Dolina Haslital i region Jungfrau posiadają piękne, górskie krajobrazy. Można je podziwiać nie wysiadając z samochodu, jak też z wielu punktów widokowych, dostępnych w tych regionach. Poniżej przedstawiamy  miejsca warte zobaczenia.

Haslital i Jungfrau to dobre miejsce dla tych, którzy lubią spędzać wakacje na łonie przyrody. Znajduje się tu m.in. najdłuższy lodowiec w Europie – Aletsch, głębokie wąwozy, zachwycające wodospady i potoki, zielone pastwiska oraz malownicze wioski. Majestatyczne szczyty gór z łatwością można podziwiać z poziomu samochodu lub autobusu, bowiem tutejsze drogi wiją się u ich stóp.

Samochodem po alpejskich przełęczach

Drogi w Berneńskim Oberlandzie wiodą przez alpejskie przełęcze, z których rozpościera się doskonały widok na góry.
Przez przełęcz Susten przy dolinie Haslital wiedzie jedna z najbardziej lubianych, górskich dróg w Szwajcarii. Ukazuje niezwykły widok na dolinę Gadmen oraz tradycyjne, alpejskie domy. Otworzono ją w 1945 roku jako pierwszą, alpejską szosę dla ruchu samochodowego przejeżdżającą przez przełęcz. Droga zamykana jest na okres zimy i otwierana ponownie w czerwcu.
Przez przełęcz Grimsel wiedzie kolejna szosa, która łączy się z tą pierwszą na wysokości miasteczka Innertkirchen. Już w czasach rzymskich przez przełęcz wiódł znany, alpejski szlak, a na przełomie XVIII i XIX wieku zaczęto wykorzystywać to miejsce do badań przyrodniczych o randze międzynarodowej. Swoje prace prowadzili tu znani naukowcy.
Przełęcz Brünig, położon na wysokości 1008 m n.p.m., można przejechać pociągiem. Trasa  Brünigbahn, oddana do użytku w 1888 roku, z elementami kolejki zębatej, wiedzie przez wierzchołek tej przełęczy.

Z miejscowość Meiringen w dolinie Haslital do Grindelwald w regionie Jungfrau prowadzi droga przez przełęcz Große Scheidegg, znajdującą się na wysokości 1962 m n.p.m. (tylko dla autobusów). Natomiast przez przełęcz Kleine Scheidegg (2061 m n.p.m.), leżącą między szczytami Eiger i Lauberhorn, biegnie linia kolejowa. Z przełęczy rozpościera się doskonały widok na Eiger i jego legendarną, północną ścianę. Stąd też jeździ kolejka Jungfraujoch na Top of Europe, czyli najwyżej położoną stację kolejową w Europie (3454 m). Równie latem turyści mogą tam podziwiać ośnieżone góry i surowe szczyty z punktów widokowych na lodowcu Aletsch oraz sale Pałacu Lodowego – Eispalast.

Wycieczki autokarowe

Firma PostAuto oferuje jednodniowe wycieczki autokarowe (Central Alps Passes), prowadzące najczęściej przez trzy lub cztery główne przełęcze, dzięki czemu można poznać piękno Alp w całej okazałości (www.postbus.ch/pag-startseite/pag-reisen-und-freizeit/pag-freizeitklick/pag-zentralalpen/pag-zentralalpen-paessefahrten.htm). Trasa Grimsel-Nufenen-Gotthard-Susten ukazuje romantyczną stronę Alp. Podczas wycieczki pokonuje się 8000 metrów przewyższeń, podziwiając po drodze imponujący lodowiec, głębokie doliny i malownicze wioski. Interesująca jest również trasa Susten-Furka-Grimsel (przejeżdża przez kamienny most ponad wąwozem Schöllenen) oraz trasa Große-Scheidegg-Susten, przebiegająca obok wodospadu Reichenbach, znanego z przygód Sherlocka Holmesa.

