwykłym krajem jest dostępnych coraz  więcej połączeń, oferowanych również przez tanie linie lotnicze.

 

Hiszpania – W Hiszpanii w bardzo uroczysty sposób obchodzi się Wielki Tydzień. Co roku w stolicy Katalonii odbywają się procesje podczas których można  usłyszeć seatas, czyli pieśni religijne wywodzące się ze stylu flamenco. Zwyczajem, który co roku przyciąga prawdziwe rzesze turystów jest taniec śmierci w hiszpańskim Verges. To dość szczególna i upiorna readycja – w Wielki Czwartek na ulicy pojawia się parada 5 szkieletów, tańczących w rytm bębnów. Taniec śmierci, będący teatralnym przedstawieniem ma przypominać o kruchości życia. Nowe narzędzie Skyscanner „Kiedy taniej” wskazuje, że decydując się w kwietniu na lot do Barcelony z Katowic będzie można „upolować” bilety niemalże 10% tańsze od ich średniej ceny.

 

Izrael – to właśnie tutaj co roku odbywa się najsłynniejsza na świecie Droga Krzyżowa, która wiedzie szlakiem męki Chrystusa. Towarzyszy jej jedyna w swoim rodzaju atmosfera – to w tłumie turystów i miejscowych, pomiędzy straganami, w epicentrum językowej i narodowościowej mozaiki, tysiące zgromadzonych wiernych doświadcza ostatnich godzin życia Jezusa. Dla wszystkich tych, którzy zdecydują się na przechadzkę Via Dolorosa, przewoźnicy sprawili niespodziankę. Już wkrótce – 31 marca – zostanie wprowadzone  nowe połączenie do Tel Awiwu z Krakowa. Uruchomienie alertu cenowego Skyscanner pozwoli na upolowanie naprawdę tanich biletów.