Chcesz odpocząć od zgiełku miasta? Rozwiązaniem jest wyjazd do Szwecji. Kilka dni, albo nawet weekend pozwolą złapać oddech. To kraj o niewielkiej gęstości zaludnienia, w którym na powierzchni o półtora raza większej od Polski mieszka niespełna 9 mln osób. Jest podzielony na aż 25 obwodów administracyjnych, z których każdy może zaoferować inne atrakcje. Chcąc poznać Szwecję w pigułce warto wybrać rejon Blekinge, do którego z łatwością dostaniemy się promem z Gdyni.

Zdaje się jakby wszystko zło stąd odeszło, bo żadna myśl nie zmierza ku szkodzie, łupiestwu lub krzywdzie. Ptaki – najdziwniejsze i najrzadsze – siadają na brzegu stołu, wiewiórki i łasice podbiegają po okruszyny z naszego śniadania, nigdzie nie widać zdeptanej trawy, wyrwanych kwiatów, połamanych gałęzi. Ten sam szacunek otacza człowieka, jego dom i wszystko, co do niego należy. Uczciwość przestała tu być cnotą, ponieważ jest powszechna, niemal już instynktowna. – Jan Parandowski, Podróże Literackie (1946)

Wybierając się w podróż ze Stena Line do Szwecji mamy okazję poznać kulturę oraz tradycję tego kraju. Najbliżej będzie do rejonu Blekinge. Stolicą „cichej wody”, bo tak można tłumaczyć słowo bleke, jest Karlskrona – miasto, do którego dopływają promy Stena Line. Rejon Blekinge jest niewielki – to ok. 3 tys. km kw. jednak na tym małym obszarze znajduje się aż 950 jezior i 12 rzek. Są to tereny niezwykle malownicze, usytuowane wśród lasów i jezior oraz bogate w liczne szlaki turystyczne.

Karlskrona to jedno z najpiękniejszych miejsc nad Bałtykiem. Została założona w 1680 roku przez szwedzkiego króla Karola XI i miała stać się bazą floty szwedzkiej. Zbudowano ją na 33 małych wyspach, które w ciągu stuleci zostały połączone mostami i groblami. Zwiedzając Karlskronę zaobserwujemy historyczne ślady obecności floty. Szerokie ulice, którymi dawniej maszerowały parady wojskowe, imponujące twierdze i budynki militarne, które powstały z inspiracji klasycyzmem i barokiem. Wiele z tych zabytków jest wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i do dziś robią ogromne wrażenie. Warto zatrzymać się na największym w Skandynawii rynku, a także zwiedzić zabytkowy Kościół Admiralicji, będący największym drewnianym kościołem w Szwecji.

Na własną rękę – pieszo i na rowerze
Rejon Blekinge oraz miasto Karlskrona są wprost stworzone do relaksujących wycieczek rowerowych, zarówno dla początkujących rowerzystów jak i tych zaawansowanych. Wybór tras jest ogromny – od wypraw po wybrzeżu i wyspach do wycieczek na terenach zalesionych. Najlepiej można się o tym przekonać, korzystając z wytyczonego wzdłuż wybrzeża rowerowego szlaku Cykelspared. Oddzielony od ulicy, równy i bezpieczny szlak jest dodatkowo oświetlony, co umożliwia wycieczki także jesienią. Na przejażdżkę czy długi rajd warto zabrać ze sobą ulubiony rower – na prom Stena Line można zabierać rower bez dodatkowych opłat.

Niezwykłą rowerową przygodą będą również wyprawy po Blekinge. Wiele wysp jest połączonych z lądem przy pomocy mostów, ale także bezpłatnych promów. Rower można zabierać na statki kursujące między wyspami archipelagu i w ten sposób połączyć wycieczkę morską z wyprawami rowerowymi. Warto wybrać się na wyspę Aspö, posiadającą interesujące trasy rowerowe, gdzie można zwiedzić twierdzę obronną Drottningskär z XVII wieku. Imponujące mury warowne fortyfikacji, armaty i widoki rozciągające się wokół budowli pobudzają wyobraźnię zwiedzających.

Wycieczka ze Stena Line
Poznaj ulubioną przez żeglarzy oraz słynącą z pięknych widoków i marynistycznej historii wyspę Hanö, leżącą w rejonie Blekinge. „Wokół zatoki Hanö” to rejs połączony z wycieczką autokarową.
Terminy wycieczek: 27.07, 01.08, 19.09
Cena: od 479 zł na osobę (w tym dwa noclegi na statku i wycieczka autokarowa z przewodnikiem)

Rowerem do Szwecji ze Stena Line
Wystarczy zarezerwować bilet i pojawić się na terminalu w Gdyni a rowerowa Szwecja leży przed nami otworem! W rejs z rowerem można się wybrać codziennie.
Terminy wyjazdów: codziennie
Cena: rower do jednego biletu – bez opłat. Druga opcja to skorzystanie z pakietu dla rowerzystów, zawierającego rejs w obie strony i miejsce w kabinie z łazienką – od 299 zł.