Słoneczne niedzielne przedpołudnie to doskonała okazja, by w gronie rodziny spędzić wieczór na Ołowiance. Już 11 maja w samo południe zapraszamy na koncert familijny Tańce Świata, podczas którego usłyszeć będzie można nie tylko marsze, walca, tango czy czardasza, ale również tańce dawne.

O wspaniałe wrażenia muzyczne zadba Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod kierownictwem dyrygenta Sławomira Chrzanowskiego. Zapraszamy 11 maja 2014 r. o godzinie 12:00!

W repertuarze koncertu znajdą się utwory wyjątkowe o niezwykłej historii, które warto przybliżyć także najmłodszemu pokoleniu melomanów. Utwory, które, jak Taniec godzin z opery La Gioconda Ponchiellego, stały się inspiracją dla twórców filmowych. Wspomniany Taniec godzin swym pięknym brzmieniem uwiódł Walta Disney’a. Kolejnym utworem, który przeszedł do historii muzyki filmowej jest Marsz Pułkownika Bogey’a, wykorzystany w filmach Most na rzece Kwai, Dzień Szakala oraz Krótkie Spięcie.

Oprócz filmowych inspiracji usłyszymy również inne melodie, które przez lata wzruszały słuchaczy. Nastrojowe Blue Tango przez lata interpretowane było przez wielu wykonawców. Wśród nich nie można pominąć chociażby Amandy Lear, Billego Vaughna czy zespołu Bill Black’s Combo. Warto również dodać, że utwór Blue Tango w 1952 roku dotarł na sam szczyt listy przebojów Billboard.

W bogatym repertuarze koncertu Tańce Świata znalazła się także kompozycja Georges’a Bizet’a Arlezjanka. Stworzona na potrzebę sztuki Alphonse’a Daudeta to najbardziej znany przykład farandoli, czyli wesołego, żywego tańca prowansalskiego. Taniec węgierski nr 6 Johannesa Brahmsa to niezwykły dowód fascynacji kompozytora węgierską muzyką ludową, którą zaszczepił w młodym Brahmsie jego przyjaciel i współpracownik – słynny węgierski skrzypek Eduard Remenyi.

Z kolei Taniec słowiański nr 8 g-moll tak, jak pozostałe Tańce Słowiańskie przyniósł sławę Antoninowi Dvorakowi. Melodyjne, pełne temperamentu i orkiestrowego polotu dały blisko 40-letniemu wtedy kompozytorowi powodzenie i rozgłos także poza granicami ojczyzny. Napisane początkowo w wersji fortepianowej na cztery ręce, dopiero w barwnej szacie orkiestralnej ukazały w pełni bogactwo pięknych melodii i rytmów.

To nie wszystkie muzyczne niespodzianki, jakie chcielibyśmy Państwu zaprezentować podczas tego koncertu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z bogatą historią tańców, którą zaprezentuje Państwu Sławomir Chrzanowiecki wraz z pomocą Orkiestry PFB.

Bilety na koncert familijny Tańce Świata dostępne są w cenach 15–55 zł. Wejściówki dostępne są w systemie sprzedaży on-line: www.filharmonia.gda.pl, przez platformę sprzedażową: www.bilety24.pl oraz przez aplikacje mobilną na smartfonach. Szczegóły na: www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach PFB (bilety@filharmonia.gda.pl, 58 320 62 62 lub 58 323 83 62).

TAŃCE ŚWIATA

Niedziela, 11 maja 2014, godz. 12:00

Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie  15-55zł

Bilet rodzinny – 70zł

KUP BILET

Koncert familijny

Sławomir Chrzanowski dyrygent, prowadzenie

Orkiestra PFB

Program:

Kenneth Alford

Marsz Pułkownika Bogey’a

Leroy Anderson

Blue tango

Georges Bizet

Arlezjanka (farandola)

Johannes Brahms

Taniec węgierski nr 6 (czardasz)

Antonín Dvořák

Taniec słowiański nr 8 g-moll (Furiant)

Gabriel Fauré

Pawana Op. 50

François-Joseph Gossec

Gawot D-dur

Wolfgang Amadeusz Mozart

Symfonia Es-dur KV 543 (menuet)

Amilcare Ponchielli

Taniec godzin z opery La Gioconda Utwór stał się inspiracją dla Walta Disneya!

Franz Schubert

Marsz wojskowy D-dur Op. 51

John Philip Sousa

Waszyngtońska poczta (marsz)

Johann Strauss

Anna polka

Carl Zeller

Ptasznik z Tyrolu (walc koncertowy)

BACKGROUND

SŁAWOMIR CHRZANOWSKIUrodził się w Rybniku na Śląsku. Studia muzyczne odbył w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 1986 roku ukończył Teorię Muzyki, a w 1989 Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. Już podczas studiów rozpoczął współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku, z którym dokonał kilku światowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych.

W latach 1985-1990 prowadził orkiestry- kameralną i symfoniczną Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. Wraz z tymi zespołami uczestniczył w międzynarodowych festiwalach muzycznych ( Festiwal Orkiestr Kameralnych w Ahrensburgu – Niemcy, ”Musica senza frontiere” w Bolonii-Włochy),występował także w Berlinie na specjalnym koncercie z okazji 50 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W 1987 roku brał udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze (u prof. Kurta Sanderlinga),gdzie prowadził koncert finałowy. W 1991 roku uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento.