Wycieczka objazdowa po Große Scheidegg wiedzie od Grindelwald w regionie Jungfrau, leżącego u podnóża Wetterhorn, aż do przełęczy Große Scheidegg. Po trasie mija się bajeczną okolicę Schwarzwaldalp oraz dolinę Rosenlaui.

Punkty widokowe

Miłośnicy bliższego kontaktu z naturą, mogą wysiąść na jednym z przystanków PostAuto w dolinie Haslital i stamtąd ruszyć na wyprawę trekkingową. Z Innertkirchen warto wybrać się do wąwozu Aare (Aareschlucht) (www.aareschlucht.ch). Wody topniejącego lodowca Aare, a następnie rzeki o tej nazwie, wydrążyły w skałach niezwykły wąwóz o głębokości 200 m i długości 1,4 km. Podróżujący linią Grimselpass mogą skorzystać z licznych atrakcji oferowanych w Grimsel (www.grimselwelt.ch), np. zwiedzić elektrownię wodną, dowiedzieć się więcej o wodospadach, górskich jeziorach oraz zbiornikach wodnych. Niezapomniane wrażenia czekają na tych śmiałków, którzy odważą się zjechać Gelmerbahn, czyli najbardziej stromą kolejką linowo-terenową w Europie, której  nachylenie sięga do 106 %.
Przez przełęcz Grimsel wiedzie też szlak Säumerromantik Grimselpass, czyli dawny trakt handlowy, który przemierzali niegdyś tragarze, zwani Säumer. Trasa o długości blisko 24 km prowadzi przez jedyny w swoim rodzaju krajobraz przyrodniczy (średni czas przejścia wynosi ok. 6 godzin). Natomiast z przystanku w Meiringen można się dostać na najwyżej położone torfowiska w Europie – Hochmoor. Oszałamiający widok na okolicę jest nagrodą za trud 5-godzinnej wędrówki.
Dobrym punktem widokowym jest także panoramiczna restauracja „Alpen Tower”, z której rozpościera się rozległy widok na kwitnące hale i ośnieżone szczyty.

W regionie Jungfrau na szczycie Harder Kulm znajduje się nowa platforma widokowa.
Zwei-Seen-Steg (Most Dwóch Jezior), z której można podziwiać widok na Eiger, Mönch i Jungfrau oraz jeziora Thun i Brienz. W podłodze zamontowano przeszklenie. Regularnie organizowane są tam wieczory z lokalnym folklorem (www.jungfrau.ch/en/sommer/tourismus/ausflugsziele/harder-kulm/erlebnisse/#two-lakes-bridge_248).

Nowości w regionach

Tego lata w regionach pojawi się kilka nowości. W Jungfrau w sierpniu zostanie otwarta nowa platforma widokowa Skyline Walk na stacji Birg na szczycie Schilthorn. Platforma ma być przedłużeniem dotychczasowego tarasu restauracji Piz Gloria, a jej stalowo-szklana konstrukcja zawiśnie nad przepaścią. Na Schilthorn znajduje się kilka ciekawych atrakcji:  interaktywna wystawa BOND WORLD 007 (http://schilthorn.ch/en/Angebot/Schilthorn/1_VIEW%3Cbr%3EPiz_Gloria_2970_m_._9744_ft/Bond_World_007) oraz platformy Piz Gloria View i Skyline View.

W połowie lipca 2014 r. na szczycie Allmendhubel (wjazd kolejką z Mürren) zostanie otworzony  nowy plac zabaw – FLOWER PARK. Dzieci będą mogły pobawić się wśród ogromnych, alpejskich kwiatów, traw i owadów.

Zdjęcia można pobrać ze stron internetowych:
http://www.haslital.ch/de/page.cfm/Medien/pressebilder, http://jungfrauregion.ch/de/Info/Services/Medien/Pressebilder.

