W czasie od 11 lipca do 22 sierpnia turyści oraz mieszkańcy Trójmiasta i okolic będą mieli wspaniałą okazję wysłuchania czterech niepowtarzalnych koncertów w Pruszczu Gdańskim. W piątkowe wieczory, zawsze o godzinie 19.00, odbędą się cztery wydarzenia muzyczne o zróżnicowanej tematyce i intrygujących nazwach. W Faktorii zaprezentują się jedni z najbardziej wybitnych i utalentowanych muzyków pochodzących z kraju i zagranicy. Tegoroczne propozycje zapowiadają się bardzo interesująco.

Podczas pierwszego z wydarzeń, 11 lipca, przeniesiemy się do Krainy Tanga. Na program koncertu złożą się m.in. utwory pochodzące z kolebki tanga Ameryki Południowej. Wśród kompozycji nie zabraknie La Cumparsity Rodrigeza czy El Choclo Villodo, czy słynnego już Libertanga Piazzolli. Wśród polskich tang kompozycje Warsa, Petersburskiego czy Szpilmana, jak również autorskie tanga zespołu Zagan Acoustic. Szczególne brzmienie tych kompozycji zostanie uzyskane dzięki obecności w zespole bandoneonu, instrumentu zakorzenionego w tradycji tanga. Podczas koncertu wystąpi para taneczna!

Już 25 lipca melomani dadzą się porwać prawdziwie Gorącym Rytmom ze Świata. Gdańska Grupa Perkusyjna przygotowała dla publiczności specjalne utwory-niespodzianki, których brzmienie nie pozwoli nikomu zostać na miejscu.

Na przedostatnim koncercie, 8 sierpnia, melomani przypomną sobie największe Przeboje Muzyki Musicalowej i Operetkowej. W programie znajdują się między innymi „Taki Pan jak Pan”, aria Adeli z operetki „Zemsta Nietoperza”, „Walc Reński” Zellera czy słynna „Maszyna do pisania” Andersona. Prawdziwym przebojem będzie Marsz Radetzkiego skomponowany przez Straussa specjalnie na uroczysty bankiet, wydany przez habsburski Dom Panujący w Wiedniu 31 sierpnia 1848. Marsz, dedykowany austriackiemu marszałkowi Radetzkiemu (Radeckiemu), bohaterowi spod Custozy stał się wkrótce popularny również wśród żołnierzy. Obecnie grany jest podczas rund honorowych na zawodach jeździeckich i imprezach niepodległościowych oraz na zakończenie każdego Koncertu Noworocznego w Wiedniu, kiedy publiczność tradycyjnie klaszcze w rytm muzyki.

Ostatni koncert, 22 sierpnia, poświęcony zostanie Muzyce Kelzmerskiej, niegdyś powiązanej z żydowskimi obrzędami religijnymi. Z upływem czasu przerodziła się ona w muzykę typowo rozrywkową graną w czasie żydowskich ślubów i uroczystości, by ostatecznie połączyć się z jazzem. Fwaizdami wieczoru będą muzycy z Meadow Quartet – jednej z najciekawszych formacji współczesnej sceny klezmerskiej. Jej twórczość wyróżnia się wykorzystaniem języka muzycznego tradycji żydowskiej do kreowania własnych dźwiękowych światów. Wszystko osadzone jest mocno na gruncie współczesnej kameralistyki oraz szeroko rozumianej muzyki improwizacyjnej.

Koncerty

11.07.2014, piątek, g. 19:00

25.07.2014, piątek, g. 19:00

08.08.2014, piątek, g. 19:00

22.08.2014, piątek, g. 19:00

Faktoria, Pruszcz Gdański

Piątki, godz. 19:00.

program

Koncerty w Pruszczu Gdańskim

11/07 W KRAINIE TANGA

Zagan Acoustic Band:

Paweł Zagańczyk – bandoneon, akordeon
Joachim Łuczak – skrzypce
Andrzej Wojciechowski –  klarnet
Jarosław Stokowski – kontrabas

Podczas koncertu wystąpi para taneczna!

25/07 GORĄCE RYTMY ZE ŚWIATA

Gdańska Grupa Perkusyjna:

Piotr Sutt kierownictwo artystyczne, marimba, wibrafon

Kamil Nahily instrumenty perkusyjne

Bartłomiej Sutt marimba, wibrafon

Piotr Jóźwiak instrumenty perkusyjne

Dumitru Harea fletnia Pana

Radosław Kruszyna fortepian

Barbara Żurowska-Sutt prowadzenie

08/08 PRZEBOJE MUZYKI MUSICALOWEJ I OPERETKOWEJ

Sławomir Chrzanowski – dyrygent

Magdalena Witczak – sopran

Orkiestra PFB

W programie m.in.:

K. ZELLER  Walc Reński

J. Strauss  Taki Pan jak Pan –aria Adeli z operetki Zemsta Nietoperza

J. Strauss Polka- Kowadło

F. LEHAR  Walc -Złoto i srebro

L. Anderson  Maszyna do pisania

A.L. Webber  Symphonic Reflections

A.L. WebberKoty- Memory

K. Alford   Colonel Bogey

J. StraussMarsz Radetzky`ego

22/08 WIECZÓR MUZYKI KLEZMERSKIEJ

Meadow Quartet
Marcin Malinowski – klarnet, klarnet basowy
Michał Piwowarczyk – altówka
Piotr Skowroński – akordeon
Jarosław Stokowski – kontrabas

Bilety

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.