Raport „Światowe firmy z siedzibą w Skandynawii” opracowany przez organizację Stockholm Business Region we współpracy z Instytutem Øresund, pokazuje położenie globalnych i regionalnych siedzib dużych, międzynarodowych firm w Skandynawii. Raport opiera się na analizie listy 2 tysięcy największych światowych  giełdowych spółek –  Forbes Global 2000.


Wśród 2000 spółek giełdowych ujętych na liście Forbes Global 2000 spółek giełdowych, które swoją  siedzibę regionalną mają w krajach skandynawskich, dwie trzecie wybiera na swoją regionalną lokalizację Sztokholm i Kopenhagę.

Sztokholm (Region Sztokholm-Mälardalen) prowadzi pod tym względem, z udziałem 51 procent tych firm, następnie region Öresund z 24 procentami, w których mieści się 16 procent firm ulokowanych w Kopenhadze, 4 procent w okręgu Malmö i 2 procent w Helsingborgu.

 

– „Cieszymy się, że tak wiele globalnych firm wybiera na swoją regionalną centralę  Sztokholm. Ale nawet jeśli Sztokholm jest atrakcyjną lokalizacją zarówno dla firm ze  Skandynawii, jak i całego świata, nie wolno nam spocząć na laurach, ponieważ konkurencja jest bardzo silna”, mówi Olle Zetterberg, prezes organizacji Stockholm Business Region.

 

 

– „Tendencja występująca wśród globalnych firm, które postrzegają Europę Północną jako region sprawia, że położenie geograficzne tzw. „Wielkiej Kopenhagi” (regionu Öresund) zyskuje coraz bardziej strategiczne znaczenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę zbliżającą się budowę tunelu Fehmarn Belt, po zakończeniu której czas podróży do Hamburga będzie taki sam jak do Göteborga” mówi Johan Wessman, prezes Instytutu Øresund.

 

Kluczowe punkty raportu:

•    Sztokholm prowadzi pod względem ilości firm działających we wszystkich sektorach przemysłu, ale w różnym stopniu. Kopenhaga ma silną pozycję w sektorze biznesowym, ze szczególnym uwzględnieniem produktów konsumpcyjnych i opieki zdrowotnej.

•    Skandynawskie stolice, w coraz większym stopniu konkurują z miastami takimi  jak Hamburg, Berlin i Amsterdam, podczas gdy coraz więcej firm ma tendencję do ustanawiania siedzib w regionie Europy Północnej.

•    Przed krajami nordyckimi stoi wyzwanie w postaci przyciągnięcia większej ilości siedzib regionalnych chińskich firm. Tylko 2 procent rosnącej liczby chińskich firm na liście Forbes 2000 ustanowiło regionalne siedziby w Skandynawii, w porównaniu z 24 procentami firm w całej Europie.

•    Sztokholm zajmuje na świecie pozycję numer 10 na liście miast z największą liczbą biur globalnych korporacji. Wśród miast na tej liście prowadzi Tokio, Londyn i Hongkong. Helsinki to numer 29, Kopenhaga 59, a Oslo 60.