DOLINA HASLITAL w Berneńskim Oberlandzie: przyjazna dla rodzin destynacja urlopowa
Dolina Haslital w Berneńskim Oberlandzie znajduje się w samym sercu Szwajcarii. Otaczają ją cztery, słynne przełęcze alpejskie: Brünig, Grimsel, Susten i Grosse Scheidegg, a do najważniejszych ośrodków turystycznych należą Meiringen, Hasliberg i Innertkirchen oraz miejscowości Brienzwiter, Gadmen, Guttannen i Schattenhalb, o ciekawym lokalnym folklorze i tradycji.
Dolina Haslital to dobre miejsce na urlop, bez względu na porę roku. Urocze, alpejskie pastwiska i łąki, wysokie góry, surowe ściany skalne, bystre potoki oraz zachwycające wodospady tworzą piękne krajobrazy. Po dolinie kursuje 7 kolejek górskich, co zapewnia dogodną sieć połączeń dla różnego rodzaju wycieczek i letnich aktywności. Dolina Haslital dysponuje 300 km tras do wędrówek oraz  300 km tras rowerowych.
Miłośnicy sportów zimowych znajdą tu 60 km stoków narciarskich, 15 km tras saneczkowych, 38 km tras biegowych, 40 km zimowych szlaków wędrownych oraz 20 km tras do marszów na rakietach śnieżnych. Dolina dysponuje bogatą bazą noclegową, od campingów, schronisk górskich i pensjonatów, po przytulne apartamenty i luksusowe hotele 4-gwiazdkowe.
Dolina Haslital otrzymała oznaczenie „Families welcome”, przyznawane przez Szwajcarską Federację Turystyczną (Swiss Tourism Federation), za wyjątkową jakość usług dla rodzin z dziećmi oraz bogatą ofertę atrakcji. Skihäsliland uznawany jest za jeden z najpiękniejszych terenów w Alpach do dziecięcej jazdy na nartach. Meiringen-Hasliberg Winter Sports Area oferuje dorosłym szerokie możliwości uprawiania sportów zimowych.

Region JUNGFRAU: raj dla  miłośników sportów zimowych na tle szczytów Eiger, Mönch i Jungfrau
Region Jungfrau ma jeden z najpiękniejszych widoków górskich na świecie. Najbardziej znane ośrodki regionu to Grindelwald, Wengen, Mürren i Lauterbrunnen oraz ciche i urocze wioski górskie Isenfluh, Stechelberg i Gimmelwald. Głównymi atrakcjami regionu są majestatyczne szczyty Eiger (3970 m), Mönch (4099 m) i Jungfrau (4150 m). Na obszarze Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn znajduje się najdłuższy lodowiec w Europie, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W regionie działa sześć kolejek górskich. Przy ich pomocy można się dostać m.in. na szczyt Jungfraujoch, w pobliżu którego znajduje się najwyżej położona stacja kolejowa w Europie (3454 m), oraz kolejka linowa na Schilthorn.
W lecie miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z  500 km tras do wędrówek, 160 km tras rowerowych, 12 miejsc do wspinaczki skałkowej oraz tras do Nordic walking. Możliwy jest także rafting, canyoning, skok na bungee czy paralotniarstwo.
Zimą region oferuje 213 km tras zjazdowych, 110 km zimowych szlaków wędrownych, 20 km tras do marszów na rakietach śnieżnych, 90 km tras saneczkowych oraz 30 km tras biegowych. Dodatkowo można tu uprawiać jazdę w głębokim śniegu, zjazd z  dużych wysokości, jazdę po lodowcu oraz heliskiing (sport ekstremalny, polegający na zjeździe na nartach ze stoku znajdującego się poza oznaczonymi trasami, na który można się dostać tylko helikopterem).
Region Jungfrau dysponuje rozmaitymi możliwościami zakwaterowania, dostępnymi na każdą kieszeń: od campingów, schronisk górskich i pensjonatów, po apartamenty i hotele 3-, 4- i 5-gwiazdkowe.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.haslital.ch oraz www.jungfrauregion.ch.