Od 21 czerwca do 20 lipca, przez pięć letnich weekendów, w Ogrodzie Muzeum Łazienki Królewskie odbywać się będzie wyjątkowy festiwal muzyczny – Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festival. Letnią rezydencję króla Stanisława Augusta wypełnią dźwięki muzyki klasycznej, jazzowej i tradycyjnej. Wybitni artyści z Polski i z zagranicy wykonają blisko 150 koncertów, których będzie można wysłuchać w miłej, letniej atmosferze, na łonie natury.

Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festival to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń muzycznych lata. Nie ma tu ogromnych konstrukcji scenicznych i inwazyjnego nagłośnienia. Koncerty odbywają się w cichych, malowniczych zakątkach Ogrodu, bezpośrednio na trawie. Dzięki temu muzyki można słuchać w przyjemnej atmosferze, z rodziną i przyjaciółmi, a artyści dostępni są na wyciągnięcie ręki.

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu, przez 5 letnich weekendów, na 6 scenach zagra ponad 300 artystów z kraju i ze świata. Zeszłoroczna edycja Festiwalu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – podczas pierwszej jego edycji Łazienki Królewskie odwiedziło aż 70 tysięcy słuchaczy!
To dowód na to, że muzyka jest dla wszystkich, młodszych i starszych, a także muzyków–amatorów, którzy mogą spróbować swoich sił w koncertach na żywo – mówi Ryszard Kubiak, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu.

Nieprzypadkowo wybraliśmy rozpoczęcie Festiwalu Strefa Ciszy w dniu Święta Muzyki, 21 czerwca. Tego samego dnia, nasi zagraniczni Partnerzy projektu Ogrody Światła, we Francji, Rosji, Niemczech oraz w Chinach, celebrują ten dzień organizując otwarte koncerty w otoczeniu przyrody. – mówi Tadeusz Zielniewicz, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie – W tym dniu gościmy w Łazienkach Królewskich francuski zespół Zamku Château de Lunéville, naszej partnerskiej rezydencji. Tego samego dnia w Pałacu na Wyspie, odbędzie się uroczyste otwarcie królewskiej Kolekcji Obrazów Stanisława Augusta oraz wystawy z cyklu Stanisław August mecenas i kolekcjoner – Tajemnica klejnotu Stanisława Augusta.

W latach 2011-2013 poddano kompleksowej konserwacji 105 obrazów wraz z ich zabytkowymi ramami. Warto jeszcze raz przyjść do Pałacu na Wyspie, aby zobaczyć Królewską kolekcję po konserwacji w odnowionych pomieszczeniach – mówi Izabela Zychowicz, kierownik Ośrodka Muzealnego.