W 1990 roku w wyniku konkursu objął stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z tą orkiestrą dał blisko 2000 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą.

Dyrygował na festiwalach ( „Gaude Mater” w Częstochowie, ”Viva il canto”  w Cieszynie, ”Zabrzański Festiwal Muzyki”, Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, „Silesia-Pradziad” w Kędzierzynie, Trnawska Wiosna Muzyczna w Trnawie, „Pro Baltica” w Toruniu, Jana Kiepury w Krynicy, Żartu Muzycznego w Nowym Sączu i in.)Wielokrotnie dyrygował imprezami cyklicznymi-„Nieszpory ludźmierskie”,  ”Koncert trzech polskich tenorów”. Ponad 50 razy prowadził koncerty-również wielkie imprezy charytatywne-z udziałem największego polskiego tenora Wiesława Ochmana. Dokonał kilkunastu nagrań CD, a także rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Ze swoją orkiestrą występował za granicą – w Rosji, Niemczech, Czechach,  Słowacji i Japonii.

W latach 1991-1995 był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Rybniku.

Dyrygował ponad 60 orkiestrami na świecie, w tym większością polskich orkiestr filharmonicznych i kameralnych, z którymi nadal prowadzi stałą współpracę, a także NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie. Regularnie występuje z orkiestrami czeskimi- Filharmonii Ostrawskiej, Morawskiej w Ołomuńcu oraz Karlovych Varów, a także zespołami operowymi w Bytomiu, Łodzi  i Lwowie. Współpracuje z teatrami muzycznymi, w 2006 r. przygotował premierę „Wesołej wdówki” Lehara w Warszawie.

Podczas swoich koncertów dokonał wielu światowych prawykonań utworów, m.in. Bogusława Schaeffera, Romualda Twardowskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Gheorge Zamphira i in. Towarzyszył największym gwiazdom polskiej sceny operowej- Wiesław Ochman, Mariusz Kwiecień, Piotr Beczała.

Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej, oraz zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury.(Northwestern University Chicago i Mary Washington College Fredericksburg) Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Fredericksburgu(USA). W 2002 wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki –  Carnegie Hall w Nowym Jorku z koncertem muzyki polskiej, oraz Orchestra Hall  w Chicago – z koncertem Trzech Polskich Tenorów. Od roku  2004 stale współpracuje ze  słynną orkiestrą Chicago Philharmonic, zaś w roku 2005 zadebiutował  w Chinach prowadząc Wuhan Symphony Orchestra.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień- m.in.- Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji, Złotej Odznaki- Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zabrza, Srebrnym Medalem za długoletnią służbę.

Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiejpowstała wraz z Filharmonią w roku 1945. Obecnie filharmonicy gdańscy należą do grupy wiodących orkiestr w Polsce, a Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku jest dynamicznym ośrodkiem muzycznym i miejscem znaczących wydarzeń o randze krajowej i międzynarodowej. Filharmonia Bałtycka gościła i współpracowała z wybitnymi światowymi zespołami, dyrygentami i solistami, takimi jak: Gewandhausorchester zu Leipzig, Orkiestra Symfoniczna Teatru Maryjskiego z Sankt Petersburga, Filharmonicy Moskiewscy, Bamberger Symphoniker, Orquesta Sinfonica de Madrid, Sinfonia Varsovia, The King’s Singers, Sir Neville Marriner, Walery Giergiew, Riccardo Chailly, Paavo Järvi, Jesús López Cobos, Jurij Simonov, Herbert Blomstedt, Maxim Vengerov, Roman Kofman, Krzysztof Penderecki, Marc Minkowski, Jerzy Semkow, Witold Rowicki, Jerzy Maksymiuk, Kazimierz Kord, Gabriel Chmura, Enoch von zu Gutenberg, Juozas Domarkas, Krystian Zimerman, Cyprien Katsaris, Nigel Kennedy, Shlomo Mintz, Arto Noras, Ivan Monighetti, Leonidas Kavakos, Konstanty Andrzej Kulka, Rafał Blechacz, Edward Auer, Piotr Paleczny, Ann Murray, Lucia Aliberti, Helen Bickers. Orkiestra Symfoniczna uczestniczyła w wielu krajowych i europejskich festiwalach muzycznych. Do znaczących wydarzeń artystycznych ostatnich lat można zaliczyć: 2005, Stocznia Gdańska, koncert Jeana-Michela Jarre’a z okazji 25-lecia powstania „Solidarności”; 2006, Stocznia Gdańska, rocznica Sierpnia ’80, prawykonanie kantaty Jana A.P. Kaczmarka „Kantata o wolności”; 2009, w ramach Festiwalu „Solidarity of Arts” wykonanie pod batutą Sir Neville’a Marrinera „War Requiem” B. Brittena. Orkiestra zarejestrowała wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych CD/DVD. „War Requiem” Brittena (nagranie pod batutą Sir Nevilla Marrinera) otrzymała nominację do nagrody FRYDERYKA 2011. Ponadto nagrano VI Symfonię i koncert skrzypcowy Czajkowskiego pod batutą Maxima Vengerova, prawykonanie VIVO XXX Pawła Mykietyna (2010) oraz kantatę „Genesis” pod batutą Ernsta Van Tiela (2